VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3B/3BG (96 - 05) => Aiheen aloitti: vroom - 08.12.13 - klo:20:08

Otsikko: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: vroom - 08.12.13 - klo:20:08
passat 1.8t -97
Kun laitan virrat päälle(en käynnistä), mittariston
keskiosassa syttyvät öljyvalo, jäädytin jne valot muutamaksi
sekunniksi ja sitten sammuvat, myös öljyvalo.
Akun kuva on ainut joka jää palamaan.

Meneekö oikein, vai pitäisikö öljyvalon jäädä palamaan ??

Mittasin anturin. sammuksissa ei vastusta, käynnissä n. 40 ohm maahan. Anturille tulevassa johdossa virratpäällä n.12V ja virrat pois n.3V.
ideoita ??
Otsikko: Vs: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: Jultsu - 08.12.13 - klo:23:57
Ihan normaalisti toimii. Mikä on siis ongelma?
Otsikko: Vs: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: vroom - 09.12.13 - klo:12:55
Eikös öljynpaineen varoitusvalon kuulu sammua vasta moottorin käynnistyttyä eikä ennen.
Auton mukana tulleen ohjekirjan mukaan "Sen pitää sammua muutama sekunti moottorin käynnistämisen jälkeen".
Tosin ohjekirja on ilmeisesti diesel mallista.

Meidän muun merkkisten kulkuneuvojen öljyvalo sammuu vasta moottorin käynnistyttyä.
Tämän takia olen huolissani, onko öljynpainetta, koska valo ei syty vaikka irrotan johdon anturilta moottorin käydessä.
Otsikko: Vs: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: Jultsu - 11.12.13 - klo:14:02
Pakkohan se oli omasta dieselkulkineesta vielä erikseen varmistaa. Kojelautaan ei jää muita valoja palamaan kuin latauksen merkkivalo.
Otsikko: Vs: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: qwe - 11.12.13 - klo:20:30
VW öljynpaineen valo tosiaan on omituinen. Edes öljynvaihdon jälkeen eka startissa öp. valo ei syty. En ole tavannut moista ominaisuutta muissa sakuissa.

Kuinka kauan voi kone pyöriä ilman öljynpainetta ennen kuin valo syttyy?
Otsikko: Vs: öljynpaineen varoitus valo
Kirjoitti: a_jaba - 11.12.13 - klo:21:16
Lainaus käyttäjältä: vroom - 09.12.13 - klo:12:55
...Tämän takia olen huolissani, onko öljynpainetta, koska valo ei syty vaikka irrotan johdon anturilta moottorin käydessä.

Onkohan ton ikäsessä vielä ihan rehellinen öljynpainekytkin (on/off)? Jos on ja otat johdon irti niin sillon ei ainakaan voi mikään merkkivalo syttyä. Lähes poikkeuksetta ne kytkimet on paineettomana on ja paineellisena off.