Auto liikkeen pihassa kuvattuna. Vielä varusteluja vailla. Irroitettava koukku + eberi.
Alla ensiasennuskumeina Pirelli P Zero Rossot (saas nähdä millaiset lienevät).
[ylläpito on poistanut liitteen]
Hienon pelin oot hankkinut :)
Väri on ehdottomasti plussaa ja näyttää käyttävän oikeeta polttoainettakin ;D
Mulla oli joskus tollaset Rossot IV Golffissa, ja ne oli todella hyvät ajaa. Ei lähtenyt pito ennenkun tuli ihan älyttömän kovaa kurviin. Ainut miinus oli, että kesän puolessavälissä sai laittaa eturenkaat taakse ja syksyllä sai ostaa uudet kumit :)
Tyylikkään musta FR :)
Lainaus käyttäjältä: Jude - 27.04.10 - klo:21:05
Hienon pelin oot hankkinut :)
Väri on ehdottomasti plussaa ja näyttää käyttävän oikeeta polttoainettakin ;D
Polttoaine on nimenomaan ainoa kauneus
virhe tässä autossa ;D
Bensalla pestään pensselit ja diiselillä tehdään voimaa ;D heheh
Lainaus käyttäjältä: Jude - 27.04.10 - klo:21:44
Bensalla pestään pensselit ja diiselillä tehdään voimaa ;D heheh
Odotappas kun Makkis lukee tuon ;)
Hienon näköinen Seat....onnea uudelle autolle!
Vääntö on voimaa ;D Upea auto ja upea moottori! :)
Thänks. Vielä kun saatais nyt sitten auto käyttöön niin sitten laitellaan kokemuksia. Vielä ei ole kotona kuin ohjekirja ;D
Lainaus käyttäjältä: Kupla73 - 27.04.10 - klo:22:00
;D
Taidetaan se voima usein nykyään tehdä kyllä turbolla, oli sitten bensa tai diesel...
Not real power, just turbo shit ;)
Rantaleijona!
[ylläpito on poistanut liitteen]
Upea seatti! Ja hyvä paketti kone + laatikko!
Pikkuhiljaa pitäs talvirengasta ja vannetta autoon katsastella. Ajattelin 16" vannetta talvirenkaille. Ja kun en ihan etelässäkään asu niin nastaa pitäisi alle laittaa. Täytyy ruveta kiertelemään tai jos jollain mukavaa ehdotusta, niin otetaan nekin vastaan.
13000 mittarissa ja vielä on meno maistunut. Kulutus laskelmien mukaan 6,8 l/100km, tietokoneen 6,4. Päivittäinen moottoritievauhti (130 kmh) varmaan nostaa kulutusta noihin "normilukemiin" nähden.
Ekaa huoltoa pitää ruveta tilailemaan. On huolenpitosoppari, joten samalla tulee tsekattua miten homma toimii. Mitään toiminnallista häikkää ei ole ilmaantunut. Pari kertaa on peruutustutkan auton symboli ollut pelkkä valkoinen lätkä. Se ei tahtia haittaa.
Ikkunaan napsahtanut keskelle kivi. Pitänee tsekata josko lasivakuutuksesta (Pohjola) sais korjauksen teetettyä ilman omavastuuta.
Pari kertaa on kokeeksi jo kylminä aamuina laitettu Eberi (5 kW) pöhisemään (ääni on ainakin tehokas ;)). Lämmin on auto ollut sisältä. Moottorinlämmöt ei kuitenkaan olleet mittarin mukaan kovin korkeat puolen tunnin käytön jälkeen ja mittari laskenut nollaan auton käynnistyksen jälkeen, josta sitten vähitellen ajon aikana noussut normaaliin lukemaan. Olisiko normaalia. Pitänee huollossa mainita ja kysellä, miten on letkut ym. liitetty.
Laitellaan taas uutista kun aikaa on kulunut.
Lainaus käyttäjältä: JaTSi - 05.09.10 - klo:12:45
Ja kun en ihan etelässäkään asu niin nastaa pitäisi alle laittaa.
...
Pitänee tsekata josko lasivakuutuksesta (Pohjola) sais korjauksen teetettyä ilman omavastuuta.
Näihin kahteen kommenttina: Itse koen nastarenkaan parempana vaihtoehtona nimenomaan Etelä-Suomen nopeasti ja suuresti vaihteleviin olosuhteisiin (lunta, sohjoa, jäätä, kuivaa sekä märkää asfalttia saman päivän aikana) kuin pohjoisemman Suomen tasaisempiin ja vähemmän suolalitkulla pilattuihin ajo-olosuhteisiin. Pohjolan lasivakuutus kattaa tuulilasin vaihtamisen, ei korjaamista.
Lainaus käyttäjältä: Otto. - 05.09.10 - klo:14:06Pohjolan lasivakuutus kattaa tuulilasin vaihtamisen, ei korjaamista.
Kattaa myös korjauksen, mutta omavastuu on 150â,¬, korjaukset harvemmin maksavat yli 150â,¬... eli korvaa kyllä ;)
Lainaus käyttäjältä: jjj84 - 05.09.10 - klo:14:34
Kattaa myös korjauksen, mutta omavastuu on 150â,¬, korjaukset harvemmin maksavat yli 150â,¬... eli korvaa kyllä ;)
Ahaa. Tämä on siis muuttunut. Kaksi vuotta sitten kysyin Pohjolan puhelinpalvelusta, että miten toimitaan, kun tuulilasissa on vaurio - korjataanko vai vaihdetaanko vakuutuksen piikkiin. Yksiselitteinen vastaus oli silloin, että vain vaihto onnistuu vakuutuksen piikkiin ja sekin vain silloin, jos vaurio on liikenneturvallisuuden kannalta sellainen, että tuulilasin vaihto on perusteltua. Mutta hienoa, jos asia kerran näin on, että myös korjaaminen on mahdollista - ainakin teoriassa.
On se aina niin ollut, mutta jos korjaus maksaa yli 150e niin usein lasi on silloin ns. vaihtokunnossa ja laitetaan siis uusi.
Lainaa13000 mittarissa ja vielä on meno maistunut. Kulutus laskelmien mukaan 6,8 l/100km, tietokoneen 6,4. Päivittäinen moottoritievauhti (130 kmh) varmaan nostaa kulutusta noihin "normilukemiin" nähden.
Ekaa huoltoa pitää ruveta tilailemaan.
Milloinkahan Seatilla päästään erooon tuosta lähes muinaisen lyhyestä huoltovälistä... Sama tekniikka - puolet lyhyempi huoltoväli: ei käy järkeen.
Lainaus käyttäjältä: Ranssi - 05.09.10 - klo:16:04
Milloinkahan Seatilla päästään erooon tuosta lähes muinaisen lyhyestä huoltovälistä... Sama tekniikka - puolet lyhyempi huoltoväli: ei käy järkeen.
Kyllä tässä kuin myös omassani on tuo 15tkm-30tkm/2v. liukuva huoltoväli,mutta ajostahan se riippuu milloin tietokone ilmoittaa huollontarpeen.
Tarkoitatko samaa huoltovälijärjestelmää kuin Audilla, VW:lla ja Skodalla? Aika saavutus kyllä, mikäli tieturi jo 13 tkm:n kohdalla alkaa huollontarpeesta muistuttelemaan.
Juu, tietokone ilmoittaa kyllä tuon 2000 km huoltoon. Eli 15000 välein näillä mun vuotuisilla kilometreillä mennään. Tiedossa oli jo autoa hankkiessa tuo.
Vakuutusyhtiöltäni saamassani (10.7.) autovakuutuksen lasivakuutuksen kohdalla vakuutusehdoissa on kyllä maininta "...jos vaurioitunut lasi uusimisen sijasta korjataan, korvaus suoritetaan omavastuuosuutta vähentämättä". Mulla on oman firman kautta autoetu ja ainakin noiden yrityksen kautta otettujen vakuutusten ehdoissa se noin sanotaan. Myös vakuutusmyyjä tuon asian otti esille lasivakuutusta pähkäillessäni. Ei näköjään ole yksityisvakuutusten ehdoissa moista lisälauseketta. (Tsekkasin tässä samalla Pohjolan sivuilta).
Talvirenkaista vielä, vanteet ajattelin jotain helppohoitoista "harvaa" aluvannetta, josta saa tarvittaessa sohjot putsattua suht helposti.
Jumatsuikka,se muuten on 15tkm huoltoväli,omanikin ilmoitti huollon sille kilometrimäärälle ja kun katsoin Tekniikan Maailman vertailua niin perusmallin huoltoväliksi ilmoitettiin myös 15tkm/1vuosi.
Näin asia minun luullaksenikin on eli Seatin järjestelmä poikkeaa jostakin merkillisestä syystä VW:n, Audin ja Skodan vastaavista.
Taitaa longlifet tosiaan puuttua, olen tehnyt huollon -09 1,4 tsi -Leoniin ja tasan 15 tkm on huoltoväli, näin se oli myös koodattu kun sen testerillä nollasin.
No niin, ensimmäinen huolto takana 15000 km.
Pieni perushuoltohan tuo on. öljyt, nesteet, yms.
myös sulat vaihdettiin.
Renkaissa jäljellä takana 7 mm ja edessä 5 mm, renkaina Zero Rossot.
Lisäksi
Takaperuutustutkan päälläolo kärryä vedettäessä koodattiin kuntoon.
Sumarit näyttivät liian alas, säädettiin.
Ratin alaosan muoviosat hieman löysät, kiristys.
Päälipesu. Yllättävän hyvin pesty, ei naamuja tms. myös vanteet kiilsivät.
Huolenpitosopparilla mentiin ;) ei tarvinnut rahaa tiskille latoa. (olenhan sen jo kuukausittain kyllä maksellut ;))
Olisikohan vaihteistolle jotain päivitystä tehty vai tuntuiko muuten vain erilaiselta sijaisauton manuaalin jälkeen.