Kysely
Kysymys:
Miten sujui viimeisin VAG merkkihuoltokäyntisi palvelun osalta?
Vaihtoehto 1: Palvelu huonoa, huolto meni pieleen
ääntä: 20
Vaihtoehto 2: Palvelu huonoa, huolto onnistui
ääntä: 17
Vaihtoehto 3: Palvelu keskitasoa, huolto meni pieleen
ääntä: 19
Vaihtoehto 4: Palvelu keskitasoa, huolto onnistui
ääntä: 41
Vaihtoehto 5: Palvelu hyvää, huolto meni pieleen
ääntä: 29
Vaihtoehto 6: Palvelu hyvää, huolto onnistui
ääntä: 126
Aihe josta paljon puhutaan, ja jota nykyään myös testataan lehtien yms toimesta..
Pistetään galluppi pystyyn..
Keravan Laakkosen asiakaspalvelussa sekä huollossa Polo ja polon omistaja ovat saaneet kiitettävää palvelua vuoden 2009 aikana. Niinpä täydet pojot yllä olevaan listaan.
Touranki menossa maahantuojalle ensihuoltoon, siis Herttoniemeen. Mielenkiinnolla odotan mitä extraa saan sillä 70 eurolla minkä joudun ylimääräistä maksamaan muiden huoltamoiden keskihintaan...
Edellinen käynti merkkihuollossa ei ollut varsinainen huolto, vaan aiheena oli valot. Parkkipolttimo paloi ja totesin vaihdon hankalaksi joten mars huoltoon, siellä havaittiin umpioiden irroitus lähes mahdottomaksi operaatioksi koska umpiot oli jostain syystä aivan kummallisessa asennossa jolloin ne kanttasi pelteihin kiinni. Niimpä varattiin reilummin aikaa seuraavalle päivälle, sikäli positiivistä että parkkippolttimoiden vaihtoon pääsi heti ja pidempi aikakin järjestyi heti seuraavalle päivälle.
Seuraavana päivänä umpiot saatiinkin kohdalleen ja kaikki OK, vai oliko sittenkään? Iltasella huomasin valojen näyttävän mihin sattuu, toinen lähixenon näytti alemmas kuin toinen ja apparin pitkä näytti ~20m:n päähän >:( Asia kyllä korjaantui seuraavana päivänä nopeasti kuntoon, mutta jäi harmittamaan tuo uudelleen käynti moisen huolimattomuuden vuoksi
Palvelu oli ensiluokkaista, kuten lähes aina tuolla asioidessa :)
Viikonloppuna Ocu alkoi ilmoittelemaan halustaan huollettavaksi, joten ensimmäinen kokemus määräaikaishuollosta kolkuttelee jo ovella.
Tuon Passatin kanssa on huoltoon viedessä ollut aina jotenkin tyhjä olo, koska mitään ylimääräisiä pyyntöjä tai kysymyksiä ei ole ollut. Olen TODELLA pikkutarkka autojen suhteen: jos jostain kuuluu ylimääräistä ääntä tai veto ei ole tasaista tai jotain muuta, saatan soittaa huoltoon ja varata aikaa määräaikaishuoltojen välillä todella herkästi. Nykyisen kulkineen kanssa ainoa ylimääräinen kysymys on vaihteen kytkeytymisen hitaus (yli 1 sek) D:ltä R:lle tai toisinpäin vaihdettaessa. Se on ominaisuus, johon olen jo tottunut.
Varsinkin UVW:stä etukäteen 3C:stä lukemani perusteella olin valmistautunut kojelaudan sirinöihin ja räminöihin sekä kaikenlaiseen muuhun ylimääräiseen. Nyt kun ei ole mitään ollut, on hieman outo olo huoltoon viedessä. LL:kin on halunnut huollot aina 30tkm päähän vaikka pätkäajoakin on ollut melkoisen paljon.
Vantaan VV-autossa olen huollattanut ja hyvin on mennyt molemmilla kerroilla. Paitsi muistin juuri, että ekalla kerralla oli toinen maskin alareunassa oleva peite (siinä missä kohdassa olisi sumuvalot) unohtunut laittaa takaisin.
Huollosta ei kokemuksia koska vanhempi vaggilainen alla ja nuo hinnat aika suolaisia noissa
merkkihuolloissa, niin jättänyt ne kokonaan väliin. Mutta jotain erikoisempia palikoita joskus
tullut haettua mitä ei tarvikkeina ole saanut. Ovat kyllä hommanneet osat kuten on sovittu,
mutta palvelu tuntuu joissain paikoissa olevan jotenkin tympeää nuorta ihmistä kohtaan joka
ajaa vanhemmalla autolla. Lauseet on täynnä juuta, jaata ja sun muuta koukeroa. Ja
jotenkin vain jää semmoinen fiilis että heitä ei kiinnostaisi oikeasti palvella.
Ehkä olen vainoharhainen, ehkä en.
15000km öljynvaihtohuolto. Vein omat Mobilit, ohessa säädettiin ajovalot.
Automaattisen korkeudensäädön anturi väärässä asennossa. Oikaistu mutta säätö sitten unohtunut tai epäonnistunut koska xenonit näyttivät pidemmälle kuin pitkät. Tarkistettiin ja säädettiin uudelleen.
Sitten muutaman viikon kuluttua selvisi minne 0,4 litraa öljyä oli kadonnut joka piti purnukasta jäädä vaihdon yhteydessä. Öjytikku kastui pitkälti yli maksimin, joten sinne se koko purnukka oli kaadettu. Tämä jo hiukan kiehautti kupolissa. Tämäkin korjattiin kyllä samantien mallikkaasti.
En tiedä oliko asentajalla huono päivä vai mikä oli tilanne mutta pikkuisen jäi shitti maku siitä. Olettaisin että noita kohteita ei kahta kertaa tarvitse normaalisti tehdä jotta saa oikein.
Viimeisin huoltokokemukseni Audin huoltamisesta UVW:lta lainattuna, kyseessä Volkswagen Center Vantaan lokakuussa 2009 suorittama ensimmäinen ja samalla viimeinen huolto minun omistamalleni autolle.
LainaaVein auton huoltoon, tilattuina töinä Longlife-huolto, jarrunesteenvaihto ja Xenon-polttimoiden vaihto. Menin hakemaan autoa klo 14.30 lähdettyäni töistä pari tuntia etuajassa jotta ehtisin ennen ruuhkaa vielä kehä ykkösen kautta kotiin. Huoltoneuvoja sanoi minulle, että määräaikaishuoltoa ei vielä tarvinnutkaan tehdä, vaan huoltoilmaisimen "Service"-kehoitus johtui jarrunesteiden iästä. Joka tapauksessa autoon oli tehty jonkinlainen vianetsintä/koodaustoimenpide, josta veloitettiin 37e. No, tämähän oli minulle ihan ok, koska olin aikaisemmin selvitellyt että tarviiko auto varmasti huoltaa jo 13tkm/12kk edellisestä huollosta. Xenon-polttimotkin oli vaihdettu, joten ei muuta kuin laskua maksamaan ja kohti autoa.
Autoon päästyäni, ja virrat päälle laitettuani ajotietokoneen näytössä lukee heti ensimmäisenä tervehdyksenä "Service". No, ajattelin että oli jotenkin unohtunut taas tuon nollaus, ja menin takaisin huoltotiskille. Pojat ottivat auton uudestaan tarkistukseen, ja ~30min päästä huoltoneuvoja tulee luokseni ilmoittaen, että heillä kävi nyt ilmeisesti pieni moka: Määräaikaishuolto pitää sittenkin tehdä nyt. Tässä vaiheessa kello oli noin 15.20, joten ruuhkan alta ehtisin enää täpärästi. Ei tässä mitään, kaveri lupasi minulle autoani vastaavan sijaisauton heidän mokansa vuoksi, omalta kannaltani harmillista vaan että seuraavana päivänä olisin varta vasten joutunut auton hakemaan ihan eri suunnalta kuin missä huomenna liikun.
Ulkona satoi räntää, ja sijaisautoa ei kuulunut. Autovuokrausfirman kaveri kysyi että käykö kesärenkaallinen auto, vastasin että ihan sama kunhan autossa on jotkut renkaat alla. Noin 30min sijaisauton lupaamisesta klo 15.50 autovuokrafirman kaveri tuli ilmoittamaan että nyt on kottero pihalla, ei muuta kun papereita täyttämään. Ajokki oli jonkin sortin B8 Avant, mutta samalla kun papereita täyttelin, viereisellä varaosatiskillä asioinut autoani huoltanut mies sanoi että peli olisi 20min päästä valmis. Noh, vilkaisin ulkona olevaa räntäsadetta ajatellen huomista mahdollista lumikeliä kesärenkailla varustetun vuokra-auton kanssa, ja päätin että odotan omani valmiiksi.
Kello 16.30 huoltomies tuli ilmoittamaan että kiesi on valmis huollosta, Longlige-huollon tekemiseen kului siis noin 60minuuttia ammattimieheltä. Tässä vaiheessa oli siis kulunut tasan 2 tuntia siitä kun saavuin hakemaan huollettua autoani. Ei mitään, menin huoltoneuvojan tiskille ajatellen saavani jonkinmoisen kompensaation huollon hinnassa.
Noh, alennusta kysyessäni huoltoneuvoja totesi keskustelleensa asiakaspalvelupäällikön kanssa. He päätyivät yhdessä ratkaisuun, että saisin huollon varaosista (joita oli 40â,¬ edestä) 15% alennusta, yhteensä siis kokonaista 6 euroa. Tässä vaiheessa alkoi savu nousta korvista, olin siis lähtenyt töistä pari tuntia etuajassa, ja istunut autohuollossa 2 tuntia hyötyen tilanteesta riekaleena olevat hermot ja 6 euroa, sekä luopuen kahden tunnin tienesteistä. Pääsin asiakaspalvelupäällikön puheille, saaden kuulla että työn osuutta he eivät oman käytäntönsä vuoksi voi alentaa, vaan tämän vuoksi tarjosivat 100 euron arvoista sijaisautovuokraa veloituksetta minulle. Kysyin häneltä, että mitä minä hänen mielestään hyödyn tuosta sijaisautosta, jonka otan päiväksi käyttööni heidän virheensä takia? Ainoa asia mitä keksin itse, oli se että joutuisin seuraavana päivänä jälleen ajamaan varta vasten hakemaan autoani huollosta, kuluttaen taas tunnin-pari omaa aikaani pääkaupunkiseudun liikennevirrassa madellen. Tämän takia en käyttänytkään sijaisautokorttia, vaan odotin vielä ylimääräiset 40 minuuttia oman autoni valmistumista, ja samalla säästin huomisen päivän pakollisista menoista 1-2tuntia.
Kysyin sitten lopulta että miksi minun piti maksaa auton "ensimmäisellä valmistumiskerralla" 37 euroa jostain vianetsinnästä/koodauksesta, mikä olisi kuitenkin luultavimmin kuulunut tuohon Longlife-huoltoon. Ainakaan tästä ylimääräisestä maksullisesta etsinnästä ei oltu minulle ilmoitettu etukäteen. Tämän sain sitten loppujen lopuksi hyvitetyksi tähän toiseen laskuun, eli sain alennusta 37+6=43e. Näin ollen sain laskun maksettuani autoni ulos huoltoliikkeen pihasta klo 16.40, eli 2h 10min sinne saapumiseni jälkeen.
Huoltoneuvojan toiminta oli tästä huolimatta hyvin asiallista, hän pahoitteli tilannetta ja olisi järjestänyt sijaisauton veloituksetta käyttööni. Eniten minua tässä koko episodissa harmittaa se, että miten ensin huoltomiehen mukaan autoa ei tarvitsekaan huoltaa, mutta yhtäkkiä se tarvitseekin Longlife-huollon sen jälkeen kun asiakas sen noutaa ja huomaa huoltoilmaisimen haluavan huoltoa välittömästi. Tämänkin vielä ymmärtäisin varauksella siinä tapauksessa, jos virhe myönnettäisiin selkeästi ja asiakkaalle tarjottaisiin selkeää rahallista hyötyä alennuksen muodossa, eikä pelkästään sijaisautoa millä asiakas pääsee kotiin joutuen seuraavana päivänä tulemaan uusintakäynnille autoaan hakemaan.
Ei varsinainen määräaikaishuolto,vaan takuukorjaus. Alustan narinat ja kolinat pääosassa, josta kerroin hyvÃn yksityiskohtaisesti auton liikkeeseen viennin yhteydessä aamusella. Toinen samalla kerralla ilmoitettu juttu oli oikean etuoven huono sulkeutuminen ja pieni sovitusvirhe. Vastaanottotiskin palvelu oli suht ok, mutta koetin vielä painottaa ennen poistumistani että toivon liikkeen saavan asiat kerralla kuntoon että voisi jopa varsinaisen huollonkin teetättää. Auton tilanteesta luvattiin ilmoittaa samana päivänä. Klo 15.00 maissa huollosta soitettiin ja sanottiin ettei mitään alustaääntä mukamas kuulu. Sitten väitettiin, että turvavyön lukkokieleke on jätetty oven väliin ja se on aiheuttanut lommon keskipilariin ja mahdollisesti myös oven vääntymisen ja ettei takuu välttämättä korvaa oven asennon muuttamista. Siinä tilanteessa aloin jo kiehahtaa, koska kuuna päivänä omalla omistusajallani ei turvavyön lukkokieleke ole oven väliin jäänyt ja tuo juttu on ollut uudesta asti. Firmassa todettiin että ovea on koetettu säätää vaan vaatisi korikorjaamon asentajan asiantuntemusta että tulisi täysin kuntoon. Heillä oli koko päivä aikaa vaan mitään sellaista ei tehty. Kun pääsin liikkeelle, sanoin kieltämättä aika tiukkaa tekstiä ja että jos ei autoa saada takuuseen kuntoon niin merkki vaihtuu justiinsa ja se ei ole sitten vag eikä muu veholainen merkki. Vaadin, että mennään yhdessä työn vastaanottajan kanssa koeajolle että ne narinat tulee esille. Samalla tsekkasin oven sovituksen, se oli sentään saatukin ihan prikulleen oikein. Ja koeajolla viistotun katukynnyksen yli ajaessa se ääntelykin tuli ja liikkeen kaveri tunnusti että jotain vikaa on. Auto ajettiin uudelleen halliin ja nosturilla ylös. Puslat ja nivelet oli ehjät, mutta epäilivät että vakaajatanko tai tukivarsien kumit narisee ja ne voideltiin spraylla. Koeajo uudelleen toi lievää narinaa edelleen esille, eli uusi korjaamoreissu on edessä. Silloin vaihdettaisiin sitten tukivarret.
Kertakaikkisen amatöörimäistä touhua. En koskaan osta enää VW-, Skoda-, Seat- tai Audi-merkkistä autoa enkä mitään Vehonkaan edustamaa merkkiä, koska takuukorjaukset ja huollot ovat luokattomia. Mitään ei haluta/osata tehdä vapaaehtoisesti, kaikessa pitää kovistella, huutaa, vittuilla ja uhkailla. Minusta tällainen ei ole mukavaa, ja on muutakin tekemistä kuin viedä autoa ja hakea sitä ja siinä välissä tutkia julkisten aikatauluja. >:( Itselleni vaihtoehdoiksi jää jatkossa vain Toyota, BMW tai Subaru. Ugh, olen puhunut.
Käsitinkö nyt oikein, tämä oli ensimmäinen korjausyritys niinkin vaarallisesta viasta kuin alustan äänistä ja olet heti merkkiä vaihtamassa? Ja minä kun luulin olevani tarkka ja vaativa asiakas... ;D
28 äänestänyttä, ja tulos on yllättävän positiivinen, näin merkkikorjaamon tulokseksi..
28 on kyllä pirun vähän äänestäneitä kun käyttäjiä on paljon enemmän, ja varmasti kokemuksia huollosta löytyy..
Lainaus käyttäjältä: fish - 30.11.09 - klo:20:55
Touranki menossa maahantuojalle ensihuoltoon, siis Herttoniemeen. Mielenkiinnolla odotan mitä extraa saan sillä 70 eurolla minkä joudun ylimääräistä maksamaan muiden huoltamoiden keskihintaan...
Huollossa käyty. Kohtelias pokkaus vastaanottotiskillä jättäessä ja hakiessa, paitsi etten saanut avaimia ilman 329 euron suoritusta...
Kysyin, onko mitään päivityksiä tehty, johon kerrottiin, että "ei ole, tuossa on paperissa kaikki mitä on tehty". Joten en tiedä mitä extraa sain sillä mitä "ylimääräistä" maksoin. Ei-maahantuojan, mutta valtuutetuilta korjaamoilta keskihinta-arvio oli alle 200 euroa + noin 50 euroa jarrunestehuollosta. Herttoniemessä duunarin päivänettopalkan verran enemmän. Mutta miksi?
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 04.12.09 - klo:19:57
Kertakaikkisen amatöörimäistä touhua. En koskaan osta enää VW-, Skoda-, Seat- tai Audi-merkkistä autoa enkä mitään Vehonkaan edustamaa merkkiä, koska takuukorjaukset ja huollot ovat luokattomia. Mitään ei haluta/osata tehdä vapaaehtoisesti, kaikessa pitää kovistella, huutaa, vittuilla ja uhkailla. Minusta tällainen ei ole mukavaa, ja on muutakin tekemistä kuin viedä autoa ja hakea sitä ja siinä välissä tutkia julkisten aikatauluja. >:( Itselleni vaihtoehdoiksi jää jatkossa vain Toyota, BMW tai Subaru. Ugh, olen puhunut.
No mistähän se voisi johtua...
Niin se metsä vastaa kuin sinne huudetaan, jos vanhaa sanontaa saan lainata..
Tulee mieleeni, että viestin kulussa on taas ongelmia. Inhottavan yleistä.
Tuntuu liiankin yleiseltä että asiakas selvittää juurta jaksain huoltotyönjohdolle esim., että alustasta edestä vasemmalta kuuluu naksaus kun ajan kanttariin hiljaa 15km/h, 56 asteen kulmassa 2 asteen pakkasessa jne.
Tästä työnjohto kirjoittaa asentajalle: "Alusta kolisee."
Asentaja ajaa jotain pottupeltoa 50km/h, ja sanoo että kaikki kunnossa. Tuolla menolla pitääkin kolista.
Ei tätä tietysti pitäisi yleistää, mutta on näin itsellekin käynyt.
Sitten kun on asentajan kanssa menty kahdestaan ajamaan, ovat kaikki viat omalla kohdallani löytyneet.
Itsellä seuraavanlaisia kokemuksia. Auto kävi joku aika sitten takaluukun takuumaalauksessa, jonka vuoksi tietysti takaluukun muovit purettiin. Itse maalaus meni ihan hyvin, mutta heti pajan pihasta lähdettyäni huomasin, että takaluukun muovit resonoi / natisee todella ärsyttävästi. Ei siinä mitään, takaisin huoltoon ja varattiin uutta aikaa, jossa asia tarkastettiin/korjattiin. No sen huollon jälkeen oltiin taas sitä mieltä, että ei sieltä enää mitään kuulu. Noin kilometrin pääsin ennen kuin sama resonointi alkoi uudelleen. Ja taas pajalle varaamaan uutta aikaa. Auto meni taas huoltoon, jossa lisättiin jotain teippiä varoituskolmion luukkuun ja sanottiin, että nyt sen pitäisi olla kunnossa ja jotain ääntä kuuluu vararenkaan päällä olevista tavaroista. Totesin huoltoneuvojalle, että olen kyllä kontin tyhjentänyt aikaisemmin kokonaan ja se ei resonointia poistanut. No tämän toisen korjauskerran jälkeen olin luottavainen, että nyt ne äänet on poissa, mutta katin kontit resonointi vain jatkuu. Ajoin kotiin ja tyhjensin kontin kokonaan ja menin taas huoltoon valittamaan asiasta. Varattiin uusi aika ja hallista valittiin eri mekanikko tällä kertaa. Tänään auto sitten kävi kolmannen kerran korjattavana. Autoa huoltoon viedessäni sanoin huoltoneuvojalle, että tiukka veikkaus on, että joku muoviklipsi on rikki sieltä kontista. Autoa hakiessani huoltoneuvoja sanoi, että olivat purkaneet muovit ja siellä oli yksi kiinnike huonosti kiinni. Nyt pitää siis toivoa, että se resonointi on loppunut. Varmaksi ei voi sanoa tuon pakkasen vuoksi, mutta asia selvinnee, kun vähän kelit lauhtuu.
Käyntejä huollossa siis yhteensä neljä kappaletta (maalaus + kolme korjausta resonointiäänen vuoksi) ja aikaa meni n. 1kk. Pitää vielä mainita, että huoltoneuvoja oli koko ajan mielestäni erittäin asiallinen, mutta kokonaisuudessaan jäi vähän huono maku koko keikasta.
Lainaus käyttäjältä: Simola - 15.12.09 - klo:21:30
Tulee mieleeni, että viestin kulussa on taas ongelmia. Inhottavan yleistä.
Tuntuu liiankin yleiseltä että asiakas selvittää juurta jaksain huoltotyönjohdolle esim., että alustasta edestä vasemmalta kuuluu naksaus kun ajan kanttariin hiljaa 15km/h, 56 asteen kulmassa 2 asteen pakkasessa jne.
Tästä työnjohto kirjoittaa asentajalle: "Alusta kolisee."
Asentaja ajaa jotain pottupeltoa 50km/h, ja sanoo että kaikki kunnossa. Tuolla menolla pitääkin kolista.
Ei tätä tietysti pitäisi yleistää, mutta on näin itsellekin käynyt.
Sitten kun on asentajan kanssa menty kahdestaan ajamaan, ovat kaikki viat omalla kohdallani löytyneet.
Juuri näin se menee. Ikävä kyllä...
LainaaTästä työnjohto kirjoittaa asentajalle: "Alusta kolisee."
Minä ainakin katson että kertomani jorinat pääpiirteissään myöskin päätyvät paperille. Mistä asentaja ne pystyy lukemaan.
Näin tapahtui Keravan Autosalvassa automaattisesti. Ja mainittakoon että kakkosauto tuli kuntoon 1/6 osalla siitä rahasta mitä oletin korjauksiin kuluvan. :)
Näin Herttoniemessä eilen
Itse kävin siellä muutaman asian tiimoilta ja mainitsin samalla siitä, että onko vika vai ominaisuus kun pakkasilla ensimmäisten kilometrien ajan kuuluu jakoketjun puolelta kylmähköllä moottorilla ajettaessa semmoinen kahiseva hieman ruma ääni kun kiihdyttää ja painaa kaasua. Ã,,äni häviää kun moottori on lämmin ja on ajettu jonkin aikaa. Työnjohtaja ei osannut sanoa mitään. Sanoi vaan, että kun nää nykyautot on niin mahdottoman hiljaisia niin kaikki kuulee kaikkea johon kiinnittää huomiota. Sanoi kuiteskin, että lisätään työmääräimelle ja kysytään asentajalta josko se keksis mikä sen aiheuttaa ja vaikka avais jakopään ja katsois onko kaikki ok.
No olin siellä Hertsikassa yhdeksältä. Oli huvittavaa katsoa niiden huoltoukkojen touhuja myyntihallin ikkunasta. Yksikin heppu etsi autoa pakkasessa noin 15min ja vaikka sillä oli ns. kartta ja työmääräin mukana niin vaikeaa oli sen löytää pihan ainoa huoltoon tuleva Tiguan sieltä pihasta. Oma Variant meni halliin vasta 11.30 ja joskus yhden jäljestä homma oli jo valmis.
No kysyin sitten kun muut asiat oli käyty läpi, että mikä se ääni oli..? No äijä sanoi, että ei se asentaja mitään tossa pihalla kuullut kun ajoi suoraan halliin ja ilmeisesti auto ei ollut tarpeeksi kauan kylmässä jotta ääniä kuuluisi. Että pitäisi olla mahdollisuus jättää joskus yön yli ja katsoa sitten. Asentajalla ei kuulemma ollut myöskään mitään ideoita mikä äänen voi aiheuttaa ja mistä se johtuu vaikka työnjohtaja aamulla sanoi, että otetaan selvää mikä se ääni vois olla ettei jää asiakasta vaivaamaan. Jakopäätä ei myöskään oltu avattu. Ilmeisesti asentajaa ei huvittanut sitä tehdä. Oli muutenkin niin kyllästyneen oloinen mekaanikko. Ihme, että käytti sentään penkin suojusta. Tosin ratin suojaa ei sit ollutkaan. No se huoltoneuvoja sanoi vaan lopuksi, että ei se mitään vakavaa varmaan ole kun tännekin pääsit eikä auto ole hajonnut. Jos se hajoaa noiin sitten on varmaan jotain vikaakin. Mitään vikoja näissä ei kuulemma ole ollut. Se on kuulemma todella harvinaista, että TSI moottorit oikuttelee tai hajoaa ja ne on luotettavan moottorin maineessa sanoi se huoltoneuvoja. Näin siis Hertsikassa tällä kertaa.
Samalla piti katsoa, että jos sille panoraamakaton natinalle ja paukkeelle nyt todellakin voisi tehdä jotain... No eivät tehneet mitään kun asentaja ei huomannut halliin ajaessa mitään sillä matkalla niin silloin vikaa ei voi olla. Kerroin, että maahantuojalla on ohjeet näihin natinoihin Tiguania koskien ja siinä on samanlainen systeemi suurinpiirtein, että hyödyntäkää sitä>no ei kiinnostanut edes yrittää korjata kun mitään ei kuulunut silloin niin mitään ei kuulemma myöskään tehdä.
Täytyy taas toistaa, että itse yritän järjestää huollot aina niin että ehdin vieressä "vahtia" työn sujumista.
Korostan, että asentajaa ei pidä työssä häiritä, mutta aina olen päässyt heidän kanssaan juttelemaan sujuvasti huollosta ja autosta yleensä.
Näin olen voinut itse varmistaa että kaikki tarpeellinen tulee tehdyksi tai ainakin tarkistetuksi.
Tässä on myös paikka arvokkaan tiedon jakamiselle. Voin sanoa että asentajat kertovat paljon avoimemmin asiat autoista suhteessa huoltotyönjohtoon, riippukoon tämä sitten tietämyksestä tai siitä että kaikkea ei saisi kertoa.
Lainaaitse yritän järjestää huollot aina niin että ehdin vieressä "vahtia" työn sujumista
Oletko koskaan huollattanut autoasi pääkaupunkiseudun suurissa VAG-liikkeissä? Veikkaan, ettei pikahuoltoa lukuunottamatta siellä katsota hyvällä hallissa pyörivää asiakasta.
En ole pk-seudulla huollattanut. Vain Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa.
Olen tästä asentajien kanssa jutellut, ja ovat sanoneet että asiakas saa olla paikalla jos ei häiritse.
Joku tolkku on siis aina oltava että miten siellä hallissa pyöritään.
Uskon senkin että pk-seudun liikkeissä on kovempi vilske ja varmasti paljon vaikeampaa saada edes sopivaa huoltoajankohtaa.
Tästä syystä uskon pysyväni noissa muutamissa "luotto" huoltoliikkeissä, koska niissä tunnen jo henkilökunnan melko hyvin ja tästä syystä palvelu pelaa riittävän hyvin.
Lainaus käyttäjältä: Quality - 20.12.09 - klo:11:34
Oletko koskaan huollattanut autoasi pääkaupunkiseudun suurissa VAG-liikkeissä? Veikkaan, ettei pikahuoltoa lukuunottamatta siellä katsota hyvällä hallissa pyörivää asiakasta.
Näin on. Eihän sinne halliin pääsekään ellei hyppää tiskin yli ja tyrmää huoltoneuvojaa, ja siitä sitten vasta sisään. Toinen vaihtoehto olisi pikahuollon oven kautta luikahtaa sisään, aika pian tulisi varmaan kommenttia mitäs asiaa tänne?
Näytti olevan viimeksi sisällä oleva ikkunakin peitetty ettei enää näe huoltohalliin autoa luovutettaessa.
Herttoniemessä ykkösautoa korjauttaessa sovin suoraan asentajan kanssa että voin tulla halliin ja rupateltiin auton parissa rauhassa.
Siinä tuli pari muutakin asentajaa juttelemaan, joten ymmärrän miksi työnjohto ei halua vieraita paikalle. ;D
Liikkeen virallista kantaa en tiedä. Työnjohtajat ja muu päällystö ei kuitenkaan ajanut hallista pois vaikka vierestä kulkivatkin.
Kävin tänään paikallisella Skodalla tilaamassa parit osat autoon ja samalla kysäsin autoon 30tkm ajettuna tehdystä huolto-ohjelman ulkopuolisesta toimenpiteestä, josta siis on oma leima laitettu huoltovihkoon.
Huoltoneuvoja selasi vihon ylimalkaisesti läpi ja sanoi sen koskevan ajoturvaa, ja lisäsi isoilla kirjaimilla, että ajoturva ei ole voimassa. Johon minä "että kun ne ajoturvan leimat on ihan erikseen ja kilometritkään ei mitenkään täsmää" Neuvoja neuvoi, että minun nyt täytyisi sitten kysyä mitä kaikkea siihen on tehty naapurikaupungin merkkihuollossa (auto myyty siellä uutena) ja sitten voidaan tutkia mitä siihen on tehty täällä toisessa huollossa..
Koitin sitten vinkata että ei kai vauhtipyörää vaan ole rassattu?
Neuvoja hörähti "Mikäs se rekisteritunnus oli?" rapisteli konetta ja ilmoitti "kasoismassavauhtipyörän tarkastus". PISTE ei enempää kysymyksiä.
Piti vielä kysyä polttoaineen siirtopumpusta, mutta tuossa vaiheessa alkoi jo melkein pelottaa niin aattelin säästää sen seuraavaan kertaan.
Pumpun vaihtoon viittaava tarra löytyy ronkin pohjasta.. millähän mä sen ukon houkuttelen sitä ihmettelemään?
Ja olisihan tuosta vauhtipyörästäkin vielä jutun juurta irronnut.. ;D
Kyllä itselläni on ihan positiivinen kuva vuosihuollosta, Helsingin Pitäjänmäen Takkatie hoisi homman hienosti ja pikapuolin auto oli jo valmis jne.
Hinta on mielestäni olennainen asia ja miten se ihmisiä ajaa huollattamaan autojaan eri paikkoihin, jopa vaihdattamaan autoa. Onko paras palvelu kalleimmissa huolloissa vai päinvastoin? Mutta tästä varmaan muissa ketjuissa lisää, joka tapauksessa Golfissa on edelliseen Toyotaan verrattuna tuplasti kalliimmat vuosihuollot.
Joka tapauksessa jälleen kerran voin todeta ettei ole ollut moittimista TSI golffissa ja 40tkm on mittarissa. Kun täällä on harvassa kehut, niin kehutaan nyt vähän lisää offtopiccina, tykkään todella paljon ajella kaksoisahdetulla, vääntää mukavasti alhaalta ja suorituskykykin ihan riittävä mulle aina keski-euroopan matka-ajoa myöten. Ehkä se Hertsikan huolto-ukon luotettava TSI kone on meikäläisen autossa, kop kop...
.
Lainaus käyttäjältä: Simola - 20.12.09 - klo:11:44
En ole pk-seudulla huollattanut. Vain Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa.
Olen tästä asentajien kanssa jutellut, ja ovat sanoneet että asiakas saa olla paikalla jos ei häiritse.
Joku tolkku on siis aina oltava että miten siellä hallissa pyöritään.
Uskon senkin että pk-seudun liikkeissä on kovempi vilske ja varmasti paljon vaikeampaa saada edes sopivaa huoltoajankohtaa.
Tästä syystä uskon pysyväni noissa muutamissa "luotto" huoltoliikkeissä, koska niissä tunnen jo henkilökunnan melko hyvin ja tästä syystä palvelu pelaa riittävän hyvin.
Minä tykkään tuosta Kouvolan Berneristä paikkana... Mukava pikku pulju, todella asiallinen työnjohtaja (Hyytinen) ja muut huoltojannut. Asiakasta kuunnellaan, sähköpostit luetaan ja niihin vastataan ja asiakkaalle soitetaan ja laitetaan viesti työn valmistuttua jne. Kahvia saa juoda odotellessa ilmaiseksi. Automyyjät mukavia ja asiallisia, esim. Piira. Joulukorttia pukkaa vielä vuosienkin jälkeen vaikka en ole sieltä pitkään aikaan ostanut mitään. Soittopyyntöihin reagoidaan salamavauhtia ja jonot huoltoon lyhyitä. Jos tuot huoltoon jonkun selonteon vioista se luetaan läpi tai jos kerrot omia näkemyksiä niitä sovelletaan korjaamon puolella vikaa korjatessa&etsiessä. Todella upea paikka.
Lainaus käyttäjältä: VW-man - 29.12.09 - klo:19:08
Minä tykkään tuosta Kouvolan Berneristä paikkana... Mukava pikku pulju, todella asiallinen työnjohtaja (Hyytinen) ja muut huoltojannut. Asiakasta kuunnellaan, sähköpostit luetaan ja niihin vastataan ja asiakkaalle soitetaan ja laitetaan viesti työn valmistuttua jne. Kahvia saa juoda odotellessa ilmaiseksi. Automyyjät mukavia ja asiallisia, esim. Piira. Joulukorttia pukkaa vielä vuosienkin jälkeen vaikka en ole sieltä pitkään aikaan ostanut mitään. Soittopyyntöihin reagoidaan salamavauhtia ja jonot huoltoon lyhyitä. Jos tuot huoltoon jonkun selonteon vioista se luetaan läpi tai jos kerrot omia näkemyksiä niitä sovelletaan korjaamon puolella vikaa korjatessa&etsiessä. Todella upea paikka.
No nyt alan ymmärtää miksi Lappeenrannasta taksikuskit ajavat sinne huollattamaan autonsa. Ja taidanpa jatkossa huollattaa itsekin siellä. Tuleepahan samalla kaksi kärpästä yhdellä iskulla, kun käy appivanhemmilla.
Lainaus käyttäjältä: TKe_ - 29.12.09 - klo:19:20
No nyt alan ymmärtää miksi Lappeenrannasta taksikuskit ajavat sinne huollattamaan autonsa. Ja taidanpa jatkossa huollattaa itsekin siellä. Tuleepahan samalla kaksi kärpästä yhdellä iskulla, kun käy appivanhemmilla.
Joo todellakin suosittelen tuota Kouvolaa...Pesee täysin ainakin koko VW-Centerin tämmöinen pienempi "ketju".
Näin se Kouvolassa on mennyt juu, eli ihan hyvät kokemukset.
Kotkassakin huoltohommat ovat pelanneet, eikä tosin Lappeenrannassakaan huono palvelu ollut.
Kerrotaan tässä nyt samalla viimeiset huoltohommat:
Ilmastoinnista siis kyse, ja ongelma tuli jo viime keväällä.
- Ilmastoinnin ECON valo syttyi viime keväällä, ja vikakoodi johti pieneen paineanturiin.
Anturi oli haljennut ja valuttanut ilmastoinnista nestettä pois.
Anturi vaihdettiin ja ilmastointihuolto tehtiin.
Kaikki hyvin viime lokakuuhun saakka.
Tämä Lappeenrannassa.
- Nyt ,marraskuussa ECON valo syttyi ensimmäisillä kovilla pakkasilla.
Sain ajan Kouvolaan seuraavalle päivälle ja sama anturi vaihdettiin.
Anturi oli ehjän näköinen mutta vikakoodi johti siihen. Osa vaihdettiin.
Taas ajelin kuukauden ja vika uusi.
- Soitto Kouvolaan ja nyt tehtiin ilmastointihuolto. Samalla huomattiin, että tälle vialle oli tullut joulukuun alussa erikoisohje, jossa jo ensimmäisessä korjauksessa ilmastointi tulee huuhdella täydellisesti. Tämä olisi siis pitänyt tehdä jo keväällä, mutta ohjetta ei ollut vasta kun nyt. Kun tämä oli jäänyt tekemättä keväällä, ohjeena oli että osia pitää vaihtaa enemmänkin. Mm. kompressori, eli työt maksavat toista tuhatta euroa.
Sovimme työnjohdon kanssa että olemme kevättalvelvella yhteydessä asian suhteen vaikkei vika uusiutuisikaan, jotta voimme päättää, mitä tehdään.
- Eilen kuitenkin sitten ECON valo taas syttyi, ja soitin Kouvolaan. Sovimme "pienen" ilmastointihuollon, jotta ilmastointi tulee puhtaaksi joka paikasta, jottei vikaa enää tulisi. Osia vaihdetaan tammikuulla ja näillä näkymin kaikki menee takuuseen, vaikka auton takuu loppui jo kuukausi sitten. Olisi siis ollut "hieman" helpompaa ja halvempaa kun ensimmäisellä kerralla oltaisiin tehty oikein. Ohje kuitenkin tuli tehtaalta vasta siis nyt joulukuun alussa, joten vaikeaa on huoltoa syyttää. Audin ilmastointialihankkijaa voisin vähän sen sijaan arvostella.
Haluan painottaa että huollon kanssa homma on edennyt loistavasti! Niin paljon on yhteistyöhaluja homman suhteen ollut.
Tämä siis mainoksena, jos alkaa Audi/VW huolto jossakin muualla ahdistamaan.
Lainaus käyttäjältä: Simola - 31.12.09 - klo:10:32
Näin se Kouvolassa on mennyt juu, eli ihan hyvät kokemukset.
Kotkassakin huoltohommat ovat pelanneet, eikä tosin Lappeenrannassakaan huono palvelu ollut.
Kerrotaan tässä nyt samalla viimeiset huoltohommat:
Ilmastoinnista siis kyse, ja ongelma tuli jo viime keväällä.
- Ilmastoinnin ECON valo syttyi viime keväällä, ja vikakoodi johti pieneen paineanturiin.
Anturi oli haljennut ja valuttanut ilmastoinnista nestettä pois.
Anturi vaihdettiin ja ilmastointihuolto tehtiin.
Kaikki hyvin viime lokakuuhun saakka.
Tämä Lappeenrannassa.
- Nyt ,marraskuussa ECON valo syttyi ensimmäisillä kovilla pakkasilla.
Sain ajan Kouvolaan seuraavalle päivälle ja sama anturi vaihdettiin.
Anturi oli ehjän näköinen mutta vikakoodi johti siihen. Osa vaihdettiin.
Taas ajelin kuukauden ja vika uusi.
- Soitto Kouvolaan ja nyt tehtiin ilmastointihuolto. Samalla huomattiin, että tälle vialle oli tullut joulukuun alussa erikoisohje, jossa jo ensimmäisessä korjauksessa ilmastointi tulee huuhdella täydellisesti. Tämä olisi siis pitänyt tehdä jo keväällä, mutta ohjetta ei ollut vasta kun nyt. Kun tämä oli jäänyt tekemättä keväällä, ohjeena oli että osia pitää vaihtaa enemmänkin. Mm. kompressori, eli työt maksavat toista tuhatta euroa.
Sovimme työnjohdon kanssa että olemme kevättalvelvella yhteydessä asian suhteen vaikkei vika uusiutuisikaan, jotta voimme päättää, mitä tehdään.
- Eilen kuitenkin sitten ECON valo taas syttyi, ja soitin Kouvolaan. Sovimme "pienen" ilmastointihuollon, jotta ilmastointi tulee puhtaaksi joka paikasta, jottei vikaa enää tulisi. Osia vaihdetaan tammikuulla ja näillä näkymin kaikki menee takuuseen, vaikka auton takuu loppui jo kuukausi sitten. Olisi siis ollut "hieman" helpompaa ja halvempaa kun ensimmäisellä kerralla oltaisiin tehty oikein. Ohje kuitenkin tuli tehtaalta vasta siis nyt joulukuun alussa, joten vaikeaa on huoltoa syyttää. Audin ilmastointialihankkijaa voisin vähän sen sijaan arvostella.
Haluan painottaa että huollon kanssa homma on edennyt loistavasti! Niin paljon on yhteistyöhaluja homman suhteen ollut.
Tämä siis mainoksena, jos alkaa Audi/VW huolto jossakin muualla ahdistamaan.
Just kävin Lappeenrannassa tutkituttamassa webastoa ja olin siellä hallin puolella. Mekanikolta sitten kysyin, että pistääkö ne pahakseen jos sinne tulee niin sanoi, että ei ollenkaan joskus siitä on hyötyä, että saapi tarkemman kuvauksen viasta asiakkaalta suoraan kuin huoltoneuvojan yhden lauseen työmääräyksestä. Testaan kuitenkin seuraavan huollon Kouvolassa.
Emännän käytössä olevaan Poloon tehtiin toinen LL -huolto Turun VW-Centerissä. Joskus olen viitsinyt ajaa Turusta Laitilaankin asti autoa huollattamaan selkeän hinnanalennuksen vuoksi, mutta enää en tuota viitsinyt tehdä. Syitä on oikeastaan kaksi, ensiksikin mokasivat Laitilassa kerran Touranin huoltovälin nollauksen ja laittoivat sen kiinteälle huoltovälille, jonka vuoksi jouduin palaamaan asiaan. Toiseksi koen, että palvelun taso Turussa on kohonnut melko hulppeasti niiden 15 vuoden aikana kun olen Volkkareilla ajellut ja kyseisen lafkan palveluja käyttänyt. Varaosatiskilläkään ei enää vittuilla että "miten olet tuonkin osan rikki saanut", mikä oikeasti siis aikoinaan joskus tapahtui! Onneksi soittivat asiakaskyselyn nimissä perään juuri tuolla kerralla ja pääsin antamaan aika suoraa palautetta ;D
Poloon tehtiin siis normaali huolto + jarrunesteen ja sisäilmasuodattimen vaihto, lisätöinä oli uusittu toinen etuparkkipolttimo sekä kiinnitetty lohkolämmittimen johto joka oli jostain syystä irronnut liittimestään. Kustannusarvio alitettiin parilla kympillä (siis tilauksen yhteydessä tehty), lisäksi uutena erittäin hyvänä fiitsörinä huollon valmistumista koskevassa tekstiviestissä ilmoitettiin myös hinta tarkalleen.
Itselläni kokemukset Lappeenrannan huollosta on ihan hyvät. Aina on homma pelannut niin kuin on pitänyt, eli kellonajat on pitäneet, hommat on saatu hoidettua yhdellä kertaa, hinta-arvio on pitänyt jne.
Lainaus käyttäjältä: Jacques - 18.12.09 - klo:23:48
Minä ainakin katson että kertomani jorinat pääpiirteissään myöskin päätyvät paperille. Mistä asentaja ne pystyy lukemaan.
Näin tapahtui Keravan Autosalvassa automaattisesti. Ja mainittakoon että kakkosauto tuli kuntoon 1/6 osalla siitä rahasta mitä oletin korjauksiin kuluvan. :)
Juuri näin kannattaa tehdä jos haluaa autonsa "kerralla"kuntoon.Huoltoneuvoja oli kohdallani kirjannut resonanssiääni keulasta vaikka kyseessä oli keskikonsolin natina alle nollakelissä kun auto oli seisonut yön yli.auto vietiin huoltoon edellis iltana niin kuin oli sovittu.Auto oli kuitenkin otettu sisälle samana iltana ja työ aloitettu.Mekatsu oli ajanut autoa illalla ja uudestaan halli Hlämpimänä aamulla. No eihän se ääntä löytänyt.Seuraavalla kerralla vaadin että mekatsu joka autoa tutkii kuulee minun selostuksen viasta ja auto kuntoon puolen tunnin työllä.
Työkaveri pohti tuossa ääneen tällästä että; Autosta oli menny iskari rikki ja oli löytänyt kuitin ja huomannut että iskarissa on vielä takuu voimassa. Oli soittanut liikkeeseen jossa iskari oli vaihdettu ja saikin korjaus ajan pienen korjausliikkeen tenttauksen jälkeen. Noh kysymys kuuluu joutuuko maksamaan takuuosan vaihtamisen työstä? Ei kai? Kyseessä siis ei ole mikään uusiauto että olisi joku autotehtaan takuu voimassa.
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 07.01.10 - klo:11:14
Työkaveri pohti tuossa ääneen tällästä että; Autosta oli menny iskari rikki ja oli löytänyt kuitin ja huomannut että iskarissa on vielä takuu voimassa. Oli soittanut liikkeeseen jossa iskari oli vaihdettu ja saikin korjaus ajan pienen korjausliikkeen tenttauksen jälkeen. Noh kysymys kuuluu joutuuko maksamaan takuuosan vaihtamisen työstä? Ei kai? Kyseessä siis ei ole mikään uusiauto että olisi joku autotehtaan takuu voimassa.
Jos se on asennettu siellä liikkeessä niin kyllä ne sen asentaakin takuuseen, jos taas asennus on tehty itse niin luultavasti joutuu työstä jotain maksamaan.
Lainaus käyttäjältä: Adolffi - 02.01.10 - klo:10:22
Itselläni kokemukset Lappeenrannan huollosta on ihan hyvät. Aina on homma pelannut niin kuin on pitänyt, eli kellonajat on pitäneet, hommat on saatu hoidettua yhdellä kertaa, hinta-arvio on pitänyt jne.
Itselläkin pääsääntöisesti hyvät. Ainostaan ton aiemmin selostamani takia jäänyt vähän "huonot" fiilikset, mutta ehkäpä asiakin oli hankala. Ja siitäkin täytyy antaa erittäin suuri kiitos huoltoneuvojalle, että oli erittäin asiallinen koko prosessin ajan. Itsellä, kun on periaate, että "niin se metsää vastaa, kuin sinne huudetaan" eli varmasti ne huoltoneuvojat saavat kuunnella riittävästi "kenkkuilua", joten minä en sille linjalle lähde.
Lainaus käyttäjältä: Karvis - 07.01.10 - klo:11:36
Jos se on asennettu siellä liikkeessä niin kyllä ne sen asentaakin takuuseen, jos taas asennus on tehty itse niin luultavasti joutuu työstä jotain maksamaan.
Joo, asennettu on liikkeessä. Ja nyt tuli varmistus asiaan ettei joudu maksamaan.
Omat kokemukseni merkkihuolloista (VW) vaihtelevat suuresti riippuen siitä, onko potilaana ollut työ- vaiko oma auto. Viimeisimmästä merkkihuollosta on vähän ristiriitaisemmat kokemukset, joista enemmän omassa ketjussaan. (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=958.0)
Ã,,änestin viimeisimmän palvelun kaikesta huolimatta hyväksi, koska auto oli käytössä samana päivänä ja hyvin oli kuulemma huollossa käyttäjälle kerrottu, mitä autolle oli tehty.
Palvelusta +, tuloksesta -.
Tämä voisi olla suoraan viime huoltokäynniltä :P
Skoda Funny Video 7 - Body Repair (Steve) - Service Skoda Bucuresti (http://www.youtube.com/watch?v=p15ifTdNtTE#)
Lainaus käyttäjältä: TKe_ - 07.01.10 - klo:11:40
Itselläkin pääsääntöisesti hyvät. Ainostaan ton aiemmin selostamani takia jäänyt vähän "huonot" fiilikset, mutta ehkäpä asiakin oli hankala. Ja siitäkin täytyy antaa erittäin suuri kiitos huoltoneuvojalle, että oli erittäin asiallinen koko prosessin ajan. Itsellä, kun on periaate, että "niin se metsää vastaa, kuin sinne huudetaan" eli varmasti ne huoltoneuvojat saavat kuunnella riittävästi "kenkkuilua", joten minä en sille linjalle lähde.
Täältä kolmas ääni. Käytin tänään tuota golfia jakohihnan vaihdossa Bernerillä ja kyllä oikein hyvä maku jäi. Aiemminkin toki siellä asioinut eikä niistäkään kerroista pahemmin valitettavaa. Tuonne mallikohtaiselle osastolle laitoin tarkemmin tuosta huollosta ja hinnoista.
Käytin Jettaa reilu viikko sitten ~90 tkm longlife-huollossa Laakkosella Lahdessa, ja suoritus oli mielestäni ysi puolen arvoinen. Kyselin tarjousta sähköpostitse pari viikkoa aikaisemmin ja sain vastauksen (ja mielestäni suht hyvän tarjouksen) saman päivän aikana. Ehdottamani päivä sopi huoltopäiväksi.
Kaikki sujui tiskillä mallikelpoisesti. Kyselivät mm. auton tarvetta ja kiirettä, ja lupasivat huollon valmistuvan ennen puoltapäivää. Kello 11 auto olikin jo haettavissa. Hinta-arvio alittui mukavasti seitsemällä eurolla, pissapojan säiliö oli kuulemma täytetty veloituksetta (hmm..?), ja huoltoraporttia käytiin hiukan läpi.
Syy miksei huollosta tullut kymppiä on se, että vaikka raportissa oli ruksattu valojen tarkastus ja mahdoliinen säätö tehdyksi, kuskin puolen ajovalo näyttää edelleen jonkin verran liian ylös (tai toinen puoli liian alas). En maininnut tuosta autoa viedessä, mutta olisivat voineet huomata asian :(
Laitoin Golf V > Huoltojen hinnat -osioon tarkemman selvityksen töistä ja hinnoista.
Lainaapissapojan säiliö oli kuulemma täytetty veloituksetta (hmm..?)
On se raha hinnassa veloitettu, mutta tärkein asia onkin, että asiakas saa hyvän mielen. ;)
3C Passatti ilmoitti pari viikkoa sitten punaisella valolla ' STOP - check cool ant.'
Vein auton lähimmälle korjaamolle, joka on nimenomaan erikoistunut VW-konsernin autoihin.
Siellä selvisi että he eivät voi korjata vikaa (öljynlauhdutin), koska VW-konserni osallistuu kustannuksiin - auto hinurille ja Metro-Autoon (koska heillä oli 1vko jonotusaika - vw-center 6vko).
Vika korjattiin mukavan reippaalla aikataululla, mutta valmistumisilmoituksen yhteydessä kerrottiin että autosta puuttuu pari ilmanottoon kuuluvaa osaa joita heillä ei ole - ehdottivat että haen auton maksan laskun ja haen sen jälkeen osat korjaamolta josta auto heille toimitettiin.
No soitin toiselle korjaamolle, mutta ei niitä osia sielläkään ollut - olivat toimittaneet ne auton mukana.
Soitto takaisin Metro-Autoon, josta kerrottiin, että he eivät ole osia hukanneet eikä näinollen aio myöskään tehdä mitään niiden löytämiseksi.
Lainaus käyttäjältä: Kimf - 01.04.10 - klo:11:47
Soitto takaisin Metro-Autoon, josta kerrottiin, että he eivät ole osia hukanneet eikä näinollen aio myöskään tehdä mitään niiden löytämiseksi.
Buhuhahahahaaa. Sairasta.. Taas yksi 0-piste suoritus.
...pikkufirman suhteen näyttäisi pidettävän mykkäkoulua, koska Metro-Auto;n huoltoheuvoja ei vastaa hänelle sieltä lähetettyyn s-postiin tai yleisesti ottaen puhelimeen
Ja korjaamopäällikkö komppasi huoltoneuvojaa selvittelytyön osalta, mutta osoitti kuitenkin asiakaspalveluhenkisyyttä, tilauttamalla osat Ruotsista ja esittämällä special price for you -tarjouksen; katsotaan osille joku sopiva hinta (ovh < 100â,¬)
Kiva kun on jotain muutakin jännitettävää pääsiäisen aikaan, kun että montako suklaamunaa pääsiäispupu tänä vuonna tuokaan
Nyt on huoltosopimukseen kuuluva LongLife-huolto takana.
Positiivisia havaintoja
- Asiakaspalvelu oli ystävällistä
- Annettu ohjeaika alittui selvästi
Negatiivisia havaintoja
- Huollon sisältöä ei selostettu asiakkaalle autoa jätettäessä huoltoon
- Lopputulos käytiin läpi hyvin nopeasti ja suppeasti
- Raitisilmasuodattimen roskat löytyivät auton lattialta
- Rengaspainevaroitin oli jätetty kalibroimatta paineiden tarkistuksen (muutoksen) jälkeen
- Eräissä huoltokohteissa on työ tehty täysin jälkiä jättämättä...
Varmaankin moni auton omistaja olisi ihan tyytyväinen mutta Toyotan huollon kanssa on vain yksinkertaisesti tottunut siihen, että huolto-ohjelma käydään autoa viedessä läpi ja vielä autoa noudettaessa käydään raportti yksityiskohtaisesti läpi.
Eikä todellakaan ole tarvinnut ryhtyä siivoamaan autoa huollon jälkeen!
Lainaus käyttäjältä: Tourano - 16.04.10 - klo:20:31
Negatiivisia havaintoja
- Huollon sisältöä ei selostettu asiakkaalle autoa jätettäessä huoltoon
- Lopputulos käytiin läpi hyvin nopeasti ja suppeasti
- Raitisilmasuodattimen roskat löytyivät auton lattialta
- Rengaspainevaroitin oli jätetty kalibroimatta paineiden tarkistuksen (muutoksen) jälkeen
- Eräissä huoltokohteissa on työ tehty täysin jälkiä jättämättä...
Minä olisin kurvannut takaisin tiskille ja jättänyt avaimet huoltoneuvojalle kommentilla:"Soitelkaa sitten, kun olette tehneet sen mitä olisi pitänyt tehdä jo ensimmäisellä kerralla. Ja kannattaa kiinnittää huomiota siihen, että auto on myös siisti tehtyjen toimenpiteiden jälkeen. Mistä voin noutaa sijaisauton avaimet?"
Muuten ihan ookoota, mutta viime kerralla piti tehdä kuskin istuimenlämmittimen modulien tms. hässäköiden vaihto, eipä löytynyt hyllystä joten lupasivat järkätä seuraavalle viikolle vaihdon ja ilmoitella kun osa tulee. Nähtävästi joku lähti jalkapatikassa tuomaan mokkulaa kun ei 5vkossa oo mitään kuulunut.
Mitä nyt kerran itse sitten yritin ko. huoltoneuvojaa tavoitella mutta enpä muutoin ole kiirettä pitänyt, odottaisin jotain yhteydenottoa. Jotenkin vaan jäi vähän huono maku suuhun.
Huolto meni ok ja palvelu oli hyvää, MUTTA. Olin pyytänyt lisätyönä koodaamaan valoja, joka ei sitten huollon ilmoituksen mukaan onnistunut, joten mitään ei tehty. No kun sain auton itselleni, niin huomasin heti, että ajotietokone herjaa yksitellen, että auton jokainen polttimo on rikki, sen lisäksi rikkinäisen polttimon merkkivalo palaa. Valot kyllä toimivat muuten normaalisti, mutta takasumuvalo palaakin nyt koko ajan ja sitä ei saa pois päältä kuin irrottamalla polttimo. Ai niin, autostani oli myös poistunut coming- ja leavinghome toiminteet.
Soitto huoltoneuvojalle, joka kertoi, että mitään ei tehty, koska se pyytämäni toimenpide ei ole mahdollinen. Pyysi kuitenkin näyttämään autoa. Vartissa totesivat, että kumma juttu, sillä tietokone näyttää valoasetuksen olevan oikea, mutta ihmeellisiä virheilmoituksia näkyy olevan. Ja vieläkin korostivat, että mitään eivät olleet tehneet valoille.
Asia on kesken, toivottavasti tilanne saadaan palautettua ennalleen. Myöntäisivät, että olivat jotain yrittäneet säätää ja sössineet homman. Toisessa paikassa sanottiin, että tehtaalta saa ladattua kätevästi valmistenumeron perusteella auton alkuperäiset valoasetukset...
Lainaus käyttäjältä: Parru - 16.04.10 - klo:22:48
Huolto meni ok ja palvelu oli hyvää, MUTTA. Olin pyytänyt lisätyönä koodaamaan valoja, joka ei sitten huollon ilmoituksen mukaan onnistunut, joten mitään ei tehty. No kun sain auton itselleni, niin huomasin heti, että ajotietokone herjaa yksitellen, että auton jokainen polttimo on rikki, sen lisäksi rikkinäisen polttimon merkkivalo palaa.
Näitä herjoja kaikista mahdollisista lampuista on kai vaginisteilla (ainakin ocu-kuskeilta kuultua) silloin tällöin tullut (ja omia aikojaan myös mennyt - en muista, pitikö jotain erityistä tehdä vai auttoiko odottelu, sen tiedän, ettei näihin normaalisti huoltoa tarvittu).
Olisiko vain niin erittäin mahdottoman huono tuuri, että sinulle on sattumalta käynyt näin juuri huoltoreissun aikana...?
Lainaus käyttäjältä: TSI_J - 29.12.09 - klo:16:16
Kyllä itselläni on ihan positiivinen kuva vuosihuollosta...
Nyt on järjestyksessä toinen LL-huolto teetetty Golffiin, huollon teki Metro-Auto Espoo.
Ihan ok kuva jäi, tosin paikka oli ihan skutsissa eikä sieltä tahtonut päästä dösällä pois auton jätettyään.
Hinta oli tinkimisen jälkeen noin 320â,¬.
Soitin muutamaan eri paikkaan ja hinnat oli pk-seudulla väliltä 300-400â,¬, tuohon päädyin kalenterissa olevan ajan/hinnan vuoksi.
Voin suositella paikkaa, mutta hintaa tosiaan ei kannata heti hyväksyä vaan pyytää tarjousta ja puhua muiden kilpailevista paremmista tarjouksista, heh.
.
Lainaus käyttäjältä: VKi - 19.04.10 - klo:21:40
Näitä herjoja kaikista mahdollisista lampuista on kai vaginisteilla (ainakin ocu-kuskeilta kuultua) silloin tällöin tullut (ja omia aikojaan myös mennyt - en muista, pitikö jotain erityistä tehdä vai auttoiko odottelu, sen tiedän, ettei näihin normaalisti huoltoa tarvittu).
Olisiko vain niin erittäin mahdottoman huono tuuri, että sinulle on sattumalta käynyt näin juuri huoltoreissun aikana...?
Ei ole kyse siitä, koska coming- ja leavinghome toiminteet ovat hävinneet ja takasumarikin möllöttelee koko ajan.
...ja Metro-Auton tarina senkun jatkuu:
Kuittasin auton keskiviikkona takaisin pari viikkoa sitten, jotta voisin varmistua ettei siinä ole mitään perustavaa laatua olevaa vikaa korjausen jälkeen.
Auto vaikutti toimivalta ja keula laitettiin kohti Kuusamoa - Juvan kohdalla pidettiin tauko, jonka jälkeen syttyi öljytaon keltainen varoitusvalo - käynnistin auton uudestaan ja kaikki näytti normaalita, joten matka jatkui. Muutaman sadan kilometrin jälkeen kurvattiin vuokramökille, jonka edustalla valo syttyi uudestaan tyhjäkäynnin aikana - eikä enää sammunut - kuivaan öljytikku vahvisti varoituksen aiheellisuuden.
Huollon jälkeen oli tässä vaiheessa ajettu vajaa 1000km
Onneksi oli litra öljyä mukana - tosin täyteen kuormatun tavaratilan alla. Kannu tyhjäksi, mutta auto huusi edelleen lisää öljyä. Levottomasti nukutun yön jälkeen auto oli yllättäen tyytyväinen öljyn määrään ???.
Tämän jälkeen kävin vielä lähistön Laakkosella tarkistuttamassa tilanteen, jossa todettiin, että jos auto ei valita, niin jatka matkaa, koska olisi Passatin sijaan saanut Polon, jolla olisin saattanut saada tavarat perille 2-3 ajokerralla.
Kotiin palattuani marssin Metro-Autoon antamaan palautetta - siellä tunnuttiin olevan enemmän huolissaan siitä, että öljyä oli 2mm yli max, kuin että olin joutunut laittamaan 1l öljyä lisää noin 1000km huollosta, jossa oltiin tehty öljynvaihto.
Sovittiin että jatkan ajamista, ja jos valo syttyy, niin kiikutan auton sinne - muissa tapauksissa en taida siihen osoitteeseen enää palata
Kävin muissa asioissa Laakkosella keravalla ja kysyin ohimennen tuon RNS510 asennuksesta..
Heillä ei ole kovasti kokemusta kuulemma tämmöisistä.
Kävi jäbä kysymässä asentajalta asiaa. Ei kuulemma riitä että soitin vaihdetaan fyysisesti ja sitten vaan koodataan.
Hmmm. Mitä helev*ttiä muuta vielä pitää tehdä? Antaa 100euron edestä valohoitoa?
Argh!
Lainaus käyttäjältä: Skula - 22.04.10 - klo:15:13
Hmmm. Mitä helev*ttiä muuta vielä pitää tehdä? Antaa 100euron edestä valohoitoa?
Ohjelmistopäivityksiä? Antennivirityksiä? Kuka tietää. Ilmeisesti ei Laakkonen ainakaan. ;) Eikös nuo autojen varusteiden asennukset kuitenkin hoideta pitkälti ihan muualla kuin itse liikkeessä? Oma autoni ainakin lähti jollekin ihan erilliselle pajalle viimeisten varusteiden asennusta varten ja tuli sitten autoliikkeeseen lähinnä kovavahausta ja viimeistä tarkistusta varten.
Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 22.04.10 - klo:15:17
Ohjelmistopäivityksiä? Antennivirityksiä? Kuka tietää. Ilmeisesti ei Laakkonen ainakaan. ;) Eikös nuo autojen varusteiden asennukset kuitenkin hoideta pitkälti ihan muualla kuin itse liikkeessä? Oma autoni ainakin lähti jollekin ihan erilliselle pajalle viimeisten varusteiden asennusta varten ja tuli sitten autoliikkeeseen lähinnä kovavahausta ja viimeistä tarkistusta varten.
Niin. Aika harvassa ovat varmaan ne tapaukset joissa uudempiin autoihin radio vaihdetaan, ainakin merkkiliikkeessä ::)
No pirulauta, jollain tapaa toi soitin tohon kiinni laitetaan..
Työnjohtaja täysin palvelukyvytön murjottaja, asentajat pelasti homman.
Mitä varaosiin tulee ja niiden vaihtamiseen osan takuun aikana, on hyvä muistaa että osan takuu on 2v, mutta asennustyön takuu on 6kk. Joten vaikka osan saisi takuuseen 1,5v jälkeenkin, niin työ menee omasta pussista. Tämä siis kaikissa valtuutetuissa vag huolloissa yleinen käytäntö.
Lainaus käyttäjältä: Jonde - 25.04.10 - klo:00:37
Mitä varaosiin tulee ja niiden vaihtamiseen osan takuun aikana, on hyvä muistaa että osan takuu on 2v, mutta asennustyön takuu on 6kk. Joten vaikka osan saisi takuuseen 1,5v jälkeenkin, niin työ menee omasta pussista. Tämä siis kaikissa valtuutetuissa vag huolloissa yleinen käytäntö.
Ai.. ??? ??? Kas kun Volkswagenin nettisaitilla sanotaan seuraavaa:
LainaaAlkuperäisosilla on aivan sama takuuaika kuin uusilla autoilla: 2 vuotta ilman kilometrirajoitusta. Kaiken lisäksi jälleenmyyjä myöntää yhtä pitkän ja kattavan takuun myös osan asennukseen käytetylle työlle
Lainaus käyttäjältä: Skula - 22.04.10 - klo:15:13
Kävin muissa asioissa Laakkosella keravalla ja kysyin ohimennen tuon RNS510 asennuksesta..
Heillä ei ole kovasti kokemusta kuulemma tämmöisistä.
Kävi jäbä kysymässä asentajalta asiaa. Ei kuulemma riitä että soitin vaihdetaan fyysisesti ja sitten vaan koodataan.
Hmmm. Mitä helev*ttiä muuta vielä pitää tehdä? Antaa 100euron edestä valohoitoa?
Argh!
Kumma homma.... Kyllä täällä ainakin vaihdetaan radiot, laitetaan istuinsuojat, asennetaan kaikki lisävarusteet ebereitä ja webastoa myöden ja ihan siis merkkiliikkeessä (vieläpä samaa konsernia/omistuspohjaa kuin Keravan piste). Pesut ja vahauksetkin hoituu saman katon alla (fiksari on kylläkin ulkopuolinen taho). Ainoa mitä ei tehdä on ikkunakalvotukset. Uusien varusteluun ja käytettyjen kunnostukseen on palkattu muutama asentaja jotka tekee vain noita hommia.
Täytyy antaa propsit Laakkoselle. Autossani on parin viikon ajan oireillut peruutustutka, ja tänään tuo tutkittiin. Yksi sensoreista herjaa, ja se menee vaihtoon. no eipä siinä mitään, mutta tekevät sen veloituksetta. Sensori on nimittäin sama, joka vaihdettiin viime elokuussa samassa paikassa. Osilla ja asennuksillahan on kahden vuoden takuu, mutta kun edellinen korjaus meni vaihtoautotakuun piikkiin, niin periaatteessa en ole tuon varaosatakuun piirissä. Ovat kyllä reiluja kun tekevät korjauksen ilmaiseksi. Oikein tuli hyvä mieli :-*
Pointsit Pitäjänmäen Veholle - entinen Stockmannin auto - vaikka ihan varsinainen huoltoreissu ei ollutkaan, joka ei ennen ole kyllä mitenkään päässyt loistamaan vuosien varrella oleiden kokemusten perusteella, jonka vuoksi olenkin vältellyt ko paikkaa muuten kuin varaosien osalta.
Nyt jälleen varaosa-asiassa liikkeellä tulin kysyneeksi huollon puolelta että kuin onnistuu auton tietsikan koodaus?
Huoltoneuvoja tuumasi muutamn sekunnin - "ootas kysytään sähkäriltä".... "Onnistuu, sähkäri käy vain kahvilla ensin, tuolla esittely tiloissa myös kahvia teille."
Auto katosi pihalta sana tein halliin huoltoneuvojan toimesta, kävelin perässä kahvit juotua halliin ja kohta sähkäri tulikin paikalla.
Auto koodattiin, katseltiin samalla muutkin virheilmoit pois("piratti navin" + vetokoukun asennuksen jäljiltä).
Koko hommaan meni puolisien tuntia, lasku 17,-!
Tällä kertaa palvelu ja laskun suuruus oli positiivinen ylläri, olipa niin paha että kyselin jo tulevan huollon ajanvarausviivettä, joskos vaikka huollaittais auton siellä, sillä se on lähinkin huoltopiste itselle.
Kävin pari viikkoa takaperin Hyvinkään Laakkosella huollattamassa Caddya, 150tkm huolto, toimitin omat öölit kun 85â,¬ laakkosen omista Castroleista kuulostivat melko kovalta (4 litraa LongLifea,) vs. Tarjoustalon Mobil 1 ESP 4litraa 47,90â,¬.
lisätoimenpiteinä oli takajarrujen kunnostus, toinen takajarru laahasi niin että moottoritieajon jälkeen vannekin lämpeni jokin verran. Noh huoltoon viedessä takajarru jäi jarruttamisen jälkeen hieman päällekin, (edellinen vaihto oli tehty muuten 30 tkm sitten, tosin ei merkkihuollon toimesta, jarrut alkoivat lämmetä nyt kesällä) -> levyt ja palat molemmilta puolilta uusiksi. GREAT.
huollosta ulos ajettaessa auto tuntui kyllä kuin uutta elämää saaneelta, nitinät ja natinat olivat vähentyneet, jarrutkaan eivät pitäneet meteliä.
viikko sitten vein auton leimalle, ja ylläriylläri. takajarrut eivät menneet leimasta läpi, käyttöjarrussa liikaa heittoa napojen välillä. GREAT. No sitten ei muuta kuin takaisin Laakkosen tiskille hylsylappu kourassa -> puolitoista viikkoa tästä sain huollolle ajan... ei mennyt ihan putkeen...
Ihan tyytyväinen oon merkkihuoltoon, kylläkin edelellisen auton kohdalla. Palvelu on ollu ok, huollon loppusumma vain on ollu joka kerta aika suolanen. Uutta autoa en ole vielä käyttänyt merkkihuollossa.
Tampereen Laakkonen 8.9.2010
131tkm LL huolto omilla öljyillä + jarrunesteen vaihto.
Palvelu yllättävän OK.
LL-huoltoon ei kuulunut Pa-suodatinta ja moottorin ilmanputsaria, koska se vaihdettiin viimehuollossa.
Noh nuukana vaihdoin osat tänään itse.
Konepelliä avatessa huomio kiinnittyi ensin törröttävään ruuviin putsarin kannessa, jätetty kiristämättä.
Kansi auki ja paljastui, että lämpösen ilman letku (joka johtaa pakosarjan tuntumaan) oli irti.
Uus putsari paikalleen ja ruuvit kiinni, yks ruuvi ei kiristyny - ruuvi oli väännetty kierteiltään.
Kivaa. Pistä lapsi asialle ja tee itse perässä ;)
Mitähän muuta on unohdettu?
Pikkujuttuja, mutta lähetin palautetta...
Edit:
Niin ja puhelimes kyselin softapäivityksestä, neuvoja sanoi; että se tarkistetaan automaattisesti.
Eipä vaan tarkistettu... systeemi ei ole niin kehittynyt.
En oikein koskaan ole tykännyt asioida tuolla Espoon Merituulentien marmoritiskillä. Niiin ylimielistä ja itseriittoista porukkaa siellä pääsääntöisesti paikalla. Kyllähän minä B2B myyntityössä oleva ihminen ymmärrän että joskus asiakkaat väsyttää "kun ne on niin tyhmiä", mutta ei se saa naamasta näkyä. Hommat hoituu kyllä semi-asiallisesti, mättää vaan noi ihmiset. Varsinkin huollon vastaanoton työnjohtaja / 10 on niiiin naama norsun ...lla kun voi ihminen olla. Tympii kun yrittää ite olla ystävällinen ja kohtelias ja kaikki menee harakoille... Noh, m.m. siksi vaihdankin automerkkiä...
Hankin Columbus-navigaattorin eBay:sta. Ajattelin hoitaa laitteen ohjelmoinnin autoon (Maxidot-näyttöön) virallisesti merkkiliikeessä ja varasin ajan paikalliseen (Järvenpää) merkkiliikkeeseen.
Auto oli viime tiistaina ko. toimenpiteessä ja ainoa asia jota tapahtui, oli Audio-valikon häviäminen ajotietokoneen näytöstä (hintaan 49,30). Palvelu oli ystävällistä mutta asiantuntemusta puuttui. Huoltoneuvoja lupasi ottaa yhteyttä maahantuojaan asiasta. Neuvoja soitti minulle iltapäivällä ja kertoi, että homma hoituu ajamalla uusi softa Columbukseen ja tämän jälkeen "manuaalisti" koodaamalla. Toimenpiteen hinta on 168 euroa. Kieltäydyin asiasta.
Asiasta suivaantuneena kävin vielä samana päivänä Pitäjänmäen Vehossa (=lähellä duunipaikkaa) selvittelmässä asiaa. Sähkärillä oli sattumalta hieman aikaa ja auto meni piuhan päähän. Hetkessä navi oli saatu tulille ja minulle hyvä mieli. Vehon asiakasneuvojan ja sähkärin toiminta oli aivan erinomaista. Hintakaan ei ollut paha...
Voi ristus. Auto oli tänään taas päivähoidossa merkkihuollossa moottorin ja vitosvaihteen ulinan vuoksi, kolmatta kertaa. Mitään ei oltu tehty, taaskaan >:(
Vitosen ulvonta tulee kuulemma renkaista. Tähän tokaisin, että tiedän kyllä renkaista tulevan kevyen vihellyksen mutta tarkoittamani ääni tulee kylläkin heti kun vaihde vaihtuu neloselta vitoselle ja sitä ei kuurokaan voi olla huomaamatta.
Moottorin ulina on niin huomaamaton ettei haittaa. Sanoin että ei ole ja tiedän toista samanlaista autoa ajaneena ettei sitä kuulu tulla ollenkaan. Viimeksi luvattiin laittaa maahantuojalle kyselyä tästä ; ei oltu laitettu ollenkaan!
Allekirjoitin aamulla työmääräyksen jossa luki vain : "Moottorin ulina ja räpinä. Vitosvaihde ulisee ajettaessa." No, itse tiedän kuinka vaikeaa asentajan on hahmottaa noin ylimalkaisesta selostuksesta mitään joten sanoin (niinkuin joka kerta), että soittakaa heti, jos ette kuule ääniä yms. Soittoa ei ole koskaan tule.
Ilmoitin pinna jonnin verran kiristyneenä, etten aio enää ulinoita kuunnella. Huoltoneuvoja selaili huoltotiedotteita viitisen minuuttia ja sanoi, ettei laatikosta ole tiedotteita. Ihanko totta, eikö joka toisessa dsg:ssä ole vitosen laakerivikaa ::) ;D
Noh, varmasti jo siinä vaiheessa hän huomasi jo hieman nolostua ja lupasi ottaa asian nyt henkilökohtaisesti omille harteilleen. Taas piti lypsää että mites nyt sitten edetään? Minä soitan sitten, hän lupasi. Koska? Kahden viikon päästä... :)
Ajatelkaa jos olisin maksava asiakas? Saisinko silti näin huonoa palvelua? Joku lyhytpinnaisempi olisi jo toiminut, ehkä se maahantuojalle ruikuttaminen on minullakin vielä edessä. Tuntuu ihan, että asentajan pitää olla taikuri, mutta sirkuksen apinakin kelpaa huoltoneuvojan pallille. Omassa työpaikassani ei tulisi kuuloonkaan, että asiakas ravaa saman vian vuoksi monta kertaa korjaamolla ja kukaan ei tiedä eikä tee mitään. Ei ole maahantuojan ja tehtaan tukea takana, mutta kiinnostus asiakkaaseen ja hänen ongelmaansa riittää jo pitkälle.
Lainaus käyttäjältä: tsiih - 15.09.10 - klo:17:44
Voi ristus. Auto oli tänään taas päivähoidossa merkkihuollossa
tämä mobiiliselain taas temppuilee
Laskuttivatko edes parkkimaksua päivän parkkeerauksesta?
Itselläni hajosi EGR 10 000km kohdalla. Takuuhuollossa jäi joku ahtoletku ja sähköliitin irti sekä moottorin suojamuovi oli hajonnut. Koittivat myös nosturilla nostettaessa lytätä helmaa laittamalla nostokumin väärään kohtaan. Tämä siis kuopion laakkosella..
Yritin kysellä s-postitse Porin AutoMarkulta onko Golfiini, 1.4 90kW, jossa takuu on päättymässä, jotain päivityksiä tiedossa. Kuulin, että ko. firma on siirtynyt Käyttöauton haltuun Porissa 1.10. Että sillai. Nettisivut eivät olleet kovinkaan houkuttelevat. En löytänyt henkilöä, jolle olisin osoittanut kysymykseni. Oli vain kaavaketta huoltoajan varaamiseen.
Voiko joku suositella jotain pienhuoltoa täällä Porissa? On kämppä Tampereellakin, mutta mieluummin hoitaisin tällaisen täällä.
AutoMarkun palveluun, 30t-huolto, olin tyytyväinen. Sain jopa 60 halvemmalla, kun olin etukäteen tiedustellut mitä maksaa. Nyt siis 210, kesällä.
Nyt ei siis tullut merkkihuoltokäyntiä, luulen.
Audicenter Herttoniemi:
Tiistaina sovittu puhelimitse että ostan heiltä vanteet ja uudet kitkarenkaat, allelaitto sovittu perjantaiksi klo 15. Kun saavun paikalle, kukaan ei tiedä mistään mitään, lopulta tilaus löytyy tietokoneelta. Seuraavaksi odotellaan puoli tuntia että huoltomies tulee ajamaan auton halliin. Lopuksi renkaita ja vanteita ei löydy mistään, asiaa alunperin hoitanutta henkilöä ei saada kiinni... alkaa yleinen käsien levittely.
Toivotaan että kyseessä on inhimillinen erehdys eikä liikkeen yleinen toimintatapa. Ei tee oikein mieli viedä autoa tuonne huoltoon kun renkaiden vaihtokin on noin vaikeaa.
Vituttaa niin että naama irtoaa...
Noniin renkaat ja vanteet saatiin alle ja hintaa alennettiin satanen joten loppu hyvin kaikki hyvin.
Ja kappas, maailma ei loppunutkaan :o
Kyllä täytyy laittaa vakavasti harkintaan uuden huoltopaikan löytäminen.
Vein autoni takuuhuoltoon ja hakiessa ilmoittivat että huoltaja sairaana eikä mitään ole tehty !
Ei mitään ilmoitusta että auton olis voinut hakea saman tien pois (olis ollut aikaa).
Yleensä ilmoittavat tekstiviestillä kun auto valmis.
Että tällaista palvelua Salon Traktoautossa.
Kuin pisteeksi iin päälle huoltoneuvoja, tässä tapauksessa huoltopäällikkö unohti antaa avaimen jonka puutteen huomasin liikkeestä pois kävellessäni.
Ja tämähän ei ollut ensimmäinen kerta kun syystä ja toisesta huolto jäänyt tekemättä. >:( >:( >:(
On se nyt merkillistä kun toista autoa on korjattu ja huollettu tutun nyrkkipajassa ja aina on hommat hoitunut.
Ei yhtään puutteellista korjausta/huoltoa. ;D ;D ;D
Ajattelin itsekin vaihtaa kohta Traktoautosta pois, takuu alkaa loppumaan ja uudesta asti ollut vika+muut edelleen korjaamatta! Nyt olen taas odottanut yhteydenottoa viisi viikkoa, josko saisivat luvan vaihtaa ulvovan vaihdelaatikon puolen vuoden prosessin jälkeen. Tämäkin piti itse diagnosoida. Hienoa viivytystaistelua täytyy sanoa...
Samoin oli minulla edellisen auton kanssa nuo takuukorjaukset. Itse sai daiagnosoida.
Ei muuta kun käräppänä soittelet koska takuukorjaukset tehtäis. Huoltopäällikölle vain asia tiedoksi ettei vieläkään ole saatu asioita kuntoon.
Huoltoopäällikkö on ihan ok heppu. ;D ;D ;D
Huoltoneuvojat ovat mestareita kiemurtelemaan ja viivyttämään aisoita eikä koskaan olla omatoimisesti asioihin paneutumassa. ???
Viimeisin käynti merkkihuollossa oli jo tutuksi tullutta tasoa. Erittäin hyvä ja miellyttävä palvelu, auto sisään sovittuna aikana, ulos samoin sovittuna aikana, huollot lisätöineen tehtiin sovitusti ja huolto lisätöineen oli eritelty hyvin selkeästi laskussa + huoltopäällikkö kävi tehdyt työt auton luovutuksen yhteydessä kanssani kohta kohdalta läpi. Erityisplussa siitä, että auto oli imuroitu sisältä huollon yhteydessä ilman eri veloitusta tai pyyntöä.
No, kaipa se imurointi on hinnoiteltu sinne tuntitaksan sisään huomaamattomaksi, mutta yhtä kaikki siitä jää asiakkaalle hyvin miellyttävä kokemus mieleen kun huomaa saavansa aikaisempaakin siistimmän auton huollosta takaisin. Meikäläisen auto kun on sisältä "likainen", on se todennäköisesti hyvin monen autoilijan mittapuulla hyvin "puhdas" = imurointi on heille hyvin pieni vaiva, vie ehkä 2-3min, mutta jättää minulle asiakkaana siis erittäin positiivisen kuvan ja miellyttävän huoltokokemuksen.
No, nyttemmin sitten kuitenkin tähän käyntiin liittyen ilmaantui pieni miinuskin. Nimittäin talvirenkaita vaihtaessani sattui silmiin pieni, hyvin pientä ja helppoa korjausta vaativa juttu. Parin mutterin vaihto uusiin pakoputkistossa eräissä pulteissa. Siis pieni ja sinänsä harmiton juttu, mutta luonteeltaan sellainen että huollossa tämä asia olisi mielestäni pitänyt ehdottomasti huomata ja korjata, koska auton alla vikakohdan välittömässä läheisyydessä on kaveri työskennellyt mm. öljynvaihtoon liittyen ja on ihme jos hän ei ole näihin pariin läpiruostuneeseen mutteriin kiinnittänyt huomiota?! Ne kuitenkin ovat siinä silmien edessä ja varsinkin ammattimiehen luulisi kyllä nuo huomaavan.
Ulkonäön takia olisi pitänyt vaihtaa? Mitä ruostuneempi mutteri, sen lujemmin kiinni ;D
Lainaus käyttäjältä: Kärki - 15.12.10 - klo:19:00
No, nyttemmin sitten kuitenkin tähän käyntiin liittyen ilmaantui pieni miinuskin. Nimittäin talvirenkaita vaihtaessani sattui silmiin pieni, hyvin pientä ja helppoa korjausta vaativa juttu. Parin mutterin vaihto uusiin pakoputkistossa eräissä pulteissa. Siis pieni ja sinänsä harmiton juttu, mutta luonteeltaan sellainen että huollossa tämä asia olisi mielestäni pitänyt ehdottomasti huomata ja korjata, koska auton alla vikakohdan välittömässä läheisyydessä on kaveri työskennellyt mm. öljynvaihtoon liittyen ja on ihme jos hän ei ole näihin pariin läpiruostuneeseen mutteriin kiinnittänyt huomiota?! Ne kuitenkin ovat siinä silmien edessä ja varsinkin ammattimiehen luulisi kyllä nuo huomaavan.
Taidat pilailla? Vikakohta?
Eihän ne ehtisi huolloissa muuta tehdäkään, jos alkaisivat pikkasen rusehtavia muttereita joka autosta uusimaan. Eihän tuo ole edes vika. Sitä paitsi 90% autoilijoista nostaisi äläkän kun laskussa olisi pakoputkenkiinnitysmuttereiden vaihto, työ 40e + mutterit 10e. :D
Enpä ole tiennytkään, että pakoputken kiinnitysmutterit voisivat pysyä ruosteettomina. Takavuosina, kun säästösyistä yritin itse vaihtaa pakoputken pätkää, se yleensä tyssäsi siihen, etten saanut noita muttereita auki. Mutta omat ajokkini ovatkin olleet halpoja ja vaatimattomia.
Nämä kokemukset eivät taida olla kaikki merkkikorjaamoista mutta kannattaa lukaista. :o
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/HS+kokosi+autokorjaamojen+tavallisimmat+mokat/1135262470355 (http://www.hs.fi/autot/artikkeli/HS+kokosi+autokorjaamojen+tavallisimmat+mokat/1135262470355)
Eipä tuossa nyt ollut mitään ::), pari inhimillistä erhettä, pari väärinkäsitystä ja pari oikeaa virhettä.
Nonniin. Ensimmäinen kokemus muusta kuin Espoon VW-huollosta takana. Kyseessä Metro-Auto Espoo. Samma skit, nytt paket.
Kaksi (2) kohtaa joita pyysin katsomaan. 1. Kuljettajan puolen sähköllä taittuva peili ei pakkasella pysähdy paikalleen, vaan taittuu 180 astetta ovea vasten. Toimenpide: ei mitään. Ohjeet: soita kun seuraavan kerran tapahtuu. 2. Pyydetty poistamaan loudness Skodan Bolero/SoundSystem yhdistelmästä. Ei kulemma ole (onpas). Ohje: säädä bassoa pienemmälle. Neuvottiin vielä mistä äänensävyä säädetään... ::) ::)
Neuvokaa joku asiantunteva ja hyvä Soda-huoltppiste pk-seudulla. Saavat hyvän ja maksukykyisen (leasing) asiakkaan täältä.
Lainaus käyttäjältä: HAL9000 - 28.12.10 - klo:09:46
Nonniin. Ensimmäinen kokemus muusta kuin Espoon VW-huollosta takana. Kyseessä Metro-Auto Espoo. Samma skit, nytt paket.
Tuolla Espoon Metro-Autoa olen ajatellut tulevan Ocua huollattamaan, kun sattuu olemaan lähimpänä. Ei se ainakaan paskempi voi olla kuin EasyKM, jossa vielä tätä nykyistä liisaria joudun käyttämään.
Paikka: Pörhö - Oulu
Vika: Webasto ei toimi eikä muutenkaan edes pitkässä ajossa moottori lämpiä juuri yli 50 asteiseksi.
1. huolto
- Vikakuvaus annettu ja epäilin että lienee myös muuta vikaa kun se normaali palopesän vaihto, olisko termostaatti rikki epäilin.
Huolto: 30min jälkeen tulee viesti - auto on valmis - hakemaan...
"Juu, webasto ei toimi, palopesä pitää tilata - varataan uus aika"
"No entäs se muu lämpiämisen puute, löytykö muuta vikaa?"
"Asentaja meinas että tuosta webastosta kiinni, ei muuta"
"Jaahas..."
2. huolto
- Huoltoon ajaessa sytytti hiukkassuodattimen valon (mitä ei normaalisti ole tehnyt matka-ajossa ellei ole vikaa), tästä mainitsin kun luovutin auton
- Webasto korjattiin ja yllättäen toimiikin
- Hiukkassuodattimeen liittyen ei vikamuistissa mitään.
Heti huomasi että moottorin lämmöt ei edelleenkään nouse
3. huolto, varailin samalla määräaikaishuollon kun tuli kilometrit täyteen ja valittelin taas tuosta kylmästä koneesta ja hiukkassuodattimen valosta joka alkoi vaivaamaan jatkuvasti...
- Normi-huolto meni ok, huomasivat jopa rikkinäisen rekisterikilven valon jonka jätin mainitsematta, siitä plussaa.
- Vika kylmälle koneelle löydettiin, termostaatti jumittunut auki.
- Tilataan uusi aika, samalla hammashihnan vaihto, kuulemma kannattaa tehdä samalla...
- Hiukkassuodattimen valosta oli diagnoosi jäätyvä EGR - keulapeitto tilattu.
4. huoltoa odotellessa...
Eli ei ihan putkeen ole mennyt. Samaa autoa on huollettu nyt varmaan jo 25 kertaa 4v aikana, lisää tarinaa UVW:n puolella touran ketkujussa.
- Webasto joka talvi
- Pumppusuutin, 2kpl, eri kerroilla.
- DSG mekatrokiikka + kytkinpaketti
- Parkkitutka pariin kertaan
- Hiukkassuodattimen anturi
- Etu-umpiot vaihdettu 2 kertaa, taakse kerran (vesi pääsi sisään)
- Aivan uutena sähkövika joka pisti moottorin vikatilaan, löytyi 5. huoltokerralla.
- Vetokoukun sähkövikoja.
- Paljon muuta mitä en nyt muista
Lähes kaikkia vikoja on korjattu 2-3 kertaa ennenkuin on tullut kuntoon. Joko vikaa ei ole löydetty oikeasti tai ei ole ollut varaosia. Jopa tuollaista ihan kuluvaa tavaraa kuten webaston palopesä ja etu-umpiot ei ole varastossa.
Onneksi on liisari, muuten olis jo huumori loppunut.
Lainaus käyttäjältä: JK - 03.01.11 - klo:14:13
Onneksi on liisari, muuten olis jo huumori loppunut.
Vilpittömät pahoitteluni. Tiedän tunteen. Minulla on ollut yksi autoasi vastaava murheenkryyni. Ei edes ollut liisari. Huumori loppui jo ennen kymmenettä huoltokäyntiä. Panee harmittamaan jo pelkkä muistelo.
Oma viimeisin huoltokäynti oli puolestaan tyypillinen. Yksi sovittu homma tehtiin, toinen jäi tekemättä väärän osan vuoksi. Hirveä odottelu. Ei ollut mitään korjauksia vaan ihan lisätöitä. No, hyvitykseksi auto pestiin käsin.
Täytyy taas antaa merkkiliikkeelle kehuja! Vilkkupolttimo vaihdettiin täysin veloituksetta (itse huoltoneuvoja vaihtoi) kun emäntä haki kesärenkaat säilytyksestä ja samalla luettiin DSG:n vikakoodi. Täytyy kyllä ko. huoltoneuvojalle antaa täysi kymppi asiakaspalvelusta. Yksin varmaan taistelee tuulimyllyjä vastaan. Jos lukee tätä niin iso THÃ,,HKS! (On sen verran pirullinen vaihdettava tuohon V Variantiin Bi-Xenoneilla.)
^Poikkeus vahvistaa säännön jne.....
LL-huollosta Espoon Metroautosta juuri hain nazilaivani. Hintaa LL-huollolla ~270e kun oli omat öljyt mukana? Jaa'a, puhelimessa sain kyllä toisen käsityksen hinnasta, mutta takuuseen siitä omasta käsityksestäni en mene. Joka tapauksessa se mun käsitys oli 100e vähemmän, koska viimeksi LL-huolto toisessa liikkeessä maksoi 190e, josta öljyjen hinta 60e, eli vaivaiset puolet vähemmän. Jarrunesteiden vaihdon kera nyt oli kokonaiskulut 319e.
Noh, hinnasta voi kai syyttää itseään kun en paremmin tarkistanut, mutta oli siinä vähän muutakin. 1km päähän huollosta päästyä kuulu kolahdus, rutina, lisää kolinaa ja peilistä näky ku jotain metallista putos autosta. Eukko soitti takana ajaessaan että sieltä lensi kiintoavain. En sitte siinä kehälle kääntyessäni alkanu pysähdellä vaan jatkoin kotiin ja kurkkasin konepellin alle. Vissiin oli kiire tullu ruokatunnille ku jakoavaimet oli jääny konehuoneeseen ja ilmaottoputken muovit retaji irtonaisena. Onneks ne ei ollu tippunu vaikka siinä pyöri täysin irti. Onneksi ei hirttäny putoilevat työkalut kiinni flekteihin (kai, en viä tarkistanu siipä) tai muihin pyöriviin osiin.
Edelleen "ongelma" on, että kun auto pelaa hyvin niin huollotkin on ns. peruskauraa. Toki kallistahan se nykypäivänä on, mutta sitähän ei tässä kysyttykään....palaneita polttimoita suurempaa ei oo viime aikoina ollut.
Runoa pukkaa. No joo, eilen sit tuli käytyä Polosen ekassa öljynvaihdossa mittarissa oli autoliikkeen pihassa napakat tasan 5555 km. En lähde tässä huollon henkilöstöä mollaamaan, parhaansa varmaan tekevät. Siis itse auton huollosta ei muuta erikoisempaa, mutta että oikein jarrupalatkin tarkistettiin (ehkä mä oon tehtaan koekuski, mut eihän ne palat herranjumala 5 tonnin jälkeen oo millään, eli aivan turhaa hommaa), no ei ollu laskutettu joten aivan sama mut aikaa pikahuollossa vierähti kohtuuttomat 2 tuntia, vaikka huollon kaveri nimenomaan ennen huollon tilaamista ilmoitti että just vapautu asentaja eli heti sais auton sisään. 2 tuntia öljynvaihtoon???, on tullut joskus itekki öljyjä vaihdeltua ja jos mulla olis samat puitteet ja 'koulutus' kuin noilla on niin ei siinä puolta tuntia kauempaa menis millään, tokalla kertaa menis jo vartissa. Siis proppu auki, öljyt ulos liriliri, proppu kiinni, öljynsuodattimen vaihto ja sit 3,6 litraa öljyä täyttöaukosta sisään liriliri vittu siinä kahta tuntia voi mennä siinä ajassa ajaa Lahteen ja takas (no okei oli joku huoltojuttu nollattu mut ei kai sekään montaa minuuttia vie). Ja eikö eilisen sitten kruunannut ihanan suloinen paskan haju juuri sillä kohtaa autoliikkeen parkkipaikkaa johon auto oli öljynvaihdon jälkeen ajettu. Piti oikein tarkistaa, ettei se haju tullut konepellin alta :) Ei tullut, leijaili kepeästi viereiseltä tietyömaalta jossa jo viimeistely käynnissä ja lantaa levitetty ravinteeksi. Että semmonen story, olis tää elämä tylsää jos kaikki menis niinku elokuvissa :)
Mulla mikään mikään hengenhätä ollu, mutta kun työmatkalla ajattelin vaan nopeasti pikahuollon kautta kurvata ja sit kuitenkin koko aamupäivän vietin autohallissa niin vituttihan se odottaminen vitutti, ehkä mä odotin liikoja sanalta 'pika', sen pitäiski olla että 'auto huoltoon ilman etukäteen varattua aikaa, varaa riittävästi aikaa' :)
t. Tommy
Saattaapi ne jarrupalat kulua... Uvw:lla oli männävuosina golf variant, josta jarrupalat kulu melki loppuun varsin lyhyessä ajassa.
Taisi niitä olla useampikin?
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 27.05.11 - klo:09:04
Saattaapi ne jarrupalat kulua... Uvw:lla oli männävuosina golf variant, josta jarrupalat kulu melki loppuun varsin lyhyessä ajassa.
Taisi niitä olla useampikin?
No sit oli kyl hyvä että kattoivat, turvallisuus ennenkaikkea. Toi on vielä GTI malli, luulis että olis jotkut erikoispalat jotka kestää vaikka pientä ratapyörittelyä???
Pari päivää sitten teetetty rutiininomainen määräaikaishuolto Lahden Laakkosella meni ihan mukavasti. Miinusta tulee ainoastaan venyneestä aikataulusta. Lähes tunti tuli palloiltua autoja katsellessa, kun puhuttu valmistumisaika ei pitänytkään. Auto lähti samantien halliin kun vein sen huoltoon > kokonaiskesto 3,5 tuntia. Plussaa jarrupalojen kulumisdiagnoosista ja hyvä mieli parikymppiä yläkanttiin menneestä hinta-arviosta. Vaikka onhan se hieman tyyristä tuo huolto merkkiliikkessä..
Tänään konehuonetta siivotessa tosin huomasin että ilmanputsarille menevä muovitötterö irvisti toisesta päästään. Tässä huollossa ei ilmansuodatinta vaihdettu, vaan edellisessä, joten sama paikka saa sapiskaa joka tapauksessa. Olisihan sen voinut tarkka asentaja tälläkin huoltokäynnillä havaita ja napsauttaa paikalleen ::)
Hei,
Jatkan tähän TSI 90kW -ketjussa kertomaani tapausta. Eli Passat variant 09 ko. koneella, aj. 72tkm, ikää 2v. 8kk. Kytkin luisti toukokuusta lähtien.
Huittisten laatuauto hoiti hienosti homman ja vaihtoi uuden kytkimen. Minulle ei tullut mitään kuluja. Muutenkin palvelu oli sijaisautoa myöden taas erinomaista. Auto on heiltä ostettu, mutta muualla merkkihuollettu. Aion kyllä vastaisuudessa ajella heille asti myös määräaikaishuoltoon. Hyvä firma!
No oikeastaan ei jaksaisi, mutta tulkoon...
Ocu I taisteltiin kuntoon ja katsastukseen suoraan merkkihuollosta; ABS antureiden ja jarrunesteiden vaihdon jälkeen.
Olipa kiva ko katsastusmies tuli hakemaan kahvilta halliin: "Tuuppas kattomaan kun jarrunesteet roiskuu pitkin autoa..."
No tutkailun jälkeen kiristettiin auki jäänyt ilmausruuvi takapyörästä ja leima tuli.
Eli merkkihuolto 0 points :o
Kyllä taas sai puutua ittensä tärviölle Alavuden Käyttöautolla :o
Kävin kysymäs ovatko he vaihtaneet mittaristoja...?
Aluks kaikki näyttikin hyvältä, tiskin takaa vastattiin; että onhan niitä silloin tällöin.
Selostin että mittaristo on saksasta ja MFA+...
Hetken kuluttua takakopista huudettiin: EI!
Sitten (ilmeisesti) huollon pääpiru saapui tiskin taa kiukkuisen näköisenä: Meillä ei käytettyjä osia vaihdeta.
Osanumero ei ole sama kuin autossa oleva yms selityksiä.
Vaikka mittariston vaihto ei vaadi kuin muutaman klikkauksen ja salasanan syötön.
EI!
Sama pääpiru kailotti joku vuosi sitten B7:n ilmastoinnin takuukorjauksesta: "Meillä ei ole kokemuksia näin uudesta autosta"
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 25.08.11 - klo:13:55
Sama pääpiru kailotti joku vuosi sitten B7:n ilmastoinnin takuukorjauksesta: "Meillä ei ole kokemuksia näin uudesta autosta"
Mitenköhän niitä kokemuksia sitten saisi muuten kuin huoltamalla joskus joitain sellaisiakin autoja, joita ei aiemmin ole huollettu?
50kilsaa lisää ajoa ja toisella käyttöautolla kyl osattiin silloin.
Ei mennyt taaskaan visiitti merkkihuoltoon ihan putkeen. Kysytty etukäteen iskareiden vaihdon hintaa. Hinnaksi annettiin väärin pelkästään etuiskareiden vaihtohinta ja yritettiin maksattaa normaalihinta asiakkaalla (60% kalliimpi). Tulivat vastaa 50â,¬ mutta edelleen hinta jäi kalliimmaksi kuin vaihto muualla.
Iskareiden vaihdon yhteydessä huomattu, että koiranluut ovat vaihdon tarpeessa. Annettiin hinta-arvio joka heitti 33%. Lisäksi tästä työstä johtuen auton saanti siirtyi seuraavalle päivälle. Asiasta ilmoitettiin puoli tuntia ennen sovittua noutoaikaa.
Pyydetty koodaamaan pois automaattinen takapyyhkijän pyyhkäisy pakkia päälle laitettaessa kun tihku/pyyhkijät päällä = ei onnistu.
Muutenhan huolto meni ihan hyvin ja hinnatkin olivat yllättävän kohtuulliset.
Metroauto Espoo. Ja Jetan takuumaalaus, jääovi ja takakontin rekisterikilven valojen ruostevauriot. Ekan maalauksen jälkeen miinuksina täysin erisävyinen kuskin ovi, väärin asennettu kontin tiiviste, repsottava kontin sisäverhoilu ja korjaamatta jäänyt etulokasuoja liittyen tuohon jääoveen. Työnjohto otti reklamaation hyvin asiallisesti vastaan ja otti vastuun työn tarkistamatta jättämisestä. Toisella kerralla annettiin hyvityksenä sijaisauto ilmaiseksi käyttöön. Vielä tarkistamatta maalausjälki.
Vaihdoin just dieselsuodattimen, joka vaihdettu viimeksi merkkihuollossa Hyvinkäällä. Suodattimen pohjalla oli ylimääräinen kpl sininen tiivisterengas pohjan jousen ja suodattimen välissä. Että olipa huolellista vaihtotyötä. Ei tuosta mitään toiminnallista haittaa onneksi ole ollut mutta ei kai vanhoja tiivisteitä ole tarkoitus suodatinkotelon pohjallekaan jemmata. Onneksi perushuollot onnistuu tehdä itse niin ei tarvitse merkkihuollon jälkiä korjailla.
Vv-auto Herttoniemi, Passatin takuukorjaus, kun lämppärin puhallin ei puhaltanut. Puhelimella ei päässyt perille, joten laitoin nettikyselyä millä aikataululla homman saisi korjattua. Parin kolmen tunnin päästä tuli puhelu. Varsinainen huoltoaika olisi mennyt 2 vkon päähän mutta huoltoneuvoja totesi, että auton voi tuoda pikahuoltoon ja autoa korjataan kun vain joku ehtii sitä katsomaan. Auton uskottiin valmistuvan perjantaiksi. No, vein auton ke-aamuna klo 7.30, jolloin todettiin, että tarvitaan sähkäriä ja eivät osaa vielä luvata valmistumisajankohtaa. Totesin, että kunhan saan auton perjantaina, niin käy minulle. Auton uskottiin valmistuvan siihen mennessä. Klo 10 tulee puhelu, että puhallin tosiaan sökö ja uusi tilattu. Osan sanottiin tulevan torstaina iltapäivästä ja työn alle sen saa perjantaina. Tänään torstaina tuli iltapäivästä puhelu, jossa ilmoitettiin, että auto valmis noudettavaksi. Marssin klo 17 kulmilla paikalle ja noudin avaimeni.
Korjaus onnistui, kun puhallin toimii ja palvelu pelasi moitteetta. Asiakasta pidettiin kartalla koko ajan ja työ valmistui etuajassa.
Mulla on tosi huonoja kokemuksia ko. paikasta muutaman vuoden takaa mutta nyt tuli puhtaat paperit ja papukaijamerkki.
Merkkikorjaamo:
Hassua.
Tänään vein oman autoni takuuhuoltoon ja kun siinä istuin huoltopalatsin loistevalojen keskellä pulpetissa kuin kouluaikoina konsanaan, sain kokea jotain ihan omituista..
Työn vastaanottojan kanssa käytiin käynnin ja potilaan syyt ja muut läpi ja siinä kun annoin auton avaimen tuo huikkasi viereisen pulpetin kaverille että katsotko kaverille sijaisauton pihalta, ja tuo ehti jo melkein nousta ylös kun sain tokaistua että asia on jo kunnossa yläkerran kanssa... Minulle on kikotin varattuna..
Siis TÃ,,H!
Audi huoltopuoli olisi tarjonnut auton minulle? Ihan vapaaehtoisesti? Aika outoa, hienoa, mutta outoa ;D
Tajusin sentään kiittää tarjouksesta... Ja palvelusta.. Veisin kukkia ja suklaata pojille, mutta eivät taida Haaviston miehiä olla :P
Vähän erikoinen kokemus.
Autolle oli sovittuna kaksi työtä:
1. vakionopeudensäätimen asennus
2.Webaston automaattikäynnistyksen puukostus.
Kohtaan 1. oli olemassa alkuperäinen ko. autole tarkoitettu sarja, sisältäen viiksen ja rattiputkeen ohjaimen. Asentamisen jälkeen ilmeni, että vakkari toimii, mutta ohjaustehostin putosi pois pelistä. Ihmettelevät tilannetta. Samaan aikaan toteavat, että Webaston puukostus ei oikein onnistukkaan ja koittavat saada (ilmeisesti weban edustajalta) teknistä tukea. Näyttää, että autoa ei saada ensimmäisen päivän aikana kuntoon. Käyn vielä paikan päällä neljän aikaan, jolloin sanovat jotta ohjainlaite rattiputkeen täytyy vaihtaa. (no way sherlok!) Sanoivat, että tarvitsee toisen mallisen kortin, joka heillä on kyllä hyllyssä ja auto on seuraavana päivänä kunnossa.
Toisena päivänä menen puolita päivin autoa hakemaan, edeltä olin soittanut ja varmistanut, että kaikki on kunnossa. Weban puukotuskin on kuulemma onnistunut. Käymme tehdyt työt lävitse, ja kerrotaan että kortista puuttui pinnejä, siksi se ei toiminut. Ohjainkortin hinta on suolainen mutta en siitä urputa koska ajattelin sarjassa olleen kuitenkin vääränmallisen kortin. Webaston puukostus on myös helppo homma mutta sitä varten tarvitaan erikseen tilattu koodi, nyt tämäkin on tehty.
Hyppään autoon ja pengon paketin esiin, siellä on auton vanha kortti ja sarjan mukana tullut kortti jonka varaosanumero on sama kuin sen jonka juuri ostin. Takaisin tiskille kysymään. Huoltoneuvoja käy asentajaa jututtamassa ja kertookin että kortti joka oli ei jostain syystä jutellut diagnostiikkalaitteiden kanssa. Joten joutuivat ottamaan hyllystä. Hmm..
Toki uusi kortti joka minulla oli Saksasta hankittuna voi olla uutena viallinen, mutta en pidä sitä kovin isona todennäköisyytenä. Jotenkin jäi fiilis että on laitettu viiksi laatikosta -> ei toimi -> uutta osaa hyllystä ja minun hankkimat jäi koskemattomiksi.
Matkalla kotiin ihmettelen koneen nopea lämpenemistä. Ja webahan siellä puhisee omia aikojaan.
Lattiamatto on tahrittu paskaisella kengänpohjalla. Peili söhritty sormilla (ilmeisesti huurretta pois) ja takalasin pyyhintä käytetty "raakana". Söhrimiset harmittaa koska pidän auton melko siistissä kunnossa, olkoonkin vähän tuommoinen karumpi malli.
Plussana se, että auto yhä käsittelyn jälkeenkin liikkuu omillaan.
Jotenkin ei jaksaisi vääntää, mutta kyllä taidan tuohon weban puukotukseen palata.
Lainaavakkari toimii, mutta ohjaustehostin putosi pois pelistä
1,9TDI Caddyssa? Näissähän on "perinteinen" hydraulinen tehostin. Mikä sen "pudotti"?
Lainaus käyttäjältä: Tupo - 03.02.12 - klo:21:17
1,9TDI Caddyssa? Näissähän on "perinteinen" hydraulinen tehostin. Mikä sen "pudotti"?
Niinpä, koitin heille tarjota ohjauksen asentotunnistinta mutta ei kuulemma voinut olla se vaan ohjainlaite täytyy vaihtaa.
Seuraavan kerran sanottiin että "kortista puuttuu pari pinniä".
Ja lopulta minun viemä ohjainlaite oli uutena rikki -> hyllystä uusi.
Käsittääkseni ohjauksen asentotunnistin (liukurengas) kyllä heittää tehostuksen hetkeksi pois kun on ollut purettuna.
En tiedä, onko off topic, mutta pakko kertoa ensimmäisestä huoltokokemuksesta Bilialla leirin vaihdon jälkeen.
Optioksi olin asettanut, ettei takuukorjauksia Volvoon tarvittaisi, niitä kun Audissa riitti. Mutta optio ei lauennut vaan raukesi, kun auto ryhtyi hälyttelemään omia aikojaan. Vähän tuli tutkittua jo manuskaakin sillä silmällä, josko tuolle jotain voisi itse tehdä. Jotain tein, mutten ilmeisesti riittävästi, jotta olisi tullut kuntoon. Ei siis muuta kuin päräyttää Bilian Herttoniemen pisteeseen - tietenkin ilman ajanvarausta.
Kovin perinteisen näköiset niin paikka kuin ukot tiskin takana, jotenkin kodikkaat, mutta ei erityisemmän sympaattisen oloiset. Ehkä paria pykälää lähempänä asiakasta kumminkin kuin VWllä tai Audilla. Kerroin ongelman ja asiallinen huoltoneuvoja totesi, että auto saadaan kyllä työn alle samana päivänä ja todennäköisesti vika myös paikannettua. Iltapäivällä tulikin soitto (tosin kokouksen aikaan, enkä voinut vastata; jouduin soittamaan vastapuhelun, ja sehän on tunnetusti tuskaa; mutta sain kuin sainkin soittajan langan päähän). Huoltoneuvoja kertoi, että vika oli paikannettu sisätilan liiketunnistimen anturiin, joka tilattiin ja olisi valmis seuraavana päivänä. Olin tyytyväinen, koska tarvitsin autoa viikonloppuna, ja se seuraava päivä oli perjantai.
Perjantaina iltapäivällä tuli tekstiviesti, että auto on valmis. Menin sitä hakemaan, ja sama huoltoneuvoja kertoi selkeästi, että viallinen osa löytyi ja se vaihdettiin. Auto oli lämpimässä parkkihallissa (ei ikinä VWllä/Audilla!), josta se oli mukava hakea.
Auton pesusta ei ollut mitään puhetta, ja se oli pesemättä. Varmaan parempi niin, koska vakiintunut tapa lienee pistää auto ikään katsomatta harjoihin, enkä sitä olisi hyväksynyt. Homma hoitui sitten tänään edullisesti Viikin Prisman parkkihallissa.
Kaiken kaikkiaan varsin positiivinen ja vakuuttava kokemus, joka toivottavasti antaa vähän vertailupohjaa saitin vakiomerkeillä ajaville.
Lainaus käyttäjältä: Antti - 04.02.12 - klo:15:29
Käsittääkseni ohjauksen asentotunnistin (liukurengas) kyllä heittää tehostuksen hetkeksi pois kun on ollut purettuna.
Se pitää sopeuttaa (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Steering_Assist)
Vein auton takuuhuoltoon maanantaina 23. päivä tammikuuta. Keskiviikkona 25. päivä iltapäivällä huoltomies soittelee ja kysyy, että mitäs autolle tehdään. Sanon, että se riippuu ihan auton tilanteesta ja kysyin, että mikäköhän se mahtaa olla. Huoltomies ihmettelee hetken, ettei kukaan ole jo soittanut asiasta, mutta selittää tämän jälkeen kohteliaasti kaiken tarpeellisen. Tilanne on lyhyesti sanottuna se, että osia odotellaan Saksasta ja vaihtoehdot ovat jättää auto vielä huoltoon tai hakea pois siksi aikaa, että osat saapuvat. Olin jo autoa jättäessäni ilmoittanut tarvitsevani autoa torstaina 26. päivä, joten haen auton pois. Tiskillä sanotaan osien oletettavasti saapuvan seuraavana päivänä ja että he soittavat kun näin tapahtuu. Poistuin paikalta kohtalaisen tyytyväisenä.
Laitoin juuri sähköpostia kysyäkseni, että mikäköhän niiden osien tilanne on. Paljonko vetoa, että osat ovat olleet perillä jo jonkin aikaa ja kukaan ei ole vain muistanut ilmoittaa asiasta? ::)
Mitä osia sulle tulee??
Mitäköhän sieltä nyt oli tulossa... Ei mielestäni mitään kovin suurta ja kummallista. Muistaakseni ainakin pelkääjän puolen oveen uusi ikkunannostimen moottori, toisen ajovalonpesimen kansi (pitää ehkä maalata sen saavuttua) ja joku "rotanloukku" kuskin oveen, josta en ole ihan varma että mitä se tekee ja miksi se pitää vaihtaa.
Soittivat äsken huollosta perään ja niinhän siinä oli käynyt, että kaikki oli valmista jo viime kuun puolella. Homma oli jäänyt kiinni vain siitä, että korikorjaamon puolelta tullut kuittaus tuon pesurin kannen maalauksesta oli tullut juuri sellaisille tyypeille, jotka sattuivat tässä välillä olemaan poissa. Nyt on uusi huoltoaika sovittu ja asiakkaalla hyvä mieli.
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 08.02.12 - klo:19:25
Se pitää sopeuttaa (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Steering_Assist)
Näin juuri.
Täytyy ihmetellä oikein viimeistä käyntiä VW Herttoniemessä, nimittäin hommat tehtiin mitä sovittiin. Häiritseviä hälyääniä ja media in:in ongelmaa tutkittiin jo auton jättämisen yhteydessä eli työnjohtaja hyppäsi kyytiin. Hän ehdotti ihan fiksusti että josko nyt keskitytään tärkeimpiin ongelmiin eli takaosan natinoihin ja media in:n rätinään. Ja se ihmetyttää että tutkivat asiat kunnolla ja ongelmat hoidettiin. Nyt on kiva ajaa ja tietysti on mukava että joskus Herttoniemikin onnistuu. Eli paljon haukutulle toimipisteelle pitää nyt antaa pointsit. :)
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 11.02.12 - klo:09:19
Täytyy ihmetellä oikein viimeistä käyntiä VW Herttoniemessä, nimittäin hommat tehtiin mitä sovittiin. Häiritseviä hälyääniä ja media in:in ongelmaa tutkittiin jo auton jättämisen yhteydessä eli työnjohtaja hyppäsi kyytiin. Hän ehdotti ihan fiksusti että josko nyt keskitytään tärkeimpiin ongelmiin eli takaosan natinoihin ja media in:n rätinään. Ja se ihmetyttää että tutkivat asiat kunnolla ja ongelmat hoidettiin. Nyt on kiva ajaa ja tietysti on mukava että joskus Herttoniemikin onnistuu. Eli paljon haukutulle toimipisteelle pitää nyt antaa pointsit. :)
Samalla linjalla. Kaksi Herttoniemen käyntiä takana Pololla ja kummassakin tapauksessa olen saanut ihan mieletöntä palvelua. Toisella kertaa oli unohdettu tsekkaa yks rämpse, joten mut pistettiin ilmaselle munkkikahville ja rämpse tsekattiin välittömästi. Kummallakin kerralla on auto tultu ulos asti tarkistamaan kaikilta erikseen mainituilta kohdilta ja käyty läpi huollon tapahtumat hyvin yksityiskohtaisesti.
Herttoniemen VV-Autosta on sanottu paljon pahaa, mutta nyt ovat kaverit kyllä todella panostaneet siihen, että maine parannetaan. Iso plussa tästä.
Eilen / tänään koettua
Lähdin matkaan päivällä Helsingistä kohti Tamperetta. Yön yli seisonut auto "jurisi" ja edellispäivänä koettu epäilys ääntelystä osoittautui todeksi. Syyksi maallikkona epäilin laakereita, koska samaa ääntä sain kuunnella jo edellisessä kiesissä.
Soitto Laakkonen Tre, josta kehoitus soittaa Liikkumisturvaan. Liikkumisturvassa puhelimessa nuori poika, joka ei oikeasti tiennyt mistään mitään. Kyseli välillä joltain neuvoa ja siihen saako autolla ajaa vai ei vastaukset vaihtelivat "luulis", "vois kuvitella", "emmä oikeen osaa sanoo". Sanoin pojalle pahasti (anteeksi) ja hän yhdisti Hyvinkään Laakkoselle, koska niillä nurkilla ajelin. Kurvasin Hyvinkään pihaan, huoltoneuvoja istui kyytiin ja totesi, että liian matala ääni laakeriviaksi. Ajaa kuulemma voi mutta auto kannattaa "tarkistuttaa". Hyvinkäällä kuulemma kahden viikon jono.
Takaisin tielle, soitto Tampereelle, josta pyydettiin poikkeamaan paikalla. Matkalla autolle sanoin huoltoneuvojalle, että parhaiten ääntelee kahdeksankympin nopeudella. Pihasta kun pois päästiin niin diagnoosi oli saman tien "laakerivika".
Käväistiin motarilla ja diagnoosi vahveni vahvistumistaan. Palattiin Laakkoselle ja alettiin katsastamaan vapaita aikoja. Jono on kaksi ja puoli viikkoa. Kaveri kysyi, paljonko tulee viikossa kilometrejä ja kerrottuani ne, totesi että ei hemmetti, odotas hetki. Viipyi kolme minuuttia matkallaan (konsultoi korjaamopäällikköä), palasi ja kysyi voitko tuoda auton huomenna aamulla, ei sillä voi noilla kilometreillä ajaa. Sanoin, että voin - voin tehdä etäpäivän Volkkaripuolen kahviossa. Siihen totesi vielä, että täällä ois kyllä yläkerrassa tyhjä toimisto, jossa voit etäillä halutessasi.
Pisteet:
Liikkumisturva - kolme lammasta
Hyvinkää - kaksi lammasta
Tampere - kolme leijonaa
Terveisin: etätyöläinen Laakkosen kahviosta Tampereella
Lainaus käyttäjältä: BeeKasi - 15.02.12 - klo:10:50
Eilen / tänään koettua
Lähdin matkaan päivällä Helsingistä kohti Tamperetta. Yön yli seisonut auto "jurisi" ja edellispäivänä koettu epäilys ääntelystä osoittautui todeksi. Syyksi maallikkona epäilin laakereita, koska samaa ääntä sain kuunnella jo edellisessä kiesissä.
Soitto Laakkonen Tre, josta kehoitus soittaa Liikkumisturvaan. Liikkumisturvassa puhelimessa nuori poika, joka ei oikeasti tiennyt mistään mitään. Kyseli välillä joltain neuvoa ja siihen saako autolla ajaa vai ei vastaukset vaihtelivat "luulis", "vois kuvitella", "emmä oikeen osaa sanoo". Sanoin pojalle pahasti (anteeksi) ja hän yhdisti Hyvinkään Laakkoselle, koska niillä nurkilla ajelin. Kurvasin Hyvinkään pihaan, huoltoneuvoja istui kyytiin ja totesi, että liian matala ääni laakeriviaksi. Ajaa kuulemma voi mutta auto kannattaa "tarkistuttaa". Hyvinkäällä kuulemma kahden viikon jono.
Takaisin tielle, soitto Tampereelle, josta pyydettiin poikkeamaan paikalla. Matkalla autolle sanoin huoltoneuvojalle, että parhaiten ääntelee kahdeksankympin nopeudella. Pihasta kun pois päästiin niin diagnoosi oli saman tien "laakerivika".
Käväistiin motarilla ja diagnoosi vahveni vahvistumistaan. Palattiin Laakkoselle ja alettiin katsastamaan vapaita aikoja. Jono on kaksi ja puoli viikkoa. Kaveri kysyi, paljonko tulee viikossa kilometrejä ja kerrottuani ne, totesi että ei hemmetti, odotas hetki. Viipyi kolme minuuttia matkallaan (konsultoi korjaamopäällikköä), palasi ja kysyi voitko tuoda auton huomenna aamulla, ei sillä voi noilla kilometreillä ajaa. Sanoin, että voin - voin tehdä etäpäivän Volkkaripuolen kahviossa. Siihen totesi vielä, että täällä ois kyllä yläkerrassa tyhjä toimisto, jossa voit etäillä halutessasi.
Pisteet:
Liikkumisturva - kolme lammasta
Hyvinkää - kaksi lammasta
Tampere - kolme leijonaa
Terveisin: etätyöläinen Laakkosen kahviosta Tampereella
Mua kiinnostaisi tämän tarinan loppu sitten kuulla. :D
Itselläni jurnutti Polo tuossa syksyllä ihan villinä, kun pistettiin talvirenkaat alle. Auto kävi VV-Autossa jossa vapaasti pyöriteltynä ei havaittu renkaissa yhtään mitään. Auto jurnutti silti vaan. Ajelin ~1000 kilsaa, koska epäilys oli, että talvirenkaat olivat säilössä kovettuneet / epämuodostuneet (tapahtuuko tälläistä oikeasti?). Ei muuttanut ääntä, mutta nastat edessä alkoi heilumaan kuin tarhaikäsen hampaat. Piti kokeeksi heittää kesärenkaat alle, mutta todettiinkin, että toinen etummaisista kesärenkaista oli aika sileä, joten aloimme epäillä, että kulmat on ihan kuralla.
Vein auton Kallion Metroautoon, joka oli tehnyt sille pari kuukautta aikaisemmin melkoisen juurihoidon naksuvat iskarin takia (Jousilautaset, kallistuksenvakaaja, jousi, iskunvaimennin, yläpään laakerit kahteen kertaan, vetarin ulompi nivel...) ja siellä sitten todettiin sellanen "pieni" .32 asteen kulmavirhe. Renkaat suoristettiin ja jurnutus väheni, mutta ilmeisesti vioittunut renkaan pinta piti huolen siitä, että jonkinlainen jurnutus jäi. Sekin on nyt tasaantunut olemattomiin.
Lainaus käyttäjältä: BeeKasi - 15.02.12 - klo:10:50
Lähdin matkaan päivällä Helsingistä kohti Tamperetta. Yön yli seisonut auto "jurisi" ja edellispäivänä koettu epäilys ääntelystä osoittautui todeksi. Syyksi maallikkona epäilin laakereita, koska samaa ääntä sain kuunnella jo edellisessä kiesissä.
Soitto Laakkonen Tre, josta kehoitus soittaa Liikkumisturvaan. Liikkumisturvassa puhelimessa nuori poika, joka ei oikeasti tiennyt mistään mitään. Kyseli välillä joltain neuvoa ja siihen saako autolla ajaa vai ei vastaukset vaihtelivat "luulis", "vois kuvitella", "emmä oikeen osaa sanoo". Sanoin pojalle pahasti (anteeksi) ja hän yhdisti Hyvinkään Laakkoselle, koska niillä nurkilla ajelin. Kurvasin Hyvinkään pihaan, huoltoneuvoja istui kyytiin ja totesi, että liian matala ääni laakeriviaksi. Ajaa kuulemma voi mutta auto kannattaa "tarkistuttaa". Hyvinkäällä kuulemma kahden viikon jono.
Takaisin tielle, soitto Tampereelle, josta pyydettiin poikkeamaan paikalla. Matkalla autolle sanoin huoltoneuvojalle, että parhaiten ääntelee kahdeksankympin nopeudella. Pihasta kun pois päästiin niin diagnoosi oli saman tien "laakerivika".
Käväistiin motarilla ja diagnoosi vahveni vahvistumistaan. Palattiin Laakkoselle ja alettiin katsastamaan vapaita aikoja. Jono on kaksi ja puoli viikkoa. Kaveri kysyi, paljonko tulee viikossa kilometrejä ja kerrottuani ne, totesi että ei hemmetti, odotas hetki. Viipyi kolme minuuttia matkallaan (konsultoi korjaamopäällikköä), palasi ja kysyi voitko tuoda auton huomenna aamulla, ei sillä voi noilla kilometreillä ajaa. Sanoin, että voin - voin tehdä etäpäivän Volkkaripuolen kahviossa. Siihen totesi vielä, että täällä ois kyllä yläkerrassa tyhjä toimisto, jossa voit etäillä halutessasi.
Pisteet:
Liikkumisturva - kolme lammasta
Hyvinkää - kaksi lammasta
Tampere - kolme leijonaa
Terveisin: etätyöläinen Laakkosen kahviosta Tampereella
Jos saavat autosi vielä tänään siellä kuntoon, ja jurina poistuu laakerivaihdolla, ei voi kuin sanoa että Hyvinkään ja Tampereen Laakkosten toimintaeroa ei voi mitata edes samalla asteikolla. Huippupisteet Tampereelle :)
(Pitäisiköhän lähteä Tampereelle suuntauttamaan vielä Golfin valoja kun Hyvinkäällä se ei kolmella yrityksellä ole onnistunut kohdilleen.)
^^ 11:49 soitto, että laakeri vaihdettu. Puran kahviotoimistoni ja noudan autoni. Toivotaan, että toimii ja pelittää.
Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 09.02.12 - klo:14:47
Soittivat äsken huollosta perään ja niinhän siinä oli käynyt, että kaikki oli valmista jo viime kuun puolella. Homma oli jäänyt kiinni vain siitä, että korikorjaamon puolelta tullut kuittaus tuon pesurin kannen maalauksesta oli tullut juuri sellaisille tyypeille, jotka sattuivat tässä välillä olemaan poissa. Nyt on uusi huoltoaika sovittu ja asiakkaalla hyvä mieli.
Tarina jatkuu... Varattua huoltoaikaa ei sitten oltu kirjattu koneelle lainkaan ja vastaanotossa oltiin sitten ihan pihalla siitä mitä autolle on tehty ja mitä sille pitäisi tehdä nyt. Ottivat kuitenkin auton mukisematta vastaan, kirjasivat työmääräykseen "ympäripyöreästi" saapuneiden osien asennuksen (itse asiassa melko tarkka kuvaus huollon sisällöstä) sekä tässä odotusaikana tulleet uudet huomiot (takaluukun pompauttimen hajoaminen, ruskeat pakokaasut eilen käynnistyksen jälkeen) ja että haen auton viimeistään huomenna, kuten alunperin sovittiin. Palveluasenteessa ei ollut moittimista joten jos auto on huomiseen mennessä valmis, ei tuo unohdettu huoltoaika tietenkään haittaa.
Huolto oli saatettu kunnialla päätökseen hyvissä ajoin ja auto on taas turvallisesti kotona. Ainoa miinus on, että uusi ikkunannostimen moottori pitää melkein yhtä ärsyttävää ääntä kuin vanha, mutta nyt molempiin suuntiin pyöriessään.
Edit: Pelkääjän puolen peilin kääntyminen peruutettaessa on nyt sitten huollon myötä kadonnut. Kiva juttu. ::)
Nyt on vihdoin tuo huoltojuttu paketissa. Peilin kääntymistoiminto oli kiinni unohtuneesta koodauksesta, koska tämän toiminnon toimivuutta asentaja ei ollut muistanut testata. Ei siis tarvinnut onneksi vaihtaa mitään osia. Sain huollosta sijaisauton siksi aikaa kun auto joutui siellä olemaan, eikä palvelussa ollut huomauttamista.
Jos tarkastelee koko huoltoruljanssia alusta loppuun, niin mikään malliesimerkki kyseessä ei ollut. Pari kertaa joutui itse soittelemaan perään ja yksi ylimääräinen huoltokerta tuli asentajan unohduksesta johtuen, mutta muuten ei ollut valittamista ja asiat vietiin ihan kunnialla loppuun oikealla asenteella. On siis ottanut tässä välillä pattiin muutamaan otteseen, mutta kaunauseksi asiakkaaksi en ole jäänyt. Tapahtumien näyttämö oli muuten tällä kertaa Herttoniemen huolto.
P.S. Oikeastaan ainoa asia, mikä on jäänyt huollosta nakertamaan on tuon vaihteiston tökkimisen leimaaminen ominaisuudeksi. Nyt siitä on kuitenkin takuuaikana jo valitettu ja jos tilanne huononee, niin on ihan varma etten lähde uutta vaihteistoa itse kustantamaan.
Auton ollessa viikon ikäinen alkoi B-pilarin verhoilu irvistämään. Ensimmäinen talvi kun iski niin yli -20 asteen pakkasilla alkoi häviämään jäähdytinnestettä. Lisäksi kuskinpuoleinen takaikkuna ei menny kunnolla kiinni.
Auto meni ensimmäiseen huoltoon n.1 vuoden ikäisenä. Kaikki viat mainittiin huoltoon. Huoltopaikaksi valittiin Saarijärvellä Kuusisen auto. Nesteenhävikkiä ei löydetty, kehoitettiin seuraamaan tilannetta. Ovi purettiin ja ikkuna tsekattiin, vika ei oikein löydetty, vaihdettiin ikkunan-nostaja. Kovasti yriettiin laittaa kalvojen piikkiin. Vika asettui kun tiivisteet käytiin läpi silikoonilla. Verhoilun irvistämiseen vaihdettiin alaosa, syyski irvistämiseen sanottiin et todennäköisesti Jyvbäskylän Laakkonen hajottanut kiinikkeet asentaessaan vetokoukkua. No uusi verhoilu paikallaan, ovi kiinno -> irvistää taas. Vedottiin selvään insinöörin suunnitteluvirheeseen. Tulos: voi voi...
Purin hammasta ja ajelin taas 1 vuoden, nyt huolto varattiin Jyväskyulän Laakkoselle, josta kyseinen auto on siis ostettukin. Huollon lisäksi listalle nesteen hävikki ja verhoilun irvistäminen (ikkuna irtosi nostajasta 3vrk ennen huoltoaikaa). Ikkunalle sanoivat heti etteivät ehdi hoitaa varatun ajan puitteissa. Nestehävikin tulos, ei löydy vikaa. "Varmaan on tosi pieni vuoto" >:( v*ttu, on se joo pieni mut ei mun mielestä n.40k autoon tarttis joka talvea nestettä lisäillä.
erhoilu kuulemma olisi vaihdettava, menee tilaukseen. Ai niin, olisi itse maksettava koska taluu meni umpeen viikko sitten >:( Tuossa vaiheessa kierrokset nousi. Ensinnäkin sitä on korjattu jo ekassa huollossa ja nyt on aika huoltoon varattu ennen kun takuu meni umpeen. Sanoin et jos ei täällä hoidu niin saa Kuusisella laittaa koska siel on ekankin kerran sitä korjattu. Ã,,äni muuttuio kellossa no ei sinne kannata mennä tottaklai me hoidetaan. Tilataan ylä- ja alaverhoilu.
Muutaman päivän päästä soitto, verhoilut saapunu. Varataan aika muutaman päivän päähän. Tänään vein auton huoltoon ja jäin odottamaan, koska ei kuulemma mene kauaa. Reilun tunnin kuluttua tuodaan avaimet ja sanotaan ettei asettunut pelkästään yläverhoilun vaihdolla, koska alaverhoilu ei ollut tullut WTF ??? No tilataan se alaverhoilu ja varataan uusi aika, jospa se sillä asettuis. No sanoin ettei asettunu kyl viimeksi kun Kuusisella pelkän alaverhoilun vaihtoivat. Sanoivat et kokeilevat kummiskin. Meen ulos ja istun autoon. Turvavyön korkeussäätö yläasennossa, yritän liikuttaa sitä, eipä liiku. Ei muuta ku taas sisälle, ja valittamaan. Ottavat auton uudestaan sisälle ja kun tuovat 15min päästä takas sanovat et unohtivat laittaa sen oikein paikoilleen :-\
Aika p*ska fiilis jäi tuostakin käynnistä kun ovat ensiksi vaihtamassa molempia paloja, varataan aika ja sit paljastuukin et vain yhtä on yritetty vaihtaa. On eka ja viimeinan auto jonka hankin Laakkoselta!
Tarina Tuereg:in merkkihuollon 'asiantuntevuus' jatkuu, kaverilta lässähti pussit tuosta laitteestaan, ensin meinattiin että meni korkeusanturit takaa ( 2 x 245 e + työ), sitten jopa sitä että takapussit (olivat kokeilleet jollain vaahtosprayllä) vaihdettava + työ ( n. 5 te), kaveri haki autonsa pois ja joku liikkeen kaveri huikkasi sivusta että niitä vuotoja voi korjata sillä ja tällä tapaa, kaverini sai sitten auton jonnekin talliin ylös, otti joitakin suojalevyjä pois ja tädää - korkeusanturit olivat vain nitkahtaneet pois paikoiltaan, 15 min. / puoli pientä väsäystä ja auto toimi taas normaalisti ( itse vuotokorjausta meinaa tehdä myöhemmin).
Onneksi itelläkin on hovihuoltaja joka tuntee merkin mutta huoltaa autoni omassa tallissaan.
Laitettaanpa tänne jotain positiivistakin.
Eilen tuli jossain Ivalon kohdilla "airbag fault" ja eihän tuollaista jaksa katsella. Oltiin viime yö Kuusamossa ja kävin aamulla Pörhöllä kysymässä josko ehkä voisivat nollata tuon ennen puoltapäivää. Yllätys oli suuri, kun ottivat auton heti halliin enkä ennättänyt juoda kuin kaksi kuppia kahvia kun auto oli jo valmis. Herja oli vänkärin penkistä kuten arvelinkin ja poistui nollauksella.
Eihän tuossa toki paljon työt ole mutta kotiseudun merkkihuoltoon on turha kuvitella pääsevänsä näin nopeasti. Sinne jos menee pikahuollon oven taakse 45 min ennen avautumista niin voi päästä auton kanssa pois jo ehkä lounasaikaan..
Tuon oisi tienny edwiina ilman kokeiluakin. En mene sieltä ite ainakaan ostamaan yhtään autoa. Ikinä ei ole ollut ensinnäkään palvelua ja jos on tarvinnut jotain, niin on saanu jostain muualta halvemmalla. ::)
Lainaus käyttäjältä: duke7 - 29.06.12 - klo:09:01
Laitettaanpa tänne jotain positiivistakin.
Eihän tuossa toki paljon työt ole mutta kotiseudun merkkihuoltoon on turha kuvitella pääsevänsä näin nopeasti.
Laitetaanpa itsekkin välillä niitä positiivisia kokemuksia. Viime Jouluna kävin Joensuussa, ja autossani oli pitkään kitissyt kivi etujarruissa. Väliin jo luulin, että olisi lähtenyt pois, mutta heti kun ajeli hiljempaa, niin kitinä palasi. Joensuun Laakkosella oli kyllä huollossa melkoinen vipinä, koska asentajat olivat juuri lähdössä joulun viettoon. Kävin kuitenkin kysymässä, että kävisikö tällainen pieni operaatio. Huoltopäällikkö lupasi kysyä, ehtisikö joku "pojista". Parin minuutin päästä tuli reipas nuorimies, ja ajoi auton halliin nosturille. Asentaja teki jonkin aikaa hommia, ja juteltiin mukavia, ja sitten laski auton alas. Kyselin sitten, että mihinkäs voin maksaa. Asentaja vastasi vain, että ei maksa mitään, ja toivotti hyvät Joulut. Olen Joensuun Laakkosella teettänyt aikaisempiin autoihini muutaman huollon, mutta nyt päätin, että tästä lähtien tehdään sinne Joensuuhun asiaa vieläkin useammin, ja tietenkin juuri siihen auton huollon aikaan. Paha kello kauas kuuluu, hyvä vieläkin kauemmaks.:D
Hieman OT mutta...
...eilen tuli mukava yllätys ihan puskista; olin usuttanut kaveriani jo hetken vaihtamaan Audinsa liikkeestä, josta minä olin hakenut kolme viimeistä ja hyväksi todennut. Autokaupat olivat syntyneet ja liikkeen dirika soitti eilen, että minun seuraava huoltoni onkin sitten free :)
/\ Hienoa...
Hieman outo kokemus tällä kertaa, autoon vaihdettiin jakohihna ilmaiseksi.
Kuten toisaalla jo kerroinkin, Passatista laukesi pumppusuutin ja auto oli sen vuoksi Lahdessa pajalla. Olivat sitten suuttimia vaihtaessa huomanneet jakohihnan kuluneeksi reunastaan. Hihna oli vaihdettu noin 10 tkm sitten. Korjaus meni huoltotyön takuuseen joten sinänsä ihan ok. Hihnan kulumiselle ei vain löydetty mitään syytä eikä sitä varmaan rikkinäisenä ole sinne laitettukaan. Outoa ja hieman huolestuttavaa.
Kuinkahan hirveän riidan kustannuksista olisi saanut aikaan jos hihna olisi hajonnut ja rikkonut samalla koneen..
Auto heinäkuussa vaihteiston omituisen käytöksen takia "tohtorilla". Takuu loppunut huhtikuussa. Todetaan siinä sivussa, että egr herjaa ja vehje olisi vaihdettava. Osan saavuttua auto elokuun toisella viikolla pajalle. En tiedä millainen työ oikeasti on mutta tämän konetilaan sen vaihto kesti 0830-1630 koeajoineen.
Huoltoneuvoja tuli neljältä sanomaan, että hän tästä lähteekin viikonlopun viettoon, iltavuorolainen jatkaa. Ja että osat saa menemään takuuseen mutta työ pitäisi maksaa. Kysyin, että millainenkohan kustannus tuo mahtaa olla. Vastaus oli, että seitsemisen sataa. Kiitin, toivotin kaverille viikonloput, otin puhelimen käteen ja soitin viimeiset autoni minulle myymälle herrasmiehelle tilanteen ja sanoin, että jos löytyy joku nappi mitä painaa niin nyt olisi hyvä paikka painaa sitä nappia.
Lunastelin sitten autoani iltavuorolaiselta ja kaveri katseli konettaan todeten, että osat menivät takuuseen ja työstä olisikin sitten maksettavaa puolet, eli eur 360. Minulle kelpasi (vaihteistoongelmatkin hävisivät, liekö egr:n vaihto todellakin auttanut?)
Joka tapauksessa, osa liikkeistä osaa ja osa ei. Rakentaa asiakassuhteen siis. Oli suht helppo päättää taas mitä vastaa liikkeen tekstarilla tulleeseen asiakastiedusteluun.
Tai no joo, miinustakin olen asiakassuhteen aikana kokenut kerran; auto oli pienen parkkipaikkakolhun takia melkein uutena liikkeen maalaamolla ja sijaisautoksi lyötiin alle karvalakeista karvalakein versio V70-mallistosta. Tuostakin huolimatta olen valmis asioimaan ko. paikassa jatkossakin, vaikka ei ihan kotinurkilla sijaitsekaan.
Ã,,llöttävä siirappitarina taas - tulisipa jotain josta saa oikeasti avautua :D
Tourani 06 1,6 Bensa VW herttoniemi välihuolto,360â,¬ nesteet suodattimet,20â,¬ edestä jotain pientä.Huoltoväli 15000 ei mitään huomautettavaa huolosta :)
Näin kävi viime vuonna. VW Passat 1,4 TSI DSG v.2009, valitin 60000km huollossa vaihteiston toiminnasta. Pientä jurinaa määrätyillä nopeuksilla ja vaihteiston reagointi oli hidasta vaikka kiihdyttäessä olisi poljin ollut pohjassa niin vaihteisto ensin mietti ja ja sitten hyökkäsi eteenpäin. Auto kävi huollossa ja vaihteistossa ei ollut huollon mukaan vikaa, mutta varmuuden vuoksi päivitettiin ohjelmisto.
Autossa 80000km mittarissa ja volkkari kolarissa, etuakselistoa ja muuta peltihommaa vakuutuksen piikkiin.
Samalla kertaa remontin jälkeisessä koeajossa peltikorjaamon kaveri toteaa vaihteiston ongelmat.
Korjataan koko kytkinpakka DSG vaihteistoon kun tällä kertaa vastapuolen vakuutus ilmeisesti hoiti koko laskun.
Tässä oli selvä tilanne, DSG:n ongelmat tiedetään merkkihuollossa mutta ei korjata vasta kun maksaja on joku muu kuin maahantuoja.
Taas kerran ihmetyttää tuo merkkihuoltojen toiminta. Aamulla Seat laukes tienvarteen, hinurilla Ouluun. Seat-huolto ei lupaa tälle päivälle edes vikakoodin lukua. Ei auta emännän kun tulla junalla kotio. Kun olis edes älytty hinurikuskille sanoa, että ei siihen isompaan vaan sinne pienempään merkkihuoltoon :) Sieltä sai ainakin muutamia vuosia sitten hyvää palvelua. Näistä isoista keskittymistä en ole vielä sellaista saanut. No kokemuksena ja oppina tämäkin.
Seat kävi tänään ensimmäisessä huollossa 14kk ikäisenä 25tkm ajettuna.
Huoltopaikkana Tampereen Laakkonen; kokonaisarvosana palvelusta ja huollosta voisi olla jopa kymppi mutta kun vähän pitää jättää parantamisen varaakin niin annetaan arvosanaksi yhdeksän. Tai ainakaan vielä ei ole huollon jäljiltä löytynyt töhöjä, palvelu oli A-luokkaa.
Huoltoon otettaessa tarkasti kysyttiin saako mahdollisesti mahdollisia lisätöitä tehdä, palaneet polttimot sai vaihtaa. Näitä ei löytynyt.
Suhtauduttiin vakavasti kyselyyni ketjun mahdollisesti venymisestä, luvattiin katsoa ja käynnistellä autoa josko särähtäisi huoltomiehen korviin. Ainakin toistaiseksi Seat sai tästä puhtaat paperit.
Huollon luovutus; huoltoraportti käytiin läpi, huoltokirja katsottiin, kuka ja mitä sinne oli leimattu ja ennakkohinta täsmäsi eurolleen.
Kokonaisuutena olen hyvin tyytyväinen, että kiitos vaan ja terveisiä Tampereen Laakkosen naispuoleiselle huoltoneuvojalle.
Itsellä ensimmäinen merkkihuolto käynnissä. Tuli elokuussa hommattua käytetty golffi ja lokakuussa meni jo ryppyyn kun risteyksessä nissani tuli persuksiin. Auto on ollut nyt 3 vkoa Traktoautossa Salossa ja kuulemma kestää vielä arviolta 1-2 viikkoa. Jotenkin tuntuu pitkältä korjausajalta, mutta saa nyt nähdä koska valmistunee. Vastapuolen vakuutusyhtiön mielestä olisi tässä ajassa pitänyt kuntoon jo tulla ja Hertzin vuokra auton tilalle tuli nyt Traktoauton puolesta kärry alle.
Uskomattomalta korjausajalta kuulostaa. Onko varaosista kiinni tuo aika ?
Tuo liikkeen nimi Traktoauto jaksaa hymyilyttää minua - on sen verran luotaantyöntävä "traktoriliike", että mieluummin tekisin kauppaa muualla. Eihän nimi toki miestä tai autokauppaa pahenna, mutta ne tarjouspyynnöt, jotka olen kokeeksi tuonne lähettänyt, ovat menneet "mustaan aukkoon enimmäkseen". Kerran sain jonkin aivan naurettavan tarjouksen Traktoautosta. Olisi kyllä upeaa laittaa Audiin rekisterin aluslevyyn "traktoauto" -nimi näkyville isolla fontilla !
Kuulemma osittain varaosista ja osittain asentajien sairaslomista..
Liikkeen nimi kieltämättä kyllä komia! ::) Kauppaa ei ole tullut hierottua, joten siitä ei kokemuksia, kulkine tuli hommattua Airportista.
Paljon kehutusta(ja parjatusta) Kouvolan Auto-Berneristä seuraavia kokemuksia:
Auto siis uutena ostettu Ibiza St 1.2.TSi+DSG
-Keväällä alkoi vilkutella EPC-valoa ja hukata tehoja,soitto Bernerille ja pikahuoltoon.
Pikahuollossa vähän ruuhkaa mutta sain ajan samalle päivälle,kaveri luki vikakoodit ja sano että
tuttu vika muttei kerkiä pikahuollossa tehdä joten aikaa varaamaan.Aika saatiin parin viikon päähän ja auto
tuli kuntoon.Veloituksetta toki kun oli kampanjatyö.
-Vähän myöhemmin tuli maahantuojalta postia,takasinkutsu konepellin lukituksen tarkastukseen.
Varasin ajan ja samalla huomautin B-pilarin verhoilusta joka oli lähtenyt irti,hoitivat tämänkin kuntoon samalla kertaa.
Samalla reissulla varasin ajan LL-huoltoon.
- Noin viikko ennen huoltoa huomasin keskikyynärnojan säilytyslokeron kannen saranan menneen rikki,huomautus siitä huollossa,tilasivat uuden ja muutaman viikon päästä soittivat että osa tullut ja aikaa varaamaan.Jälleen meni takuuseen.
Lisäksi LL-huolto oli 40â,¬ alle kustannusarvion vaikka olivat vaihtaneet palaneen sulakkeen.
- Kävin kysymässä viimasuojaa autoon,sain veloituksetta.
Huollon valmistumista odotellessa käynyt juttelemassa myynnin puolella,saanut aina kahvit ja mukavan jutustelutuokion.
Terveiset vaan Ronkaisen TImpalle,ainoita paikkoja Kouvolassa missä halutaan myydä autoja. =)
Toivottavasti ei huonone kun muuttuu Länsiautoksi =(
Lainaus käyttäjältä: BeeKasi - 30.06.12 - klo:14:42
Hieman OT mutta...
...eilen tuli mukava yllätys ihan puskista; olin usuttanut kaveriani jo hetken vaihtamaan Audinsa liikkeestä, josta minä olin hakenut kolme viimeistä ja hyväksi todennut. Autokaupat olivat syntyneet ja liikkeen dirika soitti eilen, että minun seuraava huoltoni onkin sitten free :)
Tuo ylläoleva realisoitua viime syksynä 350 euron alennuksena päivän töistä egr:n vaihdossa.
Toiselle kaverilleni luovutettiin samasta liikkeestä uusi auto (ei edullinen) viime viikolla. Itse kävin tänään käyttämässä auton LL-huollossa ja sain poistua paikalta kassatyttöjä moikkaillen. Pysähtyä kassalle ei tarvinnut.
Kavereita ja tuttuja piisaa mutta kenet saisin seuraavaksi ostamaan auton ko. liikkeestä? :)
Tosta Traktoautosta sen verran, että kauppa toistaiseksi käynyt sen verran hyvin, etteivät aina edes kerkiä nettikyselyihin vastailemaan tarjouksen muodossa. Perinteinen liike, johon täytyy yleensä jopa myyjälle varata etukäteen aika ja katsoa mihin pääsevät. Nimimerkillä kolmesta kauppaa siellä hieronut ja kaksi ostanut. :o