Ei varmastikaan iso asia, mutta kiertelin tänään autoliikkeissä etsimässä käytettyä autoa tyttärelle. Silmiin pisti jälleen, että VW:ssä ja audeissa varsinkin takarekisterilaatan kiinnityksistä valuu ruostetta jo parin kolmen vuoden jälkeen. Tekee muuten siistin auton vanhan ja ei hyvin pidetyn näköiseksi. Mistä johtuu? Muissa merkeissä ei juurikaan samaa ongelmaa.
Pitääköhän irrottaa laatat ja survoa vaseliinia kiinnitysruuveihin ja reikiin?
Eiköhän tämä oire ole monien automerkkien oire. Ruuveina on käytetty mustasta raudasta olevia pultteja. Tämä on se suo,malaisen työn osuus.
Pultit pitäisi olla ruostumatonta, haponketävää tai muovia.
itse kiinnittänyt huomiota etukilven kuskinpuoleiseen rekisterikilven ruuviin, joka monessa vw:ssä ruostunut. Miksi se vänkärin puoleinen ei niin helposti ruostu?
Joo itse kun asensin lisävaloja -08 v jettaan, piti se kuskinpuoleinen etukilven ruuvi porata pois, koska oli ruostunut niin hyvin, että ristipää oli kannasta hävinnyt... Toinenkin puoli oli ruosteessa, mutta sentään kantaan sai ruuvarin kiinni. Olisivat edes sähkösinkattuja ruuveja... 600â,¬ toimitusmaksuilla taitaa olla liian iso kuluerä?
Pieni asia, mutta näkyvä. :(
Itselläni on takana liikkeen jäljiltä muoviset ruuvit, mutta etukilpeen vaihdoin heti uutena haponkestävät.
Takakilvissäkin saattaa olla ruostetta niiden muoviruuvien ympärillä. Se johtuu siitä että ne kilven taustalevyssä olevat mutterit ruostuu ja se muoviruuvikin saattaa jumahtaa kiinni siihen. Itse vaihdoin ne mutterit ruostumattomiin.