Tässä kun on nyt kuunnellut korvat ruvella tuota karvalakkikaiuttimien äänentoistoa 8kk ja 44 tkm niin rupee riittämään. Auto tuli ostettua "heti varastosta" joten ei päässyt ruksimaan tuota dynaudio vaihtoehtoa ja jälkeenpäin suomeksi sanottuna v*tuttaa >:(
Saako esim. marmoritistkiltä ostettua tuota dynaudio settiä vai täytyykö tässä alkaa itse kasaamaan uutta pakettia kokonaan? Himottaisi vaan tuo "valmispaketti" dynaudiolta, pikaisella googlettamisella ei löytynyt suomenkielisiltä sivuilta ainakaan tietoa?
Jos joku on samanlaiseen autoon sattunut jo sijoittamaan ylimääräistä kaiuttimiin ym noin 1500-3000â,¬ niin minkälaisia settejä olette saaneet kasattua?
Soittimen virkaa toimittaa RNS315, joten tässähän ei siis taida olla (mutu) edes line outtia, eli menee dsp:n tms hankinnaksi samointein?
Olen pähkäillyt saman asian kanssa, tosin auton saan vasta parin viikon päästä. Koeajossa jo tuli todettua kaiuttimien surkea äänenlaatu, mutta Dynaudion setti taas on minusta kohtuuttoman kallis, joten en sitä tilannut. Nyt suunnitelmana on asennuttaa eteen 2-tie-erillissarja (esim. Alpine SPR-60C) sekä RNS315-soittimen perään Audison Bit Ten (DSP) ja 2-/4-kanavainen vahvistin (esim. Audison SR4). Ehkä myös subbari takakonttiin (10", suljetussa n. 15 litran kotelossa).
Alle tonnilla saa mielestäni hyvän setin, mutta asennusta vielä mietin. Jos kuitenkin viitsisi itse vielä ryhtyä asennushommiin.
Tänään RNS315-soittimen perään asennettiin Hertz HCP4 4-kanavainen vahvistin, etuoviin Focal PS 165F 2-tie-erillissarja ja takakonttiin Rainbow SL-S10 subwoofer 15 litran suljetussa kotelossa.
Ero vakiosettiin on iso. Nyt voi taas nauttia musiikista autossakin.
Minkä kokoiset elementit on missäkin kohtaa ja miten paljon isommat voisi vaikka toisilla sovitekauluksilla saada menemään kyseisille paikoille?
Subbari voisi olla kovasana, mutta pitäisi ottaa sellainen jonka saa etupenkkien alle. Liian useasti tarttee takana roudata jotain.
Lainaus käyttäjältä: Kennedy - 08.01.14 - klo:21:52
Minkä kokoiset elementit on missäkin kohtaa ja miten paljon isommat voisi vaikka toisilla sovitekauluksilla saada menemään kyseisille paikoille?
Subbari voisi olla kovasana, mutta pitäisi ottaa sellainen jonka saa etupenkkien alle. Liian useasti tarttee takana roudata jotain.
Edessä 8" ja 1" (?) diskantti peilikolmiossa, takana 6½" ja nappi oven avauskahvassa.
Jos on VW Soundsystem, niin lisänä edessä 3" midi ja lisävahvistin kuskin penkin alla.
Jälkimmäisen päivitin kesällä uuteen B7:aan kaiuttimien osalta ovipahvit purkamalla Dynyn settiin.
Potkii riittävästi. ::)
Gman, missä noi tehtiin ja mitä tuli hintaa koko roskalle? Kiinnostaisi itseäkin päivitys jälkeenpäin samaan tyyliin ei mitään monimutkaista vaan pikku parannusta joka puolelle (subbari, dsp etc)
Lainaus käyttäjältä: OMK - 08.01.14 - klo:23:03
Gman, missä noi tehtiin ja mitä tuli hintaa koko roskalle? Kiinnostaisi itseäkin päivitys jälkeenpäin samaan tyyliin ei mitään monimutkaista vaan pikku parannusta joka puolelle (subbari, dsp etc)
Asennus ja laitteet Turun Hifikonex:ilta. Hinta ovien vaimennuksen ja tarvikkeiden kanssa hieman vajaa tonni. DSP jäi toistaiseksi hankkimatta. Tuosta subbarista sen verran, että jos kaipaat enempi potkuntuntua rintalastaan, niin laita isompi subi. Itse vartavasten halusin pienen elementin&kotelon sopivan "hifistyneellä" potkulla. Mm. Editors, Depeche Mode, Rollarit, Son House ja White Stripes kuulostivat uudella setillä todella hyvältä.
Volaa voi pitää pitkät tovit huomattavasti korkeammalla kuin ennen ilman että iskee kuunteluväsymys. Mutta voi tietysti olla, että uutuuden viehätys vei mennessään... ;)
www.hifikonex.fi (http://www.hifikonex.fi)
Lainaus käyttäjältä: vwmies - 08.01.14 - klo:22:04
Edessä 8" ja 1" (?) diskantti peilikolmiossa, takana 6½" ja nappi oven avauskahvassa.
Eli tuonne tarttisi ostaa vähän vähemmän tarjonnassa olevat 8" erillissarjat. 6.5" satseja saisi helpommin ja edullisemmin, mutta kai 8" irtoaa vähän enemmän bassoakin.
edit: näköjään vähän arvokkaampiakin.
http://www.hifitalo.fi/focal_iss200_8_erillissarja (http://www.hifitalo.fi/focal_iss200_8_erillissarja)
http://www.vaasanykkosradio.fi/store/index.php?main_page=product_info&cPath=2_51_55&products_id=5588 (http://www.vaasanykkosradio.fi/store/index.php?main_page=product_info&cPath=2_51_55&products_id=5588)
Noiden jälkeen pomppaskin hinnat 400-500e luokkaan.