Punainen väri oli "ennenvanhaan" kuuluisa siitä että UV-säteily poltti sen pilalle parissa kesässä. Siksi olen välttänyt sitä viime vuosituhannen loppupuolelta saakka.
Ovatkohan nykyiset peruspunaiset parempia?
Ainakin Fordin peruspunainen ei ole haalistunut vaikka edellisestä vahauksesta onkin jo vuoden päivät vierähtänyt ja ulkosalla säilytetään kokoajan
Lainaus käyttäjältä: Länskäri - 06.12.13 - klo:12:20
Punainen väri oli "ennenvanhaan" kuuluisa siitä että UV-säteily poltti sen pilalle parissa kesässä. Siksi olen välttänyt sitä viime vuosituhannen loppupuolelta saakka.
Ovatkohan nykyiset peruspunaiset parempia?
Ainakin Skodan perus CorradoRed haalistuu todella pahasti. Oma auto näyttää kirkkaalla ilmalla lähinnä pinkiltä. Vahattukkin on mutta ei ole hirveästi auttanut.
80-90 luvun peruspunaiset kyllä haalistuivat siinävaiheessa kun VAG siirtyi vesimaaleihin. Itselläni oli Pasuuna umpinokka joka oli aika haalistunut jo 3-vuoden vanhana.
Vahaus auttoi vähäksi aikaa.
Metallipunainen on paras jos punaista haluaa.
Voi olla,että nykyiset tavallisetkin punaiset pitävät värinsä paremmin.
Eipä nuita perusvärejä ole juuri kuin valkea ja punainen.
Metallisävytkin ovat suunniteltu kustannussyistä sillä tavalla,että pystytään pelaamaan mahdollisimman vähillä väreiillä ja aikaansaamaan eri sävyjä.
Italiaanoissa sen sijaan on kyllä värjejä mistä valita.
Ei ainakaan Golf 2008 tornadored ja Audi 2001 TT misanored ole yhtään haalistunut!
Olen samaa mieltä nimimerkin GTI kanssa: tornadon punainen perusväri ei ole yhtään haalistunut reilussa seitsemässä vuodessa omassa GTI-Golfissa.
Joissakin peruspunaisissa on lakka pinnassa. Mulla oli ex-bemarissa peruspunainen väri ja siinä oli lakkaus kuten metallivärissä. En sitten tiedä auttaako se mitään.
Haalistuminen on voimakkainta peruspunaisissa ja varsinkin jos värin päällä ei ole kirkaslakkaa. Uskoisin, että kaikissa peruspunaisissa tänä päivänä on kirkaslakaa useita kerroksia.
Tästäkin huolimatta esim. Brilliant punainen "haalistuu" ajan myötä. Kyse on kuitenkin siitä, että kirkas lakassa on runsaasti pieniä pinta naarmuja ja maalipinta ehostuu myllyttämällä ja kiillottamalla.
rob-s:
Onko noista nano- ja muista maalipinnankäsittelyistä oikeasti apua esim. värin haalistumista vastaan?
Yhtenä argumenttina olen kuullut mainittavan uv-suojan, mutta totutuuko se?
En kyllä usko peruspunaisissa olevan "useita kerroksia lakkaa".
Kustannussyistä epäilen asiaa.
Ei sitä peruspunaista myytäisi silloin perushinnalla jos se lakattaisi jopa useampaan kertaan.