Eli tämmönen kysely, kun on väittelyä sumuvaloista, niitten hyödyistä ja haitoista? Onko tämmönen aihe jo täällä? Kuinka moni areenalaisista käyttää ja kuinka moni ei käytä?
En käytä etusumuvaloja, koska nykyisessä kulkineessa ei ole niitä! ;D Mutta edellisessä oli ja reilun kahden vuoden aikana etusumarit paloivat, koska takasumaria ei saanut päälle ilman että etusumuvalot paloivat samalla... Turhakkeet siis! Pelkästää etusumareita en käyttänyt koskaan, eipä noista mitään hyötyä ollut ja rumatkin vielä kun koko keula valoa täynnä... Takasumuvaloa käytän aina kelin mukaan, eli kovassa lumipyryssä tms. kun näkyvyys on huono.
En, koska roccossa niitä ei ole, ainakaan vielä.
Touranissa tuli syksyisin käytettyä tietyillä tieosuuksilla, koska valokeila valaisi sopivasti ojan ja pientareen. Silloin huomasi tielle pyrkivät elikot kauempaa.
Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 16.12.13 - klo:14:53
Eli tämmönen kysely, kun on väittelyä sumuvaloista, niitten hyödyistä ja haitoista? Onko tämmönen aihe jo täällä? Kuinka moni areenalaisista käyttää ja kuinka moni ei käytä?
Käytän joskus sankassa sumussa tai lumipyryssä :)
Ongelmana nykyään juuri tuo P.Alikan kuvaama tilanne eli takasumaria ei saa yksin päälle ilman etusumusvaloja :o
Ja takasumariahan käyttäisi mielellään myös tilanteessa missä lumi pöllyää vahvasti perässä ja tavalliset takavalot katoavat näkyvistä. Samalla edestä päin katsellen siis keli voi olla hyväkin ja silloin etusumarit palavat aivan turhaan. Kai tämä on jotakin EU:ta ;)
Siinä mielessä etusumarit ovat varsin turhat, oikeassa autossahan niitä ei käytetä edes kulmavaloina, vaan kulmavalot ovat sitten vielä erikseen ;D
Ite kans tykkään käyttää autossa jos on sumarit, koska ne valaisevat nuo penkat ja reunat paremmin, vaikka onkin laitonta käytellä niitä... Kuinka monelle on ongelma, jos joku ajaa sumarit päällä vastaan? ;D
Kerran-2 on vuodessa niin kova lumipyry että käytän...
Kovassa lumipyryssä etusumuvaloista on jotain hyötyä, tosin lähivalot pitää olla silloin pois päältä ja nopeus luokkaa 50.
Autojen tehdassumarit ovat niin hirveätä kuraa että niistä ei ole hyötyä yleensä edes sumussa. Eipä tartte käyttää.
En muista koskaan itse tarvinneeni sumareita oman ajon tueksi, mutta tarvittaessa laitan päälle jotta autoni näkyy muille tielläliikkujille, erityisesti jos lumipyry/pöllyävä lumi on todella sakeaa niin vaarana on peräänajo tai pahimmassa skenaariossa jopa jalakulkijan allejuokseminen kun luulee ettei autoja ole tulossa...
Nykyisessä autossa ei edes ole. Tehdassumarit tosiaan ovat yleensä aivan onnettomat. Polttimoiden vaihtaminen ja hapettumien korjaaminen pelkästään katsastusta varten on todella turhauttavaa. Takasumaria taas käytän tarpeen mukaan.
Sumuvalot edessä ovat aivan loistava keksintö. Tarvettahan niitä ei ole käyttää liikenteessä mutta sitten kun mennään metsäteillä missä ei liikennettä ole niin kyllä ovat aivan ehdottomat.
Nimenomaan päiväsaikaan.
Pykälien mukaan, eli keliolosuhteiden niin vaatiessa (sumu, rankkasade tai lumipyry). Toisin sanoen äärimmäisen harvoin â€" lähinnä lumipyryn vuoksi.
- Edit -
Niin, ja olisi tosiaan hyvä, jos takasumarin saisi näissäkin päälle ilman etusumareita, niistä kun on pääsääntöisesti pelkkää haittaa.
Etusumareista ei ole hyötyä maantievauhdeissa. Häikäisevät turhaan, varsinkin märällä kelillä tien pinnasta. Häikäisy on vielä pahempaa raskaan kaluston näkökulmasta. En ymmärrä miksi niitä pitää poltella kun haittaa enimmäkseen vastaantulijoita, lisää kulutusta ja ei kuitenkaan näytä mihinkään. Ei osata käyttää kuten valojen korkeussäätöäkään olosuhteiden mukaan. Jos tykkää paheksuvista katseista ja olla juntti, niin mikäs siinä.
Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Kyllä, päivittäin tulee käytettyä. Olen myös ajatellut laitaa xenonit sumareiden tilalle, jotta tehoa tulisi hieman lisää.
Lainaus käyttäjältä: Oculus - 16.12.13 - klo:16:54
Pykälien mukaan, eli keliolosuhteiden niin vaatiessa (sumu, rankkasade tai lumipyry). Toisin sanoen äärimmäisen harvoin â€" lähinnä lumipyryn vuoksi.
- Edit -
Niin, ja olisi tosiaan hyvä, jos takasumarin saisi näissäkin päälle ilman etusumareita, niistä kun on pääsääntöisesti pelkkää haittaa.
Onnistuisikohan VCDS:n voimin koodaamaan etusumarit pimeiksi?
Ikinä en ole Suomessa etusumareita tarvinnut. Kironnut kylläkin.
Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 16.12.13 - klo:15:06
Ite kans tykkään käyttää autossa jos on sumarit, koska ne valaisevat nuo penkat ja reunat paremmin, vaikka onkin laitonta käytellä niitä... Kuinka monelle on ongelma, jos joku ajaa sumarit päällä vastaan? ;D
Eipä niistä ole tuossa tilanteessa mitään hyötyä, jos nopeus ei ole alle 50km/h. Valokeila on niin lyhyt. Korkeintaan näet, mutta et ehdi reagoida...
Taitaa se lakine vielä kieltääkin.
Itse olen kokeillut muutaman kerran vuodessa ja aina tullut siihen tulolokseen, että niillä ei tee mitn...
Etusumareita vain jos jompi kumpi ajovaloista on palanut, sen aikaa että ehtii vaihdattaa lampun. Tosin vähän aikaa sitten kun oli tämä tilanne, niin huomasin kyllä että taajamassa pimeillä paskakeleillä jalankulkijat näkyivät auton sivuilla paremmin, kuin ilman sumareita.
Takasumari tietty jos on hirveä pyry, eikä meinaa nähdä edessä ajavaa.
En muista, koska olisin tarvinnut. Eli en käytä.
Välillä tekisi mieli räppäistä pitkät päälle, kun vastaantulija häikäisee sumuvaloillaan aivan normaalikelillä. Vaikka tuskin se vastaantulija edes ymmärtäisi ongelmaa.
En käytä, niillähän ei tehdä muuta kuin kiusaa vastaantulijoille. Jos joku ajaa pimeällä sumarit päällä vastaan ja minua häikäisee, räppäisen pitkät päälle ihan k-päisyyttäni, silleen sopivasti 40m ennen kohtaamista. Siitäs saa, apina.
Vanhan sarjan RS octaviassa ainakin on ongelma jään kertyminen etusumuvaloihin. Jos ajaa pitkään lumituiskussa, jossa mielellään käyttäisi takavaloa niin sadan kilometrin jälkeen etuvaloissa on pään kokoiset jääpalikat kun halogeeni sulattaa lunta jonka ajoviima taas jääksi muuttaa. Lopputuloksena jääpaakku vaan kasvaa kasvamistaan. Tiedä sitten paljonko puskurin ja valojen kannakkeet extrapainoa kestävät. Kaikenkaikkiaan tyhmä systeemi kun ei saa pelkästään taakse palamaan. Tämä tosin ongelma tosin vain lumituiskussa.
Mutta itse kysymykseen, etuvaloja en käytä lainkaan ellei ole tarvetta takavalolle.
Lainaus käyttäjältä: jannne - 16.12.13 - klo:18:09
En käytä, niillähän ei tehdä muuta kuin kiusaa vastaantulijoille. Jos joku ajaa pimeällä sumarit päällä vastaan ja minua häikäisee, räppäisen pitkät päälle ihan k-päisyyttäni, silleen sopivasti 40m ennen kohtaamista. Siitäs saa, apina.
Oikein! ;D
En todellakaan käytä.
En. (tai no, takasumuvaloja käytän kelin niin vaatiessa)
Lainaus käyttäjältä: Arttu - 16.12.13 - klo:18:07
En muista, koska olisin tarvinnut. Eli en käytä.
Välillä tekisi mieli räppäistä pitkät päälle, kun vastaantulija häikäisee sumuvaloillaan aivan normaalikelillä. Vaikka tuskin se vastaantulija edes ymmärtäisi ongelmaa.
Tänään räppäsin itse kahdelle sumuvaloidiootille, toinen linja-auto. Ei mitään syytä sumareille kun keli oli pilvipoutainen. Ã,,lkää vittu käyttäkö noita turhaan, ettei tule rumihia!
Kyllä käytän aina tarvittaessa edessä/takana ja hyötyä on.
OT:
Ja turhan kitisijät voisi laittaa omat ja vastaantulijoiden sumarit oikein suunnatuiksi ja laillisiksi ::)
Edessä en koskaan. Ei ole ollut sellaista keliä jossa niistä olisi tarvetta. Ne näyttää niin lähelle eteen että pitäisi ajaa alle 40km/h, ja sellaiseen joutuu vain pahassa lumimyräkässä ja siinä ne vain heijastaa silmiin.
Takasumaria käytän kohtuu aktiivisesti huonolla kelillä, varsinkin lumipyryssä kun autokin on valkoinen.
Takasumuvaloa käytän tarpeen mukaan.
Etusumuvaloja ei ole vielä yhdessäkään säännöllisesti käyttämässäni autossa.
Kunpa joku keksisi miten octavia kakkosessa saa pelkät takasumarit päälle ilman että edessä palaa. Ilman että poistaa etusumarien polttimoita - ne kun ovat käytännölliset kääntymisvaloina eikä sen takia viitsi poistaa niitä kokonaan käytöstä.
Yhden käyttökelpoisen tilanteen olen huomannut: kovassa lumipöllyssä, pimeässä, rekan ajaessa vastaan, itsellä vauhtia 20 km/h etusumareilla näkee tien reunan paremmin.
Takasumuvaloja käytän tarpeeseen ja etusumuvaloja pakon edessä, koska vaginoissa ne on pakko palaa että takanakin palaa. Ennen kääntymisvalotoimintoa en ollut yhtään hyötykohtaa etusumuvaloille tiennytkään, oppia ikä kaikki.
Takasumarin käytön saisi sisäistää keskivertosuomalaisautoilija, mutta liikaa vaadittu.
Takasumuvaloa aina sään niin vaatiessa, edessä en ikinä. Joidenkin mielestä etusumuvalot päällä aurinkoisellakin kelillä nostaa auton "pimp my ride"-arvoa...turhakkeet mielestäni.
Tarpeen vaatiessa etu- ja takasumareita molempia. Muutama kerta vuodessa osuu riittävän sumuinen sää kohdalle. Ihan liian harvalla on tarvittaessa takasumari päällä.
Etusumareita käytän pimeään vuodenaikaan joka päivä töistä lähtiessä, kun pitää pimeällä ja sokkeloisella duunipaikan pihalla ajella, tuo sopivasti lisävaloa lähelle etukulmiin. Sammutan ne kun lähden pihalta.
Vain tarvittaessa, _sakeassa_ sumussa, jota on tosi harvoin. Eteläsuomen valaistuilla teillä ei liene tarvetta 8)
Takasumarit on oivallinen keksintö, mutta käyttö vaihtelee ::) . ja joillakin on jopa taka ym. muita valoja kalvotettu, "Stealth efekti", lienee sekin laitonta ja vaarallista.
Yllättävän moni täälläkin on pihalla etusumuvalojen tuomasta lisävalosta. Korkeintaan pimeässä parkkihallissa voi ajatella että lisävalo on hyödyksi, koska ajonopeudet ovat sopivat kantamaan suhteutettuna.
Naurattaa nuo jotka ajavat maantiellä ja pitävät sumuvaloja päällä muka siksi että näkee paremmin. Usein käynti optikolla, biologian tunnilla ja oppikoulutason fysiikan kertaaminen auttaisi. Ihmissilmä tarkentuu kirkkaimman valon alueelle. Sytyttämällä sumuvalot menetät nimenomaan kaukana valon ja hämärän rajalla olevan näkyvyyden. Siis nimenomaan siellä minne maantiellä pitäisi katsoa - sinne kauas.
Tästä on tapeltu varmaan jokaisella suomen keskustelupalstalla ja Volvo-porukan kanssa teetettiin joskus epäilijöille pimeän kelin radalla sokkotesti mittaustuloksineen. Hämmästyttävintä oli, että senkin jälkeen osa väitti näkevänsä sumarit päälle kauemmas hämärässä, vaikka juuri olivat itse istuneet kuskin paikalla ja huomanneet testikohteet kauempaa nimenomaan sumuvalot sammutettuina.
En käytä sumuvaloja, koska niistä on lähinnä häiriötä itselle ja muille. Takasumuvaloa käytän, jos tarvitsee, mutta näitä tilanteita kohtaan harvoin.
Takasumuvaloja käytän ehkä 5-10 kertaa vuodessa. Kovassa lumi- tai vesisateessa siis. Semmoista sumuahan ei Suomessa koskaan ole, että sumuvaloa tarvittaisi.
Etusumuvaloja ei löydy nykyisestä kulkineesta. Enpä semmoisia olisi koskaan saiden puolesta tarvinnutkaan.
Lainaus käyttäjältä: Huikko - 17.12.13 - klo:22:45
Yllättävän moni täälläkin on pihalla etusumuvalojen tuomasta lisävalosta. Korkeintaan pimeässä parkkihallissa voi ajatella että lisävalo on hyödyksi, koska ajonopeudet ovat sopivat kantamaan suhteutettuna.
Naurattaa nuo jotka ajavat maantiellä ja pitävät sumuvaloja päällä muka siksi että näkee paremmin. Usein käynti optikolla, biologian tunnilla ja oppikoulutason fysiikan kertaaminen auttaisi. Ihmissilmä tarkentuu kirkkaimman valon alueelle. Sytyttämällä sumuvalot menetät nimenomaan kaukana valon ja hämärän rajalla olevan näkyvyyden. Siis nimenomaan siellä minne maantiellä pitäisi katsoa - sinne kauas.
Tästä on tapeltu varmaan jokaisella suomen keskustelupalstalla ja Volvo-porukan kanssa teetettiin joskus epäilijöille pimeän kelin radalla sokkotesti mittaustuloksineen. Hämmästyttävintä oli, että senkin jälkeen osa väitti näkevänsä sumarit päälle kauemmas hämärässä, vaikka juuri olivat itse istuneet kuskin paikalla ja huomanneet testikohteet kauempaa nimenomaan sumuvalot sammutettuina.
+1, olet 100% asian ytimessä! :)
^ Täysin samaa mieltä aikaisempien kanssa. Asuntojen valaistuksessakin pyritään tasaisuuteen, eikä kirkkaisiin pisteisiin lattialla ja pöytäpinnoilla.
Lainaus käyttäjältä: Huikko - 17.12.13 - klo:22:45
Sytyttämällä sumuvalot menetät nimenomaan kaukana valon ja hämärän rajalla olevan näkyvyyden. Siis nimenomaan siellä minne maantiellä pitäisi katsoa - sinne kauas.
Juuri näin. Toki harvoin sattuu sitten sellaisia kelejä joissa jopa lyhkäset on liikaa => ajellaan pelkillä sumareilla esim. todella sakean sumun tai lumisateen vuoksi. Mutta tällöin toki ajonopeuskin on luokkaa kävelyvauhtia 8)
Hirveä itku sumuvalojen häikäisemisen suhteen. Tämä on pientä verrattuna lisävaloihin. Keulaan laitetaan koko auton leveydelle järjettömän kokoisia valonheittimiä ja kaiken lisäksi näitä ei osata kytkeä pois kun vastaan tulee auto (todennäköisesti kiinteä kytkentä ilman katkaisijaa). Kilpaillaan sillä kenellä on isoin ja tehokkain. Tähän verratuna sumuvalojen kaksi pientä tuikkua on yksi lysti.
Itteäkään ei sumuvalot häiritte milläänlailla, jos niitä ei kato kun autotulee vastaan. Ja autokoulussahan on opetettu, et katotaan tietä, eikä vastaantulevia.... Enempi vituttaa noi pimeenä ajavat ;D
Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 19.12.13 - klo:11:59
Itteäkään ei sumuvalot häiritte milläänlailla, jos niitä ei kato kun autotulee vastaan. Ja autokoulussahan on opetettu, et katotaan tietä, eikä vastaantulevia.... Enempi vituttaa noi pimeenä ajavat ;D
Joo noi pimeenä ajavat vituttaa kyllä varsinki nyt ku on hämärää jo tosi aikasin. Sitten nää kans vituttaa joilla ajovalot päällä ja niiden lisäks kaiken maailman ledi himmelit tuikkuu keulassa. En tiedä saako ne tuikkia samaan aikaan ajovalojen kanssa, mutta superbissa ainakin automaatti asetuksella palaa vain jommatkummat, eli päivätuikut tai ajovalot ::)
Nii joo ja aiheeseen. Yritän käyttää taka sumareita silloin kun huomaan edellä ajelevan katoavan näkösältä sään takia
Ajan pitkät päällä vastaan jos maantiellä pimeässä tulee joku sumarit päällä vastaan, se häikäsee märästä tienpinnasta aika paljon kun katsoo liikennettä korkeammalta kuin 80 cm maanpinnasta. Täysin idioottimaista käyttää sumareita vain pimeän takia, opettelisitte käyttämään valoja oikein!
Lainaus käyttäjältä: superbdyberi - 19.12.13 - klo:12:09
En tiedä saako ne tuikkia samaan aikaan ajovalojen kanssa, mutta superbissa ainakin automaatti asetuksella palaa vain jommatkummat, eli päivätuikut tai ajovalot ::)
Monessa autossa tuossa on yhdistetty DRL ja etuvalo (ns. etuparkki). Esim. Fordilla taitaa olla näin että se sama LED-viiru kiiluu vain astetta himmeämpänä kun se on parkkina, ajovalojen ollessa päällä 8)
Lainaus käyttäjältä: Patomursu - 19.12.13 - klo:12:21
Ajan pitkät päällä vastaan jos maantiellä pimeässä tulee joku sumarit päällä vastaan, se häikäsee märästä tienpinnasta aika paljon kun katsoo liikennettä korkeammalta kuin 80 cm maanpinnasta. Täysin idioottimaista käyttää sumareita vain pimeän takia, opettelisitte käyttämään valoja oikein!
Etkös just puhu ihtes pussiin, eikös pitkien käyttämninen vastaan tuleville oo kans laissa kiellettyä???? Mitä ite siis teet jokakerta kun ajat vastaan pitkätpäällä? hmmh
Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 19.12.13 - klo:12:44
Etkös just puhu ihtes pussiin, eikös pitkien käyttämninen vastaan tuleville oo kans laissa kiellettyä???? Mitä ite siis teet jokakerta kun ajat vastaan pitkätpäällä? hmmh
Tajuatko että en aja pitkät päällä jos valoja käytetään oikein?
Tajuan, mutta eikö toi oo aika naurettavaa, ei ne sumuvalot häikäse läheskään niin paljon kun pitkät. Ja sumuvalojahan ei oo pakko kahtoa,jos vastaan tulee joku. Toisin kun pitkiä ei voi olla näkemättä....
Lainaus käyttäjältä: TeBsu - 19.12.13 - klo:12:56
Tajuan, mutta eikö toi oo aika naurettavaa, ei ne sumuvalot häikäse läheskään niin paljon kun pitkät. Ja sumuvalojahan ei oo pakko kahtoa,jos vastaan tulee joku. Toisin kun pitkiä ei voi olla näkemättä....
Meneppä katsomaan parin metrin korkeudesta kuinka sumuvalot häikäsee märästä tien pinnasta, tule sitten kertomaan että häikäsikö vai ei. Itseä ne häikäsee vaikka ei valoja tuojottaisikaan. Ei tosin pitäisi alkaa kauhallista vaatia jos on lusikalla annettu...
Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 19.12.13 - klo:11:41
Juuri näin. Toki harvoin sattuu sitten sellaisia kelejä joissa jopa lyhkäset on liikaa => ajellaan pelkillä sumareilla esim. todella sakean sumun tai lumisateen vuoksi. Mutta tällöin toki ajonopeuskin on luokkaa kävelyvauhtia 8)
Näinhän etusumareita lain mukaan pitäisi käyttääkin. Etusumarit + parkit, ei lähivaloja.
Vastaus kysymykseen, käytän. Takasumuvaloa käytän kun alkaa näkyvyys heikentymään. Joskus väläytän pitkiä, jos häikäisee. Yleensä ei häikäise, ne lienee tehtaan alkuperäisiä kiiluja.
Lainaus käyttäjältä: Qwea - 19.12.13 - klo:14:18
Näinhän etusumareita lain mukaan pitäisi käyttääkin. Etusumarit + parkit, ei lähivaloja.
Myös lähivalojen kanssa saa käyttää etusumareita silloin kun olosuhteet ylipäätään sallii sumarit.
Lainaus käyttäjältä: Emil Eagle - 19.12.13 - klo:15:56
Myös lähivalojen kanssa saa käyttää etusumareita silloin kun olosuhteet ylipäätään sallii sumarit.
Laissa kyllä lukee:
"Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt."http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P36 (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P36)
Tuo asetus oli aiemmin kanssa tai sijasta. Nykyään tosiaankin vain parkkien kanssa. Outoa?
Mutta muutamassa autossa on ollut kunnon sumuvalot jälkiasennettuna ja kun keli on sellainen että etusumuvaloja ihan oikeasti tarvitaan, niin ainoastaan parkit+sumuvalot yhdistelmällä näkee eteensä.
^^ Eihän tuossa nyt kielletä sumuvalojen käyttöä yhdessä lähivalojen kanssa. Sen sijaan lakiteksti sallii sumuvalojen käytön yhdessä parkkien kanssa, mikäli olosuhteet ovat esiteyn kaltaiset. Eli toisin sanoen lähivalojen sammuttamisen näkyvyyden parantamiseksi todella huonossa kelissä.
Lainaus käyttäjältä: Qwea - 19.12.13 - klo:16:52
Laissa kyllä lukee:
"Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P36 (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P36)
Tuossa vain tarkoitetaan sitä, ettei lähivaloja ole
pakko käyttää sumuvalojen kanssa. Tosin sumuvaloista ei ole juurikaan hyötyä, jos lähivalot palavat samaan aikaan.
käytän jos joku tuttu väläyttää pitkiä takana ;D
harvemmin käytän niiden oikeeseen tarkoitukseen.
Oon huomannu et joillain se toimii takavalona, jos on yksi sumari ja juuri siltä puolelta on palanut tai vaurioitunut takavalo/lyhty
Etusumuvaloja en käytä koskaan..paitsi silloin kun on tarvis takasumuvalolle niin pakosta palaa etusumuvalot. Eipä ole vielä sellaista keliä ollut, että etusumuvaloista olisi ollut hyötyä. Minusta tarpeettomat kapistukset. Takasumuvalo sitten ihan eriasia.
Kyllä, aina etusumareita maantiellä pimeän aikaan. Autossa on lisäpitkän ja niiltä vaihtaessa lyhyisiin tulee aika kova kontrasti vaikka on lyhyissä Xenonit, niin sumarit tasoittavat mukavasti valoeroa. Juuri kukaan ei ole väläytellyt valoja häikäisyn merkiksi. Taajamassa sitten pelkillä lyhyillä valoilla.
Joka pimeä aamu tai iltapäivä kun vien/haen lapsen päiväkodista tulee käytettyä sumuvaloja kuorma-autossa. Tuo alue kun vilisee pikkusia ojissa ja puskissa niin sumareiden käyttö helpottaa huomattavasti havainnointia, varsinkin jos on pikkusilla heijastimia. Tälläkin viikolla yks aamu kolme junioria käveli ojan pohjalla tien vieressä, ilman sumareita en olisi nähnyt niitä läheskään niin hyvin ja kaukaa. Ja samaa taktiikkaa käytän myös henkilöautolla, ja muuallakin paikoissa missä laajempaa valaistusta pientareelle tarvitaan.
Lainaus käyttäjältä: Dirti - 18.01.14 - klo:17:23
Joka pimeä aamu tai iltapäivä kun vien/haen lapsen päiväkodista tulee käytettyä sumuvaloja kuorma-autossa. Tuo alue kun vilisee pikkusia ojissa ja puskissa niin sumareiden käyttö helpottaa huomattavasti havainnointia, varsinkin jos on pikkusilla heijastimia. Tälläkin viikolla yks aamu kolme junioria käveli ojan pohjalla tien vieressä, ilman sumareita en olisi nähnyt niitä läheskään niin hyvin ja kaukaa. Ja samaa taktiikkaa käytän myös henkilöautolla, ja muuallakin paikoissa missä laajempaa valaistusta pientareelle tarvitaan.
Ensimmäinen todella hyvä perustelu etusumuvalojen käytölle. Kiitos.
Tosin näin se on, että juuri nuo heijastimet ovat ratkaisevassa asemassa.
Itse ajan pääasiassa valaistuilla kaduilla, eikä edes ajovaloista aina ole kovin paljon hyötyä,
kun sattuvat oikeat olosuhteet, kuten sateinen keli, musta närkä asfaltti.
Eihän sitä valokeilaa edes näe, saati jotain sumuvaloja.
En ole huomannut alkuperäisistä sumareista olevan mitään hyötyä,en käytä. Joihinkin autoihin antavat lisää "näköä".
Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 19.01.14 - klo:09:20
En ole huomannut alkuperäisistä sumareista olevan mitään hyötyä,en käytä. Joihinkin autoihin antavat lisää "näköä".
Golf Plus:n Xenonit ovat riittävän tehokkaat ja vastaavasti sumuvalot melko vaatimattomat, eli en juurikaan käytä sumuvaloja VW:ssä.
Vanhan Mersun ajovalot ovat heikkotehoiset, mutta vastaavasti sumuvalot tehokkaat (ovat korkealla samassa umpiossa ajovalojen kanssa). Mersussa käytän varsinkin vähäliikenteisillä tieosuuksilla.
Näkyvyyden ollessa rajoitettu käytän luonnollisesti sumuvaloja.
Harvemmin tulee käytettyä sumuvaloja. Etusumareita tuskin koskaan. Ei niiden käyttäjät tosin minua mitenkään harmita koska ei ne mielestäni mitään häikäise.
Enemmän valojen käytössä häiritsee se kun pimeillä maanteillä joillain autoilioilla on hirveä kireä vaihtaa vastaan tullessaan lähivaloille. Ja sitten alkaa armoton valojen vilkuttelu kun ei itse vaihda lyhkäsille vaikka välimatkaa on toista kilometriä. Muistaakseni autokoulussa opetettiin että lähivaloille vaihdetaan vasta kun autojen välinen alue on kokonaan valaistu.
Lainaus käyttäjältä: IUP - 19.01.14 - klo:10:00
Ja sitten alkaa armoton valojen vilkuttelu kun ei itse vaihda lyhkäsille vaikka välimatkaa on toista kilometriä. Muistaakseni autokoulussa opetettiin että lähivaloille vaihdetaan vasta kun autojen välinen alue on kokonaan valaistu.
Jos vastapuoli alkaa vilkuttelemaan niin eiköhän silloin ole syytä vaihtaa heti, on sen merkki että häikäisee toista häiritsevästi (ja eikös silloin kantamakin ole jo tavallaan ulottunut vastapuoleen asti? Ainakaan välialueen valaisusta ei ole hyötyä jos vastapuolta häikii) . Muistelen kyllä samaa autokoulusta.
Itse en käytä etusumareita kuin ei ole. En kyllä käyttäisikään vaikka olisi, auton edessä olevan muutaman metrin alueen extravalaisu saanee hämäränäön huononemaan kauemmasta valaistuksesta. Tästähän oli puhetta tuolla aikaisemmin.
Takasumarin panen päälle kun keli on TODELLA huono. Täällä ruuhkasuomessa 95% tapauksista joissa takasumari on jollakin päällä, on turhaa ja häikäisee minua. Autot näkee kyllä takavaloistakin noissa tapauksista.
Lainaus käyttäjältä: Arcca - 19.01.14 - klo:10:22
Jos vastapuoli alkaa vilkuttelemaan niin eiköhän silloin ole syytä vaihtaa heti, on sen merkki että häikäisee toista häiritsevästi (ja eikös silloin kantamakin ole jo tavallaan ulottunut vastapuoleen asti? Ainakaan välialueen valaisusta ei ole hyötyä jos vastapuolta häikii) . Muistelen kyllä samaa autokoulusta.
Tätä vastapuolta taitaa melkein aina häiritä vain "periaatteessa" nämä valot. Eikö ne sumarit valaise sinne sivuille, kuten ollaan jo aiemmin puhuttu. Lisäksi maantiellä ajettaessa autot ovat niin lumenpeitossa/kuraisia, että on hyvä että edes joku tuikku näkyy vastaantulialle. Eri asia on sitten nämä lisävalojen käyttäjät, jotka pitäisi oikeasti saada pois liikenteestä kun eivät osaa niitä käyttää.
Lainaus käyttäjältä: hapelton1 - 19.01.14 - klo:10:34
Tätä vastapuolta taitaa melkein aina häiritä vain "periaatteessa" nämä valot. Eikö ne sumarit valaise sinne sivuille, kuten ollaan jo aiemmin puhuttu.
Tuossa oli kyse pitkistä valoista.
Edellisessä autossa sumuvalot tulivat lampunpesimien mukana. Kävin uudella autolla Saksassa ja laitoin sateessa sumuvalot päälle. Kaikki vastaan tulevat vilkuttivat valoja, joten heti ne piti pois päältä ottaa. Saksalainen kaveri kertoi, että heillä etusumuvaloja saa käyttää, jos näkyvyys on alle 100 metriä. Takasumuvaloja saa käyttää jos näkyvyys on alle 50 m ja suurin nopeus takasumuvalojen kanssa on 50 km/h. Noita sääntöjä olen noudattanut Suomessakin, eli sumuvaloja käyttänyt hyvin harvoin. Uuteen autoon en ottanut sumuvaloja turhana. Takasumuvalo päällä on tosin tullut ajettua yli 50 km/h, sillä LED-takavalot tahtovat lumipyryssä muurautua umpeen.
Liikenteessä noita on tullut käytettyä. Voi olla että muut käyttävät niitä jossain muualla kuin liikenteessä... Ainakin kerran yksi käytti parkkihallissa, mutta kai senkin voi laskea liikenteeksi, kun auto kuitenkin liikkui.
Lainaus käyttäjältä: Hesse - 19.01.14 - klo:22:37
Edellisessä autossa sumuvalot tulivat lampunpesimien mukana. Kävin uudella autolla Saksassa ja laitoin sateessa sumuvalot päälle. Kaikki vastaan tulevat vilkuttivat valoja, joten heti ne piti pois päältä ottaa. Saksalainen kaveri kertoi, että heillä etusumuvaloja saa käyttää, jos näkyvyys on alle 100 metriä. Takasumuvaloja saa käyttää jos näkyvyys on alle 50 m ja suurin nopeus takasumuvalojen kanssa on 50 km/h. Noita sääntöjä olen noudattanut Suomessakin, eli sumuvaloja käyttänyt hyvin harvoin. Uuteen autoon en ottanut sumuvaloja turhana. Takasumuvalo päällä on tosin tullut ajettua yli 50 km/h, sillä LED-takavalot tahtovat lumipyryssä muurautua umpeen.
Saksalaisten säännöt eivät takasumarien osalta Suomeen sovellu. Suurimmassa osassa Saksaa lumisateita ei näy edes vuosittain, ja siksi niiden harvojen lumimyrskyjen iskiessä autobahneilla tapahtuu karmeita ketjukolareita. Lumisateessa ajamiseen ei kannata hakea oppia Saksasta.
Täällä Tunturi-Lapissa teille ei tuota suolaa holvata, joten teillä on irtolunta yleensä ihan riittävästi. Ite pistän takasumarit palamaan useasti auringonpaisteellakin. Periaatteena mulla on se, että kun valoisaan aikaan edellä menevä katoaa vastaantulijan nostattaman lumipilven taakse edes hetkeksi, pistän takasumarit palamaan. Jos keskellä päivää takasumarien valo jotakuta häiritsee, on turvaväli sillon olematon. Pimeällä takasumareita ei tarvitse kun sankan lumisateen aikana.
Viimeksi lauantaina (Levin ja Ylläksen vaihtopäivä) näkyi taas aivan liikaa idiootteja, jotka ajoivat lumipöllyssä perä täysin pimeänä, joko päivävalojen käytön tai umpeen muurautuneiden takavalojen takia.
Etusumarien käyttö ei minua häiritse, paitsi silloin kun sumareihin on tungettu järkyttävän häikivät ledi tai xenonviritykset.
Vasta nyt huomasin, ettei yhdessäkään Volkswagenissani ole ollut etusumuvaloja. Eli en käytä. Ja kun ei niitä ole tässä kaivannut niin tuskin käyttäisin. Aikoinaan kun sellaiset puskurin muotoihin tehtaalla piilotetut oli, ne olivat lähinnä huonokuntoisilla teillä erittäin hitaalla ajonopeudella ajaessa käytössä. Havaitsee kuopat paremmin - nyt siihenkin on jo keksitty etukamera.
Takasumuvalo on asia erikseen, olosuhteiden mukaan.
Lainaus käyttäjältä: Hesse - 19.01.14 - klo:22:37
Saksalainen kaveri kertoi, että heillä etusumuvaloja saa käyttää, jos näkyvyys on alle 100 metriä. Takasumuvaloja saa käyttää jos näkyvyys on alle 50 m ja suurin nopeus takasumuvalojen kanssa on 50 km/h. Noita sääntöjä olen noudattanut Suomessakin, eli sumuvaloja käyttänyt hyvin harvoin.
Tässä olisi kyllä ajattelemisen aihetta monella suomalaiselle. Valmistajat tekee siitä takasumuvalosta aika kirkkaan jos tuommoiset säännöksetkin on. Eli käytettäisiin takasumuvaloa vain jos ihan
oikeasti tarvitaan. Siis oikeasti.
Meikäläistä ainakin takasumuvalo häikäisee ihan tajuttomasti jos semmoinen edessä loimottaa. Mahtoi ihmetellä yksikin Ocu kun ihan pakosti halusin siitä ohi motarilla vaikkei nopeutemme paljon eronneetkaan. En pystynyt/halunnut perässä ajaa.
Lainaus käyttäjältä: Golfauto - 19.01.14 - klo:22:54
Liikenteessä noita on tullut käytettyä. Voi olla että muut käyttävät niitä jossain muualla kuin liikenteessä... Ainakin kerran yksi käytti parkkihallissa, mutta kai senkin voi laskea liikenteeksi, kun auto kuitenkin liikkui.
Joo näitä tyyppejä kyllä näkyy paljon, jotka "vain liikenteessä" käyttävät sumuvaloja :P. Kun mielipiteitä on monia, niin mielestäni voisi tehdä niin kuin muidenkin liikenneasioiden kohdalla, eli pyrkiä noudattamaan liikennesääntöjä. Tieliikennelain 36 pykälän 4 momentti, olkaa hyvä:
"Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloa saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä taaksepäin. (14.2.1992/117)"
Ja kuten näkyy, niin tuossahan on huomioitu porakoneen mainitsema pöllyävä lumi. Tuntuu hieman siltä, että tosi monella autoilijalla ei ole mitään käsitystä siitä, että sumuvalojen käyttö on säädelty valtakunnan korkeimmassa liikennesäädöksessä.