Meinasin, että siirryn tämän tilaamani Alltrackin jälkeen toiseen merkkiin, mutta jos mahdollisesti tuleva "Shooting Brake" on yhtään tämän näköinen, niin saattaa mennä tilaukseen!
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288531347654.html (http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288531347654.html)
Luulin tätä vitsiksi ennen kuin vilkaisin linkkiä. Siis onko tuosta tehtaan tietoa vai onko tämä taiteilijan ja kuvankäsittelijöiden varassa. Onhan VW:llä jo "CLS", niin miksipä ei sitten myös tämä "shooting brake".
Tyylikkään näköinen kuva sinänsä.
Mikä jottei Volkkarillakin olisi uusi trendimalli?
Eka reaktio oli itselläni positiivinen. Toivottavasti tulisi lisätietoa pian.
Suoraa jatkumoa tälle:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/1966_Volkswagen_1600_Squareback.jpg/800px-1966_Volkswagen_1600_Squareback.jpg)
Tosiaan aika pähee kuvaelma...mutta ne hinnat, varmaan cc+ 2ke ainakin. automaagi ja edes pikkusen varusteita 47-48ke?
Tänään näin Tallinnassa ekan, aidon MB Shooting Braken. Ei hullumpi auto ulkonäöltään. Ja sen perässä ajeli uudenoloinen ML - Mersu ja Cayenne Porsche. Hienoja autoja siellä vanhan kaupungin liepeillä pyörii.
Toivottavasti tuota malli ei julkaista koskaan. Koko "shooting brake muotoilu" on niin hirveää, että ei voi ymmärtää :)
Lainaus käyttäjältä: Fedder - 12.01.13 - klo:19:36
onko tämä taiteilijan ja kuvankäsittelijöiden varassa.
No tossa lehden uutisessa kyl lukee että: "Taiteilijan luonnoksista näkee mitä Volkswagenin versio voisi olla."
Mutta hyvän näköinen tuo kyllä on. Mitehän tohon saisi suksipoksin kiinni :-[ ? Tai no saahan siihen mutta ilkeekö laittaa...?
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 12.01.13 - klo:21:28
Toivottavasti tuota malli ei julkaista koskaan. Koko "shooting brake muotoilu" on niin hirveää, että ei voi ymmärtää :)
+1
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 12.01.13 - klo:21:28
Toivottavasti tuota malli ei julkaista koskaan. Koko "shooting brake muotoilu" on niin hirveää, että ei voi ymmärtää :)
Täältä myös +1
Samaa mieltä edellisten kanssa joten +3.
Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 12.01.13 - klo:22:34
Täältä myös +1
Tunnustaudun konservatiiviksi autojen muotoilun suhteen, mutta jokin tuossa kiehtoo. MBn vastaava malli menee mielestäni överiksi eikä edes CLS ole koskaan kolahtanut, mutta samoin kuin CC, myös tällainen "farkkuperä" vaikuttaa erikoisuudessaan kiinnostavalta.
Joo, siis minä olen näitä "viistoperä-miehiä" ja tuo Qualityn mainitsema "farkkuperä" minuakin kiinnostaa.
Kaikki alkoi vissiin 70/80-luvun taitteessa jolloin tuli 99 turbo combi-mallisena. Siitä lähtien tuon tyyppinen "muoto" on ollu minulle se oikea ja tuo farkkuperä eli "persiiseen ammuttu" on minusta mukava jatkumo.
Ostan. Tosin Jaggen XF farkkunakin olisi minun silmään sopiva mutta kyllä toki tuo Pasuunakin silmää mukavasti miellyttää.
Minuun tuo muotoilu kyllä uppoaa - olisi ihan valmis tilaamaan tuollaisen jos vaan konttiin mahtuu noutajan kokoinen koira. Uskon että tuollainen tulee jossakin vaiheessa VW mallistoon, sillä uusia asiakkaita tarvitaan jatkuvasti ja se perinteinen VW muotoilukieli ei ihan kaikkia taida kiehtoa.
Uskon että se Golfin CC versio tulee kanssa ajallaan kilpailemaan Mersun CLA (vai mikä se nyt oli) mallin kanssa....
Audi Shooting Brake?
http://www.motor-talk.de/bilder/welche-20-zoll-passen-ohne-grosse-umbauarbeiten-am-b8-avant-g18884829/img-0132-i203359230.html (http://www.motor-talk.de/bilder/welche-20-zoll-passen-ohne-grosse-umbauarbeiten-am-b8-avant-g18884829/img-0132-i203359230.html)
m.iltasanomat.fi/inf/infomo?site=ilta-sanomat&view=osatautot&feed:a=a_autot&feed:c=is_autot&feed:i=1288531347654
ai että.. tästä saattaa tulla hieno
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288531347654.html (http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288531347654.html) tuosta saattaa kehkeytyä niin komia paketti, ettei ostamista voi välttää :)
Kuvissa en Mersun vastaavasta pitänyt, vaan luonnossa nähtynä pidin sitä jopa kauniina...
Tuon CC:n kohdalla voisin sanoa nyt samoin ::)