Jonkun verran uuhdekolla B-Mesellä ajettuani olen huomannut siinä pari toimintoa, jotka olisi mukava saada myös Passattiin:
1. Ovien ja takaluukun automaattilukitus kun auto lähtee liikkeelle.
2. Suljettaessa ovet kauko-ohjaimella myös peilit kääntyisivät korin suuntaisiksi (autossa on peilipaketti).
Mitenkäs on, arvon VCDS -spesialistit; onko tällainen toiminnallisuus toteutettavissa ohjelmoinnilla, vai vaatiiko se johtotähden hankkimisen?
Todennäköisesti 1. onnistuu koodaamalla Passattiinkin. Jettaan olen tuon koodannut. 2. toimii ainakin Skodassa, ei ole pakko ostaa Mersua. :D
2. koodaaminen on jotenkin ohjainlaitteen ohjelmistosta kiinni, ja siihen en ole löytänyt itsekään ohjetta. Jetta VI:ssä on myös peilipaketti, mutta peilit eivät heilu kaukosäädöstä vaikka miten yrittää. FL-Octaviassa puolestaan toimii kun pitää kaken nappia pidempään pohjassa vai painoi kahdesti lukistusta. Ajatus kuitenkin että saa peilit kääntymään niin halutessaan.
Lainaus käyttäjältä: MJ - 24.09.13 - klo:18:38
1. Ovien ja takaluukun automaattilukitus kun auto lähtee liikkeelle.
Eikös tuon ominaisuuden saa koelaudan ajotietokoneen valikoista suoraan laitettua päälle? Näin muistelisin myyjän puhuneen.