VAGarena.fi

Tekniikka => Huoltaminen => Aiheen aloitti: tapanixxx - 17.05.13 - klo:12:40

Otsikko: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: tapanixxx - 17.05.13 - klo:12:40
Auton jokaiselle pultille on määritelty kiinnitysmomentti.

Itse omistan momenttiavaimen mutta kertaakaan en ole sitä käyttänyt. Moottoriremonteissahan väline on pakollinen, mutta muualla ei taida olla.

Ainakin sen verran kun olen autoa pikahuollossa huollattanut niin ei siellä käytetä momenttiavainta. Käsin sopivaan tiukkuuteen pultit ja mutterit väännetään.

Viime huollon jälkeen ainakin jarrujen ilmanipat oli vedetty kiitettävän tiukkaan. Ei ihme ettei vanhemmiten tahdo avautua.

Käytätkö itse momenttiavainta? Missä kohteissa?
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: pedro66 - 17.05.13 - klo:12:55
Harvoin tulee käytettyä.

Kerran ajattelin laittaa pyöränpultit momenttiavaimella, mutta tuntui niin löysältä
etten sen koommin ole "uskaltanut" käyttää

Yleensä tulee kiristettyä niin kauan kunnes napsahtaa, ja siitä puoli kierrosta auki  ;)

Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Geoman - 17.05.13 - klo:13:06
Käytän näitä halpoja naksahtavia mommettiavaimia lähinnä öljyjen täyttö, tyhjennyspropuissa ja öljypohjien pulteissa varsinkin jos on alumiinia. Tiivisteelliset sytytystulpat väännän aina käsin + 90 astetta. Pyöränpultit väännän myös momenttiavaimella. Muita käyttökohteita on vähän tai harvoin (kytkin, kannenpultit, jakohinhnan kiristimet, vesipumppu jne). Oikea momentti on usein tarpeellinen tiivisteen vuoksi ja mikäli on useita pultteja pitää niissä olla sama kireys.

Aina ennen momenttivääntöä kokeilen "naksahduksen" ruuvipenkissä todetakseni, että avain on kunnossa ja voima järkevän suuruinen. Joskus on naksahtavassa avaimessa löysäämisen jälkeen sisällä oleva rulla kääntynyt poikittain ja avain ei toimi tai sitten on lukema asetettu väärin. Avainta ei saa nykäistä vaan väännön tulee olla pehmeä.

Ilman momenttiavaintakin pärjää, mutta silloin tällöin menee kierre - viimeinen veto pitää jättää tekemättä. Tärkeää on vääntää alkuosa "käsin" niin, että menee oikealle kierteelle.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: katteja - 17.05.13 - klo:13:11
Käsin kiristettäessä esim pyöränpultteja voi joutua yllättäviin tilanteisiin rengasrikon parissa tai vain kausirenkaiden vaihdossa. Käsin menee yllättävä piukkaan.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: tet - 17.05.13 - klo:13:16
Eipä juuri muita käyttökohteita ole kuin pyöränpultit. Peltivanteisissa vetelin hampaat irvessä, mutta alujen myötä tuli momenttiavain hommattua. Ohjeen mukaan 120 Nm momenttiin, niin lähtevät sitten puolen vuoden päästä auki ilman irvistelyä. Kyllä se 120 Nm riittää, tuntuu miltä tuntuu. Ei nyt ainakaan neljän vuoden aikana ole yksikään pultti itsekseen löystynyt, irtoamisesta puhumattakaan.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: dosetti - 17.05.13 - klo:13:19
Tosi harvoin.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: katteja - 17.05.13 - klo:13:30
Aluvanteissa kun muistaa ns jälkikiristyksen 100-200 km renkaan kiinnityksen jälkeen. Peltivanteet voi "ampua" kiinni mutterimopolla kunhan käyttää momenttitankoa..
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Pekka T - 17.05.13 - klo:14:08
Lainaus käyttäjältä: Geoman - 17.05.13 - klo:13:06
Käytän näitä halpoja naksahtavia mommettiavaimia...

Onko olemassa toisenlaisiakin momenttiavaimia kuin tälläisiä naksahtavia? Ovat mielestäni aika epämääräisiä toiminnoltaan.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Poni - 17.05.13 - klo:14:34
Entisessä pelissäni olin usein vaikeuksissa renkaiden kausivaihdossa, vallankin huoltojen jälkeen.
Pultit olivat niin pirun piukasti kiinni, että ristikkoavaimella ei meinannut saada auki.
Tarkastin käsikirjasta momentin ja suositus oli 140 Nm.
Aikasen tiukka.
Nykyisessä on tuo melko yleinen 120 Nm.

Naksahtava malli Biltemasta, tuntuu ihan toimivalta, eikä ollut hinnaltaan sydämentykytyksiä aiheuttava.
Pakko oli ostaa tuon Volvon kanssa, ettei tullut itseltäkään ylilyöntejä.
En tee koneremppoja ym. mutta renkaiden vaihdossa käytän.

Onko joku asiasta tietävä tuon naksahtavan mallin huonoksi?
Olihan aikanaan sellainen vanha, jousikuormitteinen, jossa astelevy.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: VAG! - 17.05.13 - klo:14:44
Renkaanvaihdossa käytän, koska haluan tarvittaessa pystyä vaihtamaan puhjenneen renkaan tien päällä.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: los los - 17.05.13 - klo:15:18
Laitan itse joka vanteelle lukkopultin sen kiristän momentilla.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: SNG - 17.05.13 - klo:15:25
Käytän aina renkaanvaihdoissa. Tympäännyin repimään pultteja irroitusöljyjen kanssa auki rengashotellin jäljiltä. Vaihdan siis renkaat nykyään itse.

1. Alla olevan renkaan löysäys rengasavaimella sen verran että tuntuu löysältä.
2. Hydraulitunkilla ko renkaan kulma ylös (välissä Bilteman talla)
3. Pulttien pyöritys auki akkuporakoneella, 1/2´ adapterilla ja hylsyllä.
4. Renkaan irrotus, pulttien kierteiden pyyhkiminen ja suihkautus vaseliinia. Pyörännavan putsaus teräsharjalla.
5. Valmiiksi pesty ja vahattu renkas paikalleen
6. Pultit kiinni taas akkuporakoneella, esikiristys rengasavaimella
7. Kulma alas ja loppukiristys momenttiin Bilteman momenttiavaimella ja Makitan voimahylsyllä
8. Seuraava pyörä jne

Sitten vielä Jälkikiristys parinsadan kilsan jälkeen momenttiavaimella.

Tuo adapteri akkukoneeseen muuten nopeuttaa hommaa tavattomasti. Esim Makitalta löytyy. On tosin melkoisen kallis, mutta hyvin on toiminut  ;D

LainaaNaksahtava malli Biltemasta, tuntuu ihan toimivalta, eikä ollut hinnaltaan sydämentykytyksiä aiheuttava.

Bilteman parempi momenttiavain voitti aikoinaan TM:n testin ylivoimaisesti. Mukana oli paljon merkkiavaimiakin. Pakkauksessa on mukana kalibrointitodistus, johon on käsin merkattu muistaakseni kolme tulosta per momenttiarvo. Momenttipisteitäkin oli mitattu useita. Suosittelen!
Otsikko: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Pertsa - 17.05.13 - klo:15:27
Lainaus käyttäjältä: katteja - 17.05.13 - klo:13:30
Aluvanteissa kun muistaa ns jälkikiristyksen 100-200 km renkaan kiinnityksen jälkeen. Peltivanteet voi "ampua" kiinni mutterimopolla kunhan käyttää momenttitankoa..
No joo, tuo jälkikiristys kannattaa tehdä, ainakin jos näppituntumalla kiristää aina pultit. Itse tosin jossain vaiheessa tuon lopetin. Aina momenttiavaimella kun ole pultit vetänyt siihen 120Nm momenttiin, niin koskaan eivät siitä enää jälkeenpäin kiristyneet. Tuo 120Nm tuntuu kyllä "löysältä", varsinkin pultteja avatessa.
Hiljattain kun pyöränlaakeri vaihdettiin, niin päätin heti avata pultit kotona ja laittaa oikeaan momenttiim heti. Yllättäen ne olikin jo pajalla laitettu varmaan juurikin siihen 120Nm:iin. Olihan melkoinen yllätys, ikinä ennen ei ole noin käynyt.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: makelja - 17.05.13 - klo:15:33
Viimeisen 5 vuotta olen käyttänyt Motonetin halpista renkaiden vaihdon yhteydessä. Aina siihen 120Nm kireyteen laittanut ja aina on kiinni pysyneet.
Kausivaihto tosiaankin mukava tehdä kun aukeavat nätisti. Aiemmin oli ongelmia melkein joka kerta. Sen verran kireelle ne käsin saa, jos ei yhtään ajattele. Yhden ristikkoavaimen olen kierteelle vääntänyt.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Geoman - 17.05.13 - klo:16:13
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 17.05.13 - klo:14:08
Onko olemassa toisenlaisiakin momenttiavaimia kuin tälläisiä naksahtavia? Ovat mielestäni aika epämääräisiä toiminnoltaan.

Korjaamokäyttöön on momenttimittarilla (jousikuormitteinen mittari tai digitaalinen mittari) Stahlwille, Wera, Bahco yms., mutta hinnat ovat yli 300 euroa. Naksahtavia saa alle 100 euroa ja riittävät siviilikäyttöön.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Vaginisti - 17.05.13 - klo:16:19
Eipä ole ollut moiselle tarvetta, pultit kun kiristää ristiin tasaisesti, niin kiinni pysyy. Pelkkään renkaanvaihtoon en sitä hankkisi, hyöty kun on aivan minimaalinen, eri asia jos on muutakin käyttöä ko. kapineelle. Polossa avaimen varsikin on niin lyhyt, että sillä on aika vaikea ylikiristää.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: rob-s - 17.05.13 - klo:17:26
Vastaus: kyllä, pyöränpultteja kiristäessä.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: -TimoS- - 17.05.13 - klo:17:42
En käytä, itsellä tämä on ollut auton pyörienvaihdossa ässä. Lyhyenä kiristys kohtuullisesti > vedetään varsi pitkäksi avaamiseen.

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Pyorat-ja-vanteet/Pyoranmutteriavain-102606/ (http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Pyorat-ja-vanteet/Pyoranmutteriavain-102606/)
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Paha71 - 17.05.13 - klo:18:19
Lainaus käyttäjältä: -TimoS- - 17.05.13 - klo:17:42
En käytä, itsellä tämä on ollut auton pyörienvaihdossa ässä. Lyhyenä kiristys kohtuullisesti > vedetään varsi pitkäksi avaamiseen.

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Pyorat-ja-vanteet/Pyoranmutteriavain-102606/ (http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Pyorat-ja-vanteet/Pyoranmutteriavain-102606/)

+ 1

Voisi olla sanasta sanaan minun postaukseni.  :)
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: dosetti - 17.05.13 - klo:18:37
Lainaus käyttäjältä: Paha71 - 17.05.13 - klo:18:19
+ 1

Voisi olla sanasta sanaan minun postaukseni.  :)
täältä kans +1, tuo teleskooppi on tosi hyvä kapine renkaiden vaihdossa.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: savolaiskollega - 17.05.13 - klo:18:44
Ostin muutama vuosi sitten hienon momenttiavaimen mutta en osannut säätää sitä ja arvelin että olkoon.... 8)  jatketaan kuten ennenkin eli ihan näppituntumalla.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: skriko - 17.05.13 - klo:19:28
En omista momenttiavainta. Pultit tulee kiristettyä teleskooppiavaimella 3 senttiä vartta ulkona. Avautuvat hyvin seuraavassa vaihdossa, kun pistää teleskoopin täysipitkäksi. Vararengasta ei ole, enkä käytä paikkauspullo.
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Jude - 17.05.13 - klo:19:34
Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 17.05.13 - klo:14:08
Onko olemassa toisenlaisiakin momenttiavaimia kuin tälläisiä naksahtavia? Ovat mielestäni aika epämääräisiä toiminnoltaan.

Tuollaisella olen jokus kiristellyt moottori hommissa. Vaatii vaan käyttöohjekirjan lukemista ennen käyttöä  :)
(http://ww1.prweb.com/prfiles/2013/03/29/10584064/Stahlwille-Manoskop-714.jpeg)
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: katteja - 17.05.13 - klo:19:38
Tokihan ne pyörän pultit kiinni pysyy.
Mutta, tänäkin keväänä pariin sataan autoon kausirenkaita vaihtaneena ja jälkikiristyksiä tehneenä niin ei ole yksi eikä kaksi ajoneuvoa jossa pyöränpultti menee momenttiavaimella "vajaa varttikierrosta".

Se että jonkun "rengashotellin" jälkeen joutuu "repimään" renkaita irti johtuu monesti siitä että siellä on kiireapulaisena kokematonta, kouluttamatonta henkilökuntaa ja osa ei välttämättä osaa edes suomea.
Muovipäällysteiset hylsyt erikoisvanteille, pultteihin ja keskiöön tervaa jottei aluvanne/keskiö jumiudu. Oikeat nostokohdat ja tavat. Puhumattakaan aluvanteiden pesu heti alaoton jälkeen voi olla outoja pienemmille "hotelleille".. näin sivusta seuranneena.
Näin ongelmia kertyy kun työpisteseen saapuu anjoviksen peltivanteiden jälkeen GT-R isoine 21" erikoisvanteineen..
Muistutan edelleen, ei saa provosoitua eikä tarkoitus ole provosoida..
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: SNG - 17.05.13 - klo:23:50
Kiireapinathan (Tampereen seudulla finninaamaiset amispojat) ne vaihdot isoissa rengasliikkeissä pitkälti tekee. Pultilla kiinni ja momentilla "varmistus" :D

"Rengashotelleista" kokemusta Vianorilta ja Euromasterilta (seudun päätoimipisteistä)

Itselleen kun tekee niin...
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: Poni - 27.05.13 - klo:12:49
Lainaus käyttäjältä: katteja - 17.05.13 - klo:19:38

... pultteihin ja keskiöön tervaa jottei aluvanne/keskiö jumiudu...

Satavarma en ole, mutta muistaakseni Skodan käyttöohjekirjassa mainitaan, että pultteihin ei missään nimessä saa laittaa mitään rasvaa.
Kuparitahnaa olen joskus käyttänyt.

Miten on, onko mitenkään?
Otsikko: Vs: Käytätkö momenttiavainta?
Kirjoitti: VAG! - 27.05.13 - klo:12:58
Lainaus käyttäjältä: Poni - 27.05.13 - klo:12:49
Satavarma en ole, mutta muistaakseni Skodan käyttöohjekirjassa mainitaan, että pultteihin ei missään nimessä saa laittaa mitään rasvaa.

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=14837.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=14837.0)