VAGarena.fi

Yleiset => Uutta maailmalla => Aiheen aloitti: SeppoN - 02.02.14 - klo:23:52

Otsikko: ADAC
Kirjoitti: SeppoN - 02.02.14 - klo:23:52
Juuri nyt on Saksan tv:n ykköskanavalla (ARD) meneillään keskustelu suuresta ADAC-skandaalista. ADAC on eräänlainen puolivirallinen autokerho, jolla on 19 miljoonaa jäsentä. Se pyörittää laajaa tiepalveluverkostoa ja hoitaa mm. pelastushelikoptereita, joiden kustannukset kuitenkin maksaa yhteiskunta ja vakuutusyhtiöt. ADAC:n johto kärähti näiden kopterien käyttämiseen omiin matkoihinsa. Johto selitti, että juuri heidän käyttämänsä kopterit olivat huoltojonossa eikä niitä olisi käytetty pelastustehtäviin. Koptereita on 19 kappaletta. Luultavasti näillä yksityislennoilla on rikottu lentomääräyksiä, sillä kopterilla ei saa laskeutua mihin tahansa paitsi hätätilanteen vallitessa.

"Keltaiset enkelit" eli tiepalvelumiehet, jotka ADAC on palkannut ovat useassa tapauksessa kärähtäneet akkujen pakkomyynnistä. Julkisuuteen on tullut tietoja, että tiepalvelumiehet saavat provision myymistään akuista. Akkujen vuosimyynti olisi ollut 140 000 kappaletta. Kaikki eivät tietenkään ole pakkomyytyjä.

Poliisi ja verottaja tutkivat ADAC:n toimintaa siinäkin mielessä, että voiko ADAC toimia (lähes) verovapaana yhdistyksenä vai julistetaanko se yhtiöksi.

Ainakin yhdelle aluejohtajalle olisi rakennettu loistolukaali yhdistyksen kustannuksella.

Koko skandaali alkoi paljastuksella "Lieblingsauto der Deutschen" äänestyksen väärennöksistä. Tähän asti syyllinen virkailija on väittänyt, että hän on vain lisännyt äänestäjien määrää, mutta järjestyksen pitäisi olla oikea. Juu, arvasitte oikein. Sakujen lemmikkiauto on VW Golf.
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: Hawtin - 03.02.14 - klo:08:07
En aivan ymmärtänyt, että miten nämä ADAC:n suhmuroinnit suoranaisesti kohdistuivat Golffiin. Vain senkö takia, että se voitti sen "äänestyksen"? Tehdäänhän siellä Saksassa tietääkseni aika monia muitakin autoja kuin vain golffia. Ja vaikka se aika monia tuntuu nyppivän, niin golf nyt vain taitaa olla todella hyvä auto. On ollut jo pitkään. Ei ole itsellä koskaan ollut, joten tämä näkemys perustuu vain (mahdollisesti laajassa salaliitossa olevien :P) kotimaisten ja ulkomaisten autolehtien testailuihin viimeisten kolmenkymmenen vuoden ajalta. Ehkä sekin sanoo jotain, että Golf valittiin viime vuonna ensimmäisenä ulkomaalaisena autona kautta aikain vuoden autoksi Japanissa. Ja voin sanoa, että jos joku maa on protektionistinen, niin se on Japani. Niin että nämä kauheat salaliitot ovat ulottaneet lonkeronsa näemmä aivan kaikkialle - or not... ;D
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: Keni1 - 07.02.14 - klo:14:19
Väärennöskohun tulos: BMW ja Volkkari palauttavat ehkä palkinnot

http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/02/07/vaarennoskohun-tulos-bmw-ja-volkkari-palauttavat-ehka-palkinnot/20141924/304 (http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/02/07/vaarennoskohun-tulos-bmw-ja-volkkari-palauttavat-ehka-palkinnot/20141924/304)

No sittenhän Volkkari palauttelee rahoja niille jotka näiden palkintojen takia tod. näk. ylihintaa autoistaan maksoivat, eikö? Itsekkin luotin että TSI kaksoisahdettu olisi ollut mahtava moottori, pettymys oli karvas ja kallis, ei uskaltanut takuuaikaa kauempaa tuollaista pitää. Volkkarin asemassa tekisin nyt hyviä vaihtotarjouksia meille vedätetyille, saattaisi käydä flaksi :)
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: Keni1 - 14.02.14 - klo:11:37
Lisävaloa aiheeseen, isot rahat on kyseessä: http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/saksan+autoliiton+kriisi+horjuttaa+autojatteja/201402630157?ext=ltr&utm_source=email&utm_medium=14-2-2014&utm_campaign=uutiskirje (http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/saksan+autoliiton+kriisi+horjuttaa+autojatteja/201402630157?ext=ltr&utm_source=email&utm_medium=14-2-2014&utm_campaign=uutiskirje)
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: nemos - 14.02.14 - klo:16:44
Kauppalehden jutussa arveltiin, että ADACin vaikutusvalta on ollut pääsyy vapaiden nopeuksien pysymiseen Saksan moottoriteillä. En pitäisi pahana, jos rajoitukset tulisivat. Autojen kehitystä saataisiin suunnattua paremmin meikäläisiin oloihin optimoiduiksi.
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: Tourano - 14.02.14 - klo:16:50
ADACin on melko hankala saada jatkossa mitään asioita uskottavasti esille, kun maine on kokenut tällaisen kolauksen.
Otsikko: Vs: ADAC
Kirjoitti: nemos - 14.02.14 - klo:19:20
Lainaus käyttäjältä: Tourano - 14.02.14 - klo:16:50
ADACin on melko hankala saada jatkossa mitään asioita uskottavasti esille, kun maine on kokenut tällaisen kolauksen.

Hyvä esimerkki siitä, kuinka helpolla arvostettukin organisaatio voi menettää maineensa.