VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3B/3BG (96 - 05) => Aiheen aloitti: Masse80 - 18.08.13 - klo:19:46

Otsikko: Kumitiivisteet Passat 3b
Kirjoitti: Masse80 - 18.08.13 - klo:19:46
Pissapojansäiliö vuotaa moottorin juuresta ja pyöreä tiiviste on ihan sökö. Ulkomailta näyttää saavan 2e hintaan, mutta en löydä suomesta mistään. Mikä paikka nuita myy. Sikapaskalla tiivistäminen alkaa jo tympiä. Toinen kysymys liittyy radion kuuluvuuteen.Onko Farkkupassatin katossa peräluukun kohdalla antennin juuressa jonkinlainen vahvistin, joka pitäisi vaihtaa, että radio kuuluu paremmin.
Otsikko: Vs: Kumitiivisteet Passat 3b
Kirjoitti: Arska F - 19.08.13 - klo:11:42
ootko motonetistä kysyny?

Siellä ainakin joskus oli, kun omaani pumpun vaihdoin...

On sen verran hauskassa paikassa tuo pumppu, että ei sitä kyllä viitsisi ihan joka päivä käsitellä ;D
Otsikko: Vs: Kumitiivisteet Passat 3b
Kirjoitti: jrinnes - 19.08.13 - klo:11:43
Olisko merkkiliike oikea paikka haeskella tiivistettä? Ainakin ETKA löytää tiivisteet ihan erillisinä osina, eli kyllä noita pitäisi saada merkkiliikkestä. Hinta sielläkään tuskin paljon yli sen 2â,¬:n menee.
Omassa (sedan) 3B:ssä antennivahvistin on radion takana, eli vahvistin tulee kiinni radion antenniliitäntään ja antennille menevä johto sitten vahvistimeen. Virtansa vahvistin ottaa radiosta, esim. vahvistinta ohjaavasta johdosta, johon tulee virtaa radion ollessa päällä.
Otsikko: Vs: Kumitiivisteet Passat 3b
Kirjoitti: Tuska - 24.09.13 - klo:19:18
Itelläni on 03 farkkupassatti jossa oli juurikin tuo tyypillinen radio ongelma, eli radio ei kuulunut kunnolla. Vika oli antennin jalassa olevassa antennin vahvistimessa. Hain Lappeenrannan autoradioasennuksesta tarvike jalan (samannäkönen kuin alkuperänen mutta siinä ei ole vahvistinta). Mankan takana olevaa virransyöttö pötkylääkään ei enää tarvi. Nyt radio kuuluu todella hyvin.

siinä viel kuva koiven sisältä ja hyvin näkyy et on vähä saanu kosteutta:
http://s13.postimg.org/nk5nqjs6f/antennin_koipi.jpg (http://s13.postimg.org/nk5nqjs6f/antennin_koipi.jpg)