Moikka, Toimiiko tuo Yetin oma navigaattori ulkomailla esim.Virossa??? ;)
Tottahan toki toimii. Eri asia on vain siinä, että onko siinä ulkomaan karttoja, esim. Viron.
Lainaus käyttäjältä: jni - 17.05.13 - klo:22:08
Eri asia on vain siinä, että onko siinä ulkomaan karttoja, esim. Viron.
Tuon voinee testata kun hakee jotain viron paikkakuntaa/osoitettaa ja katsoo löytyykö?
Olisiko kuitenkin helpointa ottaa karttalevy ulos soittimesta ja katsoa mitä siinä lukee...
Lainaus käyttäjältä: Len - 18.05.13 - klo:08:58
Olisiko kuitenkin helpointa ottaa karttalevy ulos soittimesta ja katsoa mitä siinä lukee...
Yetin navissa ei taida olla karttalevyä lainkaan koska kartat tulee muistikortilla ja ne ladataan laitteen muistiin ;) Eiköhän se karttojen laatu selviä ihan jonkun valikonkin kautta, mutta muistelisin että navin mukana tulee euroopan kartat.
Vanhemmassa Amundsenissa kartat tulevat cd-levyllä. Navia voi käyttää levyltä tai kopioida katat muistikortille.
Uudemmassa Amundsenissa menee Karviksen esittämällä tavalla.
Kysyjä ei ole maininnut navigaattorin tyyppiä, joten vaikea antaa tyhjentävää astausta.
Hei. Minulla Amundsen+ auto hankittu viime syksynä. Kartat on ladattu laitteen muistiin. Minkäänlaisia muistikortteja tai CD- levyjä ei tule mukana. Länsi-Euroopan kartat kuuluivat pakettiin. Siinä ei Viroa ole . Kovasti harmittaa asia,sillä Itä-Eurooppa kartat, johon Viro kuuluu, maksaa melkein 300e. Onneksi mulla Tom-Tom, jolla voin paikata puutteen. Lieneekö kellään keinoa saada pelkkä Viro muistikortilla tilapäisesti Amundsen+ laitteeseen , Muistikortinhan voi laittaa siihen, kunhan ei tallenna sitä laitteen muistiin, koska tallennettaessa ennestään siellä olevat kartat poistuvat lopullisesti. Melkoinen puute ja suuret moitteet maahantuojalle asian huomiotta jättämisestä. Kahta navia joutuu pitämään minun tietojeni mukaan, jos Virossa suunnistaa esim. mainitun Skodan Amundsen+ laitteisella autolla. Koska karttasarja huiman kallis. Vai löytyykö tosiaan joltain muu ratkaisu asiaan.
Kiitos paljon vastauksista :) Oma Yetini on hankittu 1/2013 mutta on ilmeisesti vuoden 2012 malli joten ei oo mitään hajua kuin laaja on tuo karttakokoelma navissa :-\
Amundsenissa taisi olla ostohetkellä 2 vaihtoehtoa valitavana - Itä-Euroopa (missä on Viro, Latvia Liettua ym. mutta ei Suomea) ja Länsi-Euroopa (Viro, Suomi, Ruotsi ym. mutta ei Latvia, Liettua). Columbuksessa on koko Euroopa.