VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat B7 (11-14) => Aiheen aloitti: Passattipappa - 05.04.14 - klo:09:18

Otsikko: B7 sedan 1.6tdi bluemotion -11, 107000km kytkin vinkaisee välillä
Kirjoitti: Passattipappa - 05.04.14 - klo:09:18
Tere vaan kaikille.

Tapahtui eilen tullessani kotiin n. 120km ajon jälkeen, liityin motarilta pois ja rampista ulos tullessani vahingossa luistatin kytkintä niin, että liian suurella vaihteella menin mutkaan ja kierrosten ollessa siellä 3k kieppeillä nostin kytkintä nopeasti, jolloin kiinniottaessaan vinkaisi lyhyesti.

En ole aikaisemmin kuullut ääntä, enkä turhaan luistata koskaan. Testasin vielä hommaa niin että tasakaasulla käytin kytkimen pohjassa nopeahkosti ja sama homma. Kytkin toimii täysin normaalisti muuten eikä vingu normikäytössä. Onko tämä ihan normihomma, että jos ottaa liian nopeasti kiinni niin sen kuulukin vähän valittaa vai onko tuolla painelaakeriosastolla/rasvoissa häikkää?

Kiitos vastauksista,

-pappa
Otsikko: Vs: B7 sedan 1.6tdi bluemotion -11, 107000km kytkin vinkaisee välillä
Kirjoitti: tet - 06.04.14 - klo:10:26
Taannoin omistamassani Pökötissä oli samanlainen ongelma, tosin se alkoi vinkaisemaan ihan normaalikäytössäkin. Vika ei ollut kytkimessä, vaan pakoputken liitos vinkaisi kun moottori heilahti. Liitokseen laitettiin kuparitahnaa eikä vinkunut enää.