VAGarena.fi

Tekniikka => Moottori ja voimansiirto => Aiheen aloitti: TDI_Pasanen - 21.06.13 - klo:21:41

Otsikko: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: TDI_Pasanen - 21.06.13 - klo:21:41
Onko näissä VAGin jakajapumpullisissa mitään hyötyä lorauttaa 2-tahtiöljyä dieselin sekaan, kuten esim. vanhoissa Mersuissa?
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: eGetin - 22.06.13 - klo:01:44
Miksi ihmeessä sinne pitäisi mitään lorautella?
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: TDI_Pasanen - 22.06.13 - klo:08:42
Kysymykseen ei ole fiksua vastata kysymyksellä?
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Guest-363933 - 22.06.13 - klo:09:32
En kyllä ole kuulut että volkkareihin 2T-öljyä pitäisi varsinaisesti laittaa polttoaineen sekaan. Hyöty tottakai riippuu keneltä asiaa kysyy, koska ei taida valmistajakaan mitään 500tkm kestotestejä ajaa Suomen olosuhteissa. Jos varsinaista TARVETTA 2T-öljylle olisi, niin kyllä sinne jokin tuorevoitelujärjestelmä olisi rakennettu. ;)

Nesteen dieseleitä käsittelevästä dokkarista lainaus:
LainaaVoitelevuuslisäaineet
Vanhanaikaisissa polttoaineissa oli voitelevuutta parantavia "epäpuhtauksia" (happi- ja typpiyhdisteitä,
raskaita aromaatteja), jotka poistuvat nykyisissä polttoaineen jalostusprosesseissa samalla kuin rikki. Nyt
voitelevuus hoidetaan käyttämällä lisäainetta, josta on hyötyä etenkin jakajatyyppisille ruiskutuspumpuille,
joiden kaikki sisäosat voidellaan polttoaineella.

Jos tahtoo vielä pelata varman päälle niin tankkaa Nesteeltä pro dieseliä, jonka voitelevuus pitäisi olla normaalidieseliä parempaa.

Itse en savutuksen ja suodattimien tukkimisen takia erillistä öljyä tankkiin kaataisi.
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: firstvw - 22.06.13 - klo:10:22
Mun ex-autossa oli boshin vp37 jakajapumppu jollainen lienee myös AHUssa. 2t öljyllä pystyi hieman tekohengittää kun pumpun sähköinen määränsäädin takerteli. Ei se pumpun kulumaa poistanut, mutta teki ajamisen helpommaksi kun kaasu toimi silloin kun poljinta painoi. Käyntiääni myös pehmeni vähän. Öljyn määrä oli aika pieni, loraus täyteen tankkiin, eli 2dl/60l. Ei se ny ihan 2t vielä ollut

Terveeseen pa järjestelmään öljy ei auta mitään, mutta tuskin haittaakaan. En tiedä miksi vp37 toimii paremmin 4 syl koneissa, 6 syl koneessa pumppu väsähti 350tkm tienoilla.

En kuitenkaan menisi laittamaan öljyä pd tai cr koneen tankkiin!
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Dirti - 22.06.13 - klo:10:27
Jos voitelua kaipaa niin suosittelen red linen tuotteita. Vuoden verran kohta olen käyttänyt kahdessa kulkineessa rl-2 ja 85+:saa eikä voi muuta kuin kehua.
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: TDI_Pasanen - 22.06.13 - klo:11:59
Mersun vanhoissa OM-dieseleissä tuota pistetään (tai jotkut pistää jos sille tuntuu) ymmärtääkseni voitelemaan pumpun elementit yms. Mutta tosiaan ei taida olla niin tavallista puuhaa VP37-pumpullisissa Volkkareissa tai mitään mainittavaa hyötyä.
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Wekotin - 22.06.13 - klo:13:36
http://www.aftonchemical.com/productdatasheets/fuel/hitec-4898_pds.pdf (http://www.aftonchemical.com/productdatasheets/fuel/hitec-4898_pds.pdf)

http://www.aftonchemical.com/ProductDataSheets/Fuel/HiTEC-4858AS_PDS.pdf (http://www.aftonchemical.com/ProductDataSheets/Fuel/HiTEC-4858AS_PDS.pdf)

Jännä muuten kuinka paljon rikin vähentäminen vaikutti negatiivisesti. Esim. diesel-polttoaineen sähkönjohtavuus romahti ja nyt täytyy laittaa tätä varten lisäaine lisäämään sähkönjohtavuutta, ettei jalostamot vahingossakaan possahda staattisen sähkön vuoksi polttoaineen hangatessa putkistoissa.

Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: tarzi - 23.06.13 - klo:22:02
2T öljy on ihan  hyvää tavaraa, voitelee pumpun. Ite olen käyttänyt ja eron huomaa ainakin käyntiäänestä.
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Wekotin - 23.06.13 - klo:22:18
Lainaus käyttäjältä: tarzi - 23.06.13 - klo:22:02
2T öljy on ihan  hyvää tavaraa, voitelee pumpun. Ite olen käyttänyt ja eron huomaa ainakin käyntiäänestä.

Jos autossa on DPF, niin eikös tuo ole aika varma keino lyhentää sen elinikää?
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: tarzi - 23.06.13 - klo:22:22
En mä nykyseen oo käyttänyt tietenkään, aikanaan oli jakuripumppu octavia niin siihen ja audi 2.5tdi myöskin. kummassakin käyntiääni parani ja savutus väheni (suuttimille tuli kunnon voitelua)
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Guest-364128 - 23.06.13 - klo:22:38
Jos käyntiäänellä voitelevuutta voi arvioida, niin sitten tuo pro-dieselikin oman asiansa ajaa.
Entinen pumppusuutin-Touran hiljeni merkittävästi kun vaihtoi käyttövoiman nesteen liemeen... käyntiääntä osasi arvostaa myös auton ostanut heppukin kun tuumasi että näteimmin käyvä 1.9 pumppari mitä oli kuunnellut.

Mutta joo.. mikäpä aloittajaa estää kokeilemasta. Kaikkia toki auttaa jatkossa jos dokumentoit jotenkin miten esimerkiksi käyntiääni käyttäytyy kun ajaa 2T-seoksella vs. perusdiesel.
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: Wekotin - 23.06.13 - klo:22:59
Lainaus käyttäjältä: DeletedUser - 23.06.13 - klo:22:38
Jos käyntiäänellä voitelevuutta voi arvioida, niin sitten tuo pro-dieselikin oman asiansa ajaa.

Pro Diesel on jo ihan standardin (WWFC) puolesta paremmin voitelevaa kuin perus diesel (EN590).
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: meisterstuck - 23.06.13 - klo:23:05
Ei kannattane käyttää, sillä öljyn yksi ominaisuus on kyky sitoa vettä itseensä > vettä päätyy pumpulle >
jakajapumppu ei tykkää. Rivipumppu ei ole yhtä arka. Ennen talvilaadun sekaan lisättiin yleisesti jotain öljyä,
nykysin ei suositella. (Jokainen tietenkin voi omalleen tehdä mitä parhaaksi katsoo..)
Otsikko: Vs: 2-tahtiöljyä dieselin sekaan AHU?
Kirjoitti: tarzi - 23.06.13 - klo:23:31
Kyllähän tollanen vanha syöttöpumppu vaatii parempaa voitelua kuin mitä nykydiesel tarjoaa, sama homma on commonrail pumppujen kanssa. Mutta en tietty suosittele käyttää niissä kun suuttimet voipi ottaa itteensä. Tollanen vanha pumppukone tykkää ylimääräisestä voitelusta.