Löytyi vaan hauska linkki... Mitähän dsg tykkää noista väännöistä ::)
Reprogrammation Moteur Seat Leon tdi 184cv @ 211cv Digiservices Paris 77183 Dyno (http://www.youtube.com/watch?v=3-1G9XWl7VI#ws)
Eipä se dsg taida olla vielä hädissään kun eikös uuden dsg6 kytkimen pitäisi kestää lähemmäs 600nm kuten märkä dsg7 .
Aika kesy viritys vielä tuo. Ihmeellisesti tuo uusi 184heppainen tuntuu vakiona olevan lähes tehtaan ilmoitetuissa arvoissa. Aikaisempi 170cr tdi taisi järjestäin tuottaa hieman päälle 190hepoa. Mutta dynoissa on eroa:) Harrastuspiirissä on yksi golf6 140cr tdi manuaali jossa on ahdin vaihdettu Audin 3l v6 tdi:stä. Siinä golfissa on kyllä puhtia nytten:D taisi olla lähemmäs 300hv. Sikaa se on kyllä saanut lähes päivittäin ja vielä on paketti kasassa. Kohtuu kestäviä moottoreita tuntuu olevan nämä 2l konsernin dieselit:)
Juu tuolta samaiselta sivustolta olen seuraillut noita vag-pelien dynotuloksia ja melkeimpä järjestäen on kaikissa yleensä ollut aika reilusti yli tehtaan ilmoittamista teholukemista. Tässä nyt sit suunnilleen se mitä luvataankin.
Tietty tässä tapauksessa auto on varmaan vielä "sissäänajo" vaiheessa kun kyseessä melko uusi peli. Hevoset ovat vielä vähän kankeina uudessa moottorissa ;D
Juu, kyllähän niitä heposia ilmestyy kun sisäiset kitkat alkavat pienenemään kilometrien karttuessa=) Sitten ne hevoset alkavat taas häipymään kun kilometrejä kertyy ja karsta tukkii paikkoja=( Edellisessä 170cr tdi:Ssä puhdistettiin imusarja järkyttävästä öljy/tuhka tauhkasta 60tkm kohdalla ja sen jälkeen alkoi taas tuntumaan että olisi tullut 20heposta lisää, kun sitten 70tkm kohdalla dpf vaihdettiin kun antoi vikaa, niin yllätys oli kuinka paljon oli kerinnyt tottumaan tehon hiipumiseen. Moottori tuntui kun olisi saanut uuden elämän:D Sen jälkeen ei teboilin dieseleillä ole tullut ajeltua ja katsellaan nyt mitä tämä uusi kärry tekee kilometrien myötä, pitää muistaa karstaa poltella motarilla :D
eiköhän se nyt mene kuitenkin niin, että sen vaihteiston tietokone keskustelee sen moottorin tietokoneen kanssa.
Tietää milloin mennään yli rajojen ja suoritetaan sopivat toimenpiteet --> pakotetaan vaihto --> jos ei onnistu pudotetaan moottorista tehoja.
näin ainakin kertoi eräs virittäjä. DSGn viritys siis turvallisempaa kuin manuaalilaatikolla kun siellä on se tampio käyttämässä vaihteita ;D
Lainaus käyttäjältä: qsla - 17.05.14 - klo:12:32
Eipä se dsg taida olla vielä hädissään kun eikös uuden dsg6 kytkimen pitäisi kestää lähemmäs 600nm kuten märkä dsg7 .
Tämähän olikin uutta tietoa. Pistätkö linkkiä mistä tuo tieto on peräisin, lukisin mielelläni lisää DSG6:n uudesta kestävämmästä mallista.
Jollakin saksalaisella forumilla oli keskustelua aiheesta. En tietenkään väitä että se mitään faktaa olisi, mutta jos aikaisemmin oli 350nm rajana ja nyt otetaan 380nm irti tehokkaammasta 2l dieselistä niin luulisi ainakin jotain päivitystä tapahtuneen. Muutoin kyllä veikkaan että yleiseen kestotasoon ei ole tullut ihmeparannuksia vaikka asian kyllä toivoisi niin olevan.
Audi A3 8V TDI 184 Quattro Stronic 0 - 180 DTUK tuning box launch control (http://youtu.be/YKS321TcqTo)
Pirteästi tuo paikaltaan irtoaa Stronicilla ja joka nurkan raapiessa. Aivan toinen asia on sitten railpaineiden nostaminen tyhmällä boksilla.
Kommentti vm.2010 CR170 koneeseen. Mulla mitattiin dynamometrillä vakiona 85tkm ajetusta koneesta 178hp/370nm ja uudelleen ohjelmoituna 204hp/418nm. Mukampi ajaa ja vaste polkimeen parempi kuin ennen. Ainakaan ei ole vielä mitään oireita hajoamisista (15tkm takana) vaikka mulla ei mikään kevyt kaasujalka olekaan.