Tämmöinen Alkuperäiskunnossa oleva GTI kippo löytyi 5viikon etsimisen tuloksena, ja on kyllä todella hieno palata takaisin VAG leiriin! ;D
Auto ostettu suoraan ensimmäiseltä omistajalta joka vanhempi mies,eli ei ole mikään kiertopalkinto ja kilometrejäkin kertynyt mukavan vähän.
ostettu 28.6.2013
Faktaa autosta:
-Rek. 05/2009
-2.0l 210hv/280nm
-DSG-Automaatti
-37tkm ajettu
-Tornado red
-5ovinenen
Varusteita:
-BI Xenonit
-parempi soitin(värillinen kosketusnäyttö,Sd korttipaikka,6-levyn vaihtaja)
-GTI urheiluistuimet
-GTI Nahkapäällysteinen ohjauspyörä
-GTI:n matalampi alusta
-Talvella 17" GTI+kitkat
-kesällä 17" GTI
-Alumiinipintaiset polkimet
-jne...
Tulossa:
-Ammattilainen saa pestä penkit(09 alueelta hyvää penkkien pesijää?)
(10e autoglym sisäshamppoo+puuvillaliina ja hyvät tuli kun itse putsas)
-Kalvoa etulaseihin(etusivulasi 50%)
-vähän isompaa kesävannetta.
-jotain muuta pientä
Tuli tänään 30.6.13 pestyä auto kunnolla sisältä ja ulkoa.
siinä muutama surkea kuva autosta,tuntuu olevan punainen väri todella vaikea kuvata. saa tosta nyt sentään käsityksen mikä auto on kyseessä.
(http://i41.tinypic.com/4vsu1z.jpg)
(http://i42.tinypic.com/yjhpz.jpg)
(http://i41.tinypic.com/14uow4.jpg)
Hyvältä näyttää. Pistähän hiukan ajokokemuksia.
Noin 200km vasta ajettuna.Tykkään kyllä todella paljon! Automaatti vaihtaa hienosti ja muutenkin todella pirteä peli menemään.. ;)Sisusta toimii myös! Ainut isohko miinus on rengasmelu,joka kyllä oli tiedossa. Sekin korjaantuu kun vääntää soittimesta musiikkia soimaan :)
Nätti on punaisenakin :D
Komia Gti ja onnittelut taas uudesta kulkineesta :D.
Onnittelut hienosta kulkineesta, sporttisia ja turvallisia kilometrejä! :)
On se nätti, ihan kuin tää olis tullut eilen mua vastaan Tammistossa ;)
Lainaus käyttäjältä: Seba - 30.06.13 - klo:20:46
On se nätti, ihan kuin tää olis tullut eilen mua vastaan Tammistossa ;)
En ollut minä, tälläsiä vakio gti golffeja näkee varmaan joka kadunkulmassa.. :)
Siksipä pitäis koittaa edes vannetta päivitellä.
Lainaus käyttäjältä: konga - 30.06.13 - klo:15:02
Ainut isohko miinus on rengasmelu,joka kyllä oli tiedossa. Sekin korjaantuu kun vääntää soittimesta musiikkia soimaan :)
Siis väheneekö rengasmelu kun kääntää musiikkia kovemmalle? :o :o
Lainaus käyttäjältä: JeanC - 30.06.13 - klo:21:06
Siis väheneekö rengasmelu kun kääntää musiikkia kovemmalle? :o :o
Nussitaan sit pilkkua, muotoillaan uudestaan. Kun soittaa musiikkia tarpeeksi kovaa niin rengasmelu ei kuulu niin häiritsevästi. Se ei tosiaan siitä vähene yhtään. Olet täysin oikeassa. Anteeksi hölmöyteni. Voi vittu ;D
Hieno peli, onnittelut täältä! Golf GTI on aina Golf GTI, mutta miltä tuo tuntuu, kun vertaa entiseen ST Focukseen? Hevosvoimia on tietenkin vähän vähemmän ja DSG manuaalin sijasta. Itse kävin autokaupoilla eilen, Loimaan Laatuautossa oli -12 Golf VII 1.4 TSI Comfortline, jonka joku oli vaihtanut -10 ST Focukseen, oli ilmeisesti kaivannut lisää urheilullisuutta/tehoa ::)
En tosiaan tiedä mistä johtuu,mutta perstuntumalla tämä tuntuu kiihtyvän paremmin kuin st(nopeasti katsottuna ST olisi paperilla 0.1s nopeampi0-100 kun GTI ) suurin ero mielestäni on siinä,että kiihdyttäessä tämä gti ei vetele lähellekkään niin paljon kun mitä se mun St teki, tähänkin vaikuttaa moni asia. Ehkä myös toi mahtavasti vaihtava dsg saa sen tuntumaan niin pirteeltä vs itse kepitettävä manuaali,Ei taida ihminen pärjätä DsG:lle. En tiedä. Mukavaa kyytiä gti antaa ja ohitukset sujuu ongelmitta :) kulutus tietokoneen mukaan maantiellä oli tänään 6.7
Hieno peli! Onnea hankinnasta!
Onnittelut täältäkin, nätti on. =) Oletko ajatellut myös vaihtaa takavalot R:n valoihin?
Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 01.07.13 - klo:14:08
Onnittelut täältäkin, nätti on. =) Oletko ajatellut myös vaihtaa takavalot R:n valoihin?
R:n takavalot.. mikä jottei jos jostain saan puoli ilmaiseksi sellaiset. :D ei ole tarkoitus vaihtaa ellei tosiaan jostain löydy todella halvalla. Ei kyllä olis mikään huono muutos jos vaihtais.
Tänään tuli varattua aika huoltoon 3vko:n päähän. auton huoltonäyttö näyttää,että huoltoon aikaa 16700km tai 140päivää. edellisestä huollosta näytti olevan 1v4kk ja noin 9800km. joten totesin sen jo olevan ajankohtainen kun tässä nyt kesälomalla tämä heinäkuu ollaan. normi vuosihuollon päälle otin myös jarrunesteiden vaihdon ja ilmastoinnin huollon. lisäksi tässä lomalla tulee varmaan käytyä pohjoisemmassa ja kilometrejä tulee varmaan ennen huoltoa noin 1500km.
kyselin myös onko DSG huolto väli huoltokirjassa mainittu 60tkm vai onko siinä myös joku aikaraja,tällä kun on tosiaan ajettu reilussa 4vuodessa se 37tkm. ei kuulemma ole ajallista rajaa vaan huolletaan siinä 60tkm paikkeilla.
lisäksi ensi maanantaina laitellaan etulaseihin 50% kalvoa.
Noin 1200km tuli ajeltua ja onhan tämmöinen GTI hauska ja leppoisa vekotin ajaa varsinkin DSG:llä ja kun alla on 17" vanteet, yleensä kun on aina 19" kesällä ollut.
keskikulutus oli ajotietokoneen mukaan siinä vähän reilu 7l, aika paljon motarilla ajettua niin siellähän se sit tuppaa nousemaan kun vasenta kaistaa ajaa :)
Tuli pari känny räpsyä otettua autosta. etusivulasit 50% kalvolla ainut muutos mitä tohon on tullut.
(http://i42.tinypic.com/nbawcw.jpg)
(http://i39.tinypic.com/2us8v8o.jpg)
(http://i44.tinypic.com/2ih5udc.jpg)
Tosiaan GTI golf ajelut sai sellaisen ajatuksen käymään mielessä,että R golf olisi varmaan ihan kiva kippo,joten auto meni myyntiin ja koitetaan jos yksityisen kanssa saisi jossain vaiheessa Ã,,RRÃ,,STÃ,, kauppaa väännettyä,nyt näytti aika hiljaiselta.
Hyvältä näyttää, Ã,,rrä varmasti ainakin talvella hienompi laite on kuin liukkaat tulevat.
Lainaus käyttäjältä: nikob - 21.07.13 - klo:12:25
Hyvältä näyttää, Ã,,rrä varmasti ainakin talvella hienompi laite on kuin liukkaat tulevat.
Nimenomaan, talveksi pitää koittaa saada neliveto alle. :)
Eipä ole GTI:lle oikeen mitään tullut tehtyä paitsi ajeltua, reilu 2000km tälle kesälle ja hyvälle se meno edelleen tuntuu..!
Tuulilasi vaihtuu 2vko päästä uuteen, lasivakuutus löytyy niin sen 160e maksaa ihan mielellään uudesta tuulilasista. Merkkihuollossa muuten olisi ollut sellaset about 670e kun huollon yhtydessä asiasta sanoivat. melko kallista sanoisin.
vanteita olen yrittänyt löytää.. Rotiform BLQ replicat 18/19" olis ykkös vaihtoehto,mutta eipä ole osunu kohdalle.. slamitin kautta uutena vähän turhan kalliit replicat tulis.
^bmautosport.co.uk
Käys kattoo tuolta vanteita....hinnat ihan sopivat
Lainaus käyttäjältä: Ilkka83 - 10.08.13 - klo:10:56
^bmautosport.co.uk
Käys kattoo tuolta vanteita....hinnat ihan sopivat
Kiitos nettisivusta, sieltähän löytyy kaikkea kivaa ja ihan fiksuilla hinnoilla. No pistin heti kyselyä eräistä vanteista.. Tuli vastaus tähän tyyliin. Ei pystytä myymään suomeen yksityiselle(kai joku kiintiö täys??) mutta jos on joku firma ja VAT tunnus vois onnistua. Jaa-a :) olen aina pitänyt ulkomailta ostamista vaikeana ja olen edelleen samaa mieltä.
im afraid i can now only sell to you if you have a company or know a company that
is Vat registered and you can give me a vat number as i have reached my selling
limit to private customers in your country for this year before i have to
register for vat in your country.
^ Varmaan ALV-raja täynnä, jonka jälkeen pitäisi verot tilittää Suomeen meidän verokannalla. Ulkomailta ostaminen on hankalaa vain siksi, että Suomen lainsäädännöllä ja määräyksillä sitä pyritään mahdollisimman paljon rajoittamaan ja hankaloittamaan. Veikkaisin kuitenkin, että BLQ repsut löytää Suomestakin ihan kohtuullisella hinnalla jos vaan jaksaa etsiä. :)
Lainaus käyttäjältä: Mikko - 10.08.13 - klo:12:51
^ Varmaan ALV-raja täynnä, jonka jälkeen pitäisi verot tilittää Suomeen meidän verokannalla. Ulkomailta ostaminen on hankalaa vain siksi, että Suomen lainsäädännöllä ja määräyksillä sitä pyritään mahdollisimman paljon rajoittamaan ja hankaloittamaan. Veikkaisin kuitenkin, että BLQ repsut löytää Suomestakin ihan kohtuullisella hinnalla jos vaan jaksaa etsiä. :)
Hakuagentit on kyllä päällä ja foorumeiden myyntipalstat kovassa seurannassa.. Ei ole vaan löytyny ja mielummin toki laatuvanteet kun replicat jos vaan miellyttävät osuu kohdalle.. Aidot rotiformit on turhan tyyriit.
MS Tuonti Jämsästä myy BM Autosportin vannevalikoimaa Suomessa. www.mstuonti.fi (http://www.mstuonti.fi)
Mainostaa BMW Clubin sivuilla myyvänsä BM Autosportin valikoimaa aina sen jälkeen kun BM Autosportilla ALV raja täynnä... En kyllä ymmärrä miksi BM Autosport ei hommaa Suomen ALV tunnareita...
Itse ostin heinäkuun alussa tuolta MS Tuonnista 18" BMW replicat ja palvelu oli asiallista, nopeaa ja sujuvaa. Hinnat myös kohillaan.
Hienon pelin on Konga hommannut.
Muutahan tuo ei kaipaa, kun oem led takavalot ja isommat kesävalssit. :)
Jos ei käytännöllisyyttä miettiä, olisin hankkinut toiseksi autoksi samanlaisen.
Jos jostain saisi "järkevään" hintaan edition 35:n, siinä vaiheessa lähtisi rocco myyntiin.
Kävin muutama päivä sitten koeistumassa uuden gti:n, jonka penkit ei ole lähellekkään yhtä tukevat, mitä VI gti:ssä. VII gti ei antanut sellaista fiilistä, että "tämän mä haluan". ???
Lainaus käyttäjältä: Kasis - 10.08.13 - klo:17:21
Hienon pelin on Konga hommannut.
Muutahan tuo ei kaipaa, kun oem led takavalot ja isommat kesävalssit. :)
Jos ei käytännöllisyyttä miettiä, olisin hankkinut toiseksi autoksi samanlaisen.
Jos jostain saisi "järkevään" hintaan edition 35:n, siinä vaiheessa lähtisi rocco myyntiin.
Kävin muutama päivä sitten koeistumassa uuden gti:n, jonka penkit ei ole lähellekkään yhtä tukevat, mitä VI gti:ssä. VII gti ei antanut sellaista fiilistä, että "tämän mä haluan". ???
Kiitos,kyllähän tälläkin ajelee.. :)
Taitaa olla OEM LED takavalot aika kalliit,en ole kylläkään tarkistanut.. Laitetaan harkintaa.
5-ovinen GTI on käytännöllinen ainakin niin kauan kun ei lastenrattaita yms tarvitse kuljetella. Noita edition 35:sia on aika harvoin myynnissä näkyny.
Uusi seiska GTI ei kyllä houkuttele itseä yhtään, johtunee varmaan hinnasta ;D keksin aika monta vaihtoehtoa jotka ottaisin mielummin tohon liki 50k hintaan.
Lainaus käyttäjältä: konga - 21.07.13 - klo:14:56
Nimenomaan, talveksi pitää koittaa saada neliveto alle. :)
Heikosti on R Golfeja myynniss kun yksi päivä katsoin niin ei tainnut olla yhtään.
Lainaus käyttäjältä: nikob - 11.08.13 - klo:10:57
Heikosti on R Golfeja myynniss kun yksi päivä katsoin niin ei tainnut olla yhtään.
Mulla hakuagentti päällä,niitä on nyt tullut myyntiin,mutta myydään samana päivänä! Liikkeestä hävii siis heti.. Ja varmaan juuri sen vähäisen tarjonnan vuoksi. Nyt on tullut taas myyntiin yksityiseltä punainen ärrä joka ennenkin myynnissä ollut.
OT: konga, profiilin allekirjoituksesi linkki on vanhentunut. Olisi mukava käydä katsomassa edelliset autosi. :D
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 11.08.13 - klo:23:43
OT: konga, profiilin allekirjoituksesi linkki on vanhentunut. Olisi mukava käydä katsomassa edelliset autosi. :D
Kiitos tiedosta! Minunauto.com lopettanut näköjään toimintansa. Nyt pitäisi taas näkyä kuvia entisistä autoista, ensimmäinen auto oli 89-nissan sunny,sitten 90 accord :) Kuvat hieman tuoreemmista kipoista.
Makeita autoja ollut kongalla iso peukku siittä. Olen joskus näitä minunautossa katsellut, eikös tuo valkoinen farkku Ocu Räsä ollut jossain lehdessäkin esittelyssä joskusti? Ainakin potkua löytyi 8). Sori ot:stä
Lainaus käyttäjältä: nikob - 13.08.13 - klo:00:26
Makeita autoja ollut kongalla iso peukku siittä. Olen joskus näitä minunautossa katsellut, eikös tuo valkoinen farkku Ocu Räsä ollut jossain lehdessäkin esittelyssä joskusti? Ainakin potkua löytyi 8). Sori ot:stä
Oli tuning.fi:ssä 1 omistajan toimesta. Luin lehteä usein kotona( suoraan sanottuna vessa lukemisena) kun sitten huomasin sen myynnissä ja oma auto oli juuri myyty,vielä kun tämä valkoinen myytiin vakion hinnalla niin ei voinut vastustaa. siihen oli liki 10k palikkaa laitettu ja tehoa oli 315hv\450nm jos oikeen muistan. eli ihan liikaa etuvedolle! Ei mitään järkee! Mutta hauska peli se oli, puhisi ja sihisi kiukkusesti :)
Löytyipä linkin takaa näyttäviä autoja 8) Ja melko maukas paketti tämä nykyinenkin.
Lainaus käyttäjältä: ntix - 13.08.13 - klo:07:22
Löytyipä linkin takaa näyttäviä autoja 8) Ja melko maukas paketti tämä nykyinenkin.
Kiitos kehuista :)
Tänään vaihdettiin golffiin uusi tuulilasi ja toivotaan nyt ettei ihan heti ottais osumaa.
Tuli hommattua talveksi jotain uutta autoon, eli lyödään tuollaiset alle kunhan alkaa kunnolla talvikelit!
vanteet ovat 8x18 ET45 painoa n. 10kg ja päällä michelinin kitkat
(http://i44.tinypic.com/14np948.png)
Hienot vanteet,kuvia odotellessa kun talvi saapuu. Mistä muuten ostit?
Lainaus käyttäjältä: Audis - 09.10.13 - klo:19:22
Hienot vanteet,kuvia odotellessa kun talvi saapuu. Mistä muuten ostit?
Eräältä vagarenan käyttäjältä jolta nämä jäivät ylimääräiseksi auton myynnin takia,alle 1tkm ajettu setti.
Komeat talvialut ja sopii punaiseen hienosti, valkoisten alujen puhtaanapito onkin oma juttunsa. :D
Itsellä pari talvea takana valkoisilla vanteilla.
Lainaus käyttäjältä: nikob - 10.10.13 - klo:13:06
Komeat talvialut ja sopii punaiseen hienosti, valkoisten alujen puhtaanapito onkin oma juttunsa. :D
Itsellä pari talvea takana valkoisilla vanteilla.
joo,onhan noi valkoiset vanteet vaikea puhtaana pitää, täytyy toivoo pakkasta ja lunta niin sittenhän ne pysyy suht puhtaana kun ei kurassa tarvii ajella.. Voishan sitä harkita jotain vahan laittoa,mut tiiä sit jaksaako, en ole talvisin niin neuroottinen auton puhtaudesta kun kesäisin! :D tuleepahan nyt hieman uutta ilmettä ainakin autoon talveksi..
Nyt on vaihdettu autoon alle michelin x-ice kitkat(215\45 R18) ja valkoiset speedline corse marmorat 8x18, mukavaa vaihtelua tuli ulkonäköön ja hyvä paketti tuntuu myös ajettavuudelta olevan. (kuvaa kun kelit sallivat auton pesun täällä 09 alueella)
Auto kuran ja paskan peitossa:
(http://i40.tinypic.com/2aqipy.jpg)
Auto vielä hetken myynnissä,jos ei mene laitellaan autoa lisää.
Tulossa:
-kesäksi uudet vanteet
-uutta alustaa( voi olla,että tyytyy pelkkiin jousiin)
-sisälle vois vaihtaa valot valkoisiin ledeihin
(jos joku tietää listan ledeistä mitä tarvii,saa laittaa)
Eipä toi gti mielestäni juuri muuta kaipaa :)
Kyllä hienosti istuu valkoiset vanteet punaiseenkin autoon :)
Lainaus käyttäjältä: teemur - 15.01.14 - klo:13:24
Kyllä hienosti istuu valkoiset vanteet punaiseenkin autoon :)
Kiitos teemur! vanteet tosiaan sopii hienosti punaiseen autoon ja mahdollisesti tästä syystä tämä Gti pääsee huomenna 17.1 uuteen kotiin, yksityisen kanssa kaupat sovittu ja huomenna tehdään paperit.
samalla reissulla toivottavasti mukaan lähtee Ã,,RRÃ,, golf liikkeestä. löytyi myyjä joka oikeasti haluaa kauppaa tehdä antoi sellaisen suoran kaupan hinnan,että pystyy ostamaan. myös edellisen omistajan kanssa juttelu sai vakuuttuneeksi,että tämä kyseinen R tähän hintaan kannattaa ehdottomasti ostaa! taitaa nyt se tämän hetkinen unelma-auto vihdoin itselle tulla.. monesti yrittäny ostaa parin viime vuoden aikana,mutta aina ennen liian kallita eli +40k. jopa tästä kyseisestä autosta on edellisen omistajan kanssa kauppaa väännetty ja autoa ihmetelty,sillonkaan ei hinnasta sopuun päästy.
Punainen auto ja valkoiset vanteet on kyllä bueno yhdistelmä 8)
Tuleeko punainen ärräkin joka alunperin myyty uutena Huittisten Laatuautosta,josta kanssa kauppaa noin vuosi sitten hieroin?
Lainaus käyttäjältä: Audis - 16.01.14 - klo:19:08
Punainen auto ja valkoiset vanteet on kyllä bueno yhdistelmä 8)
Tuleeko punainen ärräkin joka alunperin myyty uutena Huittisten Laatuautosta,josta kanssa kauppaa noin vuosi sitten hieroin?
Päivitellään huomenna kun autoa käyty katsomassa tuliko talliin ärrä ja millä värillä. ;)
Lainaus käyttäjältä: Audis - 16.01.14 - klo:19:08
Tuleeko punainen ärräkin joka alunperin myyty uutena Huittisten Laatuautosta,josta kanssa kauppaa noin vuosi sitten hieroin?
Kyllä oli juurikin tämä sama auto. Tarkistin papereista vielä. No ilmeisesti ainut tornado red ärrä suomessa? kävitkö ihan paikanpäällä kauppaa hieromassa?
Nyt tämä siis omassa tallissa.
Lainaus käyttäjältä: konga - 17.01.14 - klo:19:40
Kyllä oli juurikin tämä sama auto. Tarkistin papereista vielä. No ilmeisesti ainut tornado red ärrä suomessa? kävitkö ihan paikanpäällä kauppaa hieromassa?
Nyt tämä siis omassa tallissa.
Noniin oli kutina että punaisella jatkat.En käynyt paikapäällä kun emme päässeet hinnasta sopimukseen,pyynti oli silloin vielä reilut 50ke! Taisit päästä nyt suorallakaupalla hyviin kauppoihin?
Lainaus käyttäjältä: Audis - 18.01.14 - klo:08:11
Noniin oli kutina että punaisella jatkat.En käynyt paikapäällä kun emme päässeet hinnasta sopimukseen,pyynti oli silloin vielä reilut 50ke! Taisit päästä nyt suorallakaupalla hyviin kauppoihin?
Vastattu yv.
Voishan sitä raapustaa vaikka autotalliin ärrän esittelyn kun koneelle jaksaa vaivautua. Ei niitä täällä taida kovin montaa olla kuitenkaan.
Lainaus käyttäjältä: konga - 18.01.14 - klo:08:57
Voishan sitä raapustaa vaikka autotalliin ärrän esittelyn kun koneelle jaksaa vaivautua. Ei niitä täällä taida kovin montaa olla kuitenkaan.
Hieno peli oli punainen Gti valkosine vanteineen, ja aina vaan paranee ;) Raapusta ihmeessä talliin uudesta tulokkaasta juttua :)
Lainaus käyttäjältä: konga - 23.12.13 - klo:19:32
valkoiset speedline corse marmorat 8x18.
Aika makoisa malli - mistä hankit ja mitä makso (jos saa kysyä) ?
Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 18.01.14 - klo:19:38
Aika makoisa malli - mistä hankit ja mitä makso (jos saa kysyä) ?
Kuten jossain ylempänä kirjoitin ostin tämän setin eräältä vagarenalaiselta noin 1tkm ajettuna. Olin siinä käsityksessä,että vanteet ulkomailta about 900e. Tsekkaa seat talli ja sieltä löytyy punainen leon josta nämä ostettu. Laita yv sinne, varmaan kertoo mistä hommasi.