Ei löytyny tällästä aihetta vielä Oktavia II\Scoutin topikista, joten avataan uusi.
Sain keskiviikkona 7.joulukkuuta 2012 uuden Scoutin vm.2013 ja heti perjantaina ilmeni (sähkö\softa?)vika sadan ajetun kilometrin jälkeen kuskin puoleisessa peilissä. ??? Se kääntyi "180-astetta" kuskin puolella joka kerta sen jälkeen kun se oli ollut sisäänpäin käännettynä. Ei siis pysähtynyt siihen normaaliin kulmaan\paikkaan mihinkä pitäisi.
Asiasta reklamoin paikallista huoltoa heti vian ilmettyä. Sanoivat tutkivansa asiaa, eikä osanneet sanoa heti mitä tehdä... >:(
Nyt sitten peili rupesi taasen muutaman päivän päästä toimimaan normaalisti. Onneksi kerkesivät vian huollossa näkemään.
Meneeköhän koko peili heti vaihtoon? :(
Ei se ole kuin jäässä, siellä on ilmeisesti jonkinlainen mikrokytkin joka tunnistaa oikean asennon ja se nyt sairastaa kylmää&jäätä. Itse opin kerrasta että peilejä ei kannata pakkasella kääntää koria vasten.
Käyt autolla tunnin parkkihallissa niin peili pysähtyy taas oikeaan kohtaan, voi onnistua ulkonakin kuin aikasi heiluttelet peilejä edes takaisin ;)
Kiitti tiedosta, ei tarvitse turhaan huoltoon mennä :) On kyllä mukavaa ajella täällä hangessa kun on Haldex 4. :)
Samasta peiliongelmasta on nyt useampana talvena tullut kirjoiteltua moneenkin ketjuun. Itselläni vaivannut lähinnä repsikan puoleista peiliä. Viime talvena vasiten seurasin asiaa ja mielestäni tuo ilmeni yksinomaan pesun jälkeen muutamien päivien ajan (säätilasta, lähinnä pakkasesta riippuen). Jään muodostuminen peilin niveleen siis varmasti on se oikea diagnoosi.
No, eilen autoa pesussa käyttäessäni päätin kokeilla uutta strategiaa. Ennen pesuun ajoa reippaan puoleinen suihkutus aseöljyä peilin juuressa oleviin rakoihin. Ja voilà, tänään rapiat 20 astetta pakkasta, kääntö nupista ja peilit laakista oikeaan asentoon! Lopputalven täytynee soveltaa samaa käytäntöä ja seurata, onko siitä pysyvä apu ongelmaan.
Pakko kommentoida... Kaksi viikkoa sitten tuli uusi Octavia ja kolmesti ollut pajalla. Maahantuojaan on oltu yhteydessä yms yms.
Ensin ilmoitettiin että vikaa on jos pelkääjän peili taittaa yli -> "peilille opetettiin rajat uudelleen" ja sanottiin et jos jatkuu vaihdetaan peili. Noh jatkuihan se ja peili vaihdettiin. Pesivät autonkin pajalla. noh seuraavana aamuna taittoikin sitten molemmat peilit yli. Maahantuoja kertoi että tehtaalla on joku korjausohje/softa ymsyms. Ei muuta ku auto kolmannen kerran pajalle. Loppulausunnossa luki ettei asialle voida tehdä mitään.
Tänään yllättivät ja kertoivat että se onkin turvallisuus ominaisuus ettei peilit mene rikki. Heh...
Saa nähdä miten jatkuu. Ostettiin kuitenkin talveksi auto kun kesällä on prätkät :-*
Mielenkiintoista. Satuinpa sopivasti lukasemaan tämän ketjun.
Viime perjantaina tuli pysäköityä aivan keskustaan ja jostain syystä laitoin peilit sisään. Yleensä ei tule kadun laitaan pysäköidessä näin tehtyä. Leffasta tullessa auto käyntiin ja peilit tatista normiasentoon. Sitten aloin katsomaan vänkärin puolen peiliä, ja mitä helvataa, se oli taittunut juurikin n. 180 asteen omituiseen asentoon. No heti tuli mieleen, että joku humalainen on sen aivopieruissaan vääntänyt nurin. Tätä vahvisti se, että kun kävin peiliä liikuttelemassa käsin, niin se heilui ihan holtittomasti ilman juurikaan minkäänlaista vastusta. No väänsin se käsin ns. oikeaan asentoon ja koetin muutaman kerran tatista ohjailla peilien asentoa. Siinäpä se heilui ihan ensin 180 astetta ja sitten lopulta oikeaa vajaan 90 asteen liikettä. Näytti kuitenkin, että sisääntaittuessaan peili ikään kuin toppaili jotain rajaa vasten mitä kuskin puolen peili ei näyttänyt tekevän. Samoin kuskin puolella mahtuu sormet sisääntaitetun peilin kulman ja ikkunan väliin, mutta vänkärin puolella ei. No ajoin kotiin 20 km ja mietin, että pysyyköhän peili oikeassa asennossa motarilla satasen vauhdissa. Pysyi ja kotona huomasin, että peili oli taas jäykkä, eikä sitä saanut liikuteltua käsin.
Auto oli pesty vajaa pari viikkoa aikaisemmin 5-8 asteen pakkasilla ja tapahtumahetkellä oli 16 astetta pakkasta. Olikohan kyseessä sittenkin tämä ketjussa mainittu "pakkashalvaus". Tuota mainittua rajojen opetusta ei varmaankaan voi tehdä itse vai voiko? Liikkuiko teillä muilla vian aikaan peili helposti käsipelillä laidasta laitaan?
Joo kyllä ne peilit liikkuvat helposti silloin kun vika on päällä, itse sopeutin pelit niin että aikani kun niitä kääntelin ja taas kokeilin että kääntyykö liikaa, viimein asettui kohdalleen.
Eli sopeutusta voi tehdä vain kun vika on päällä?
Lainaus käyttäjältä: arkki - 09.12.12 - klo:23:26
Sain keskiviikkona 7.joulukkuuta 2012 uuden Scoutin vm.2013 ja heti perjantaina ilmeni (sähkö\softa?)vika sadan ajetun kilometrin jälkeen kuskin puoleisessa peilissä. ???
Ei sitten enää ole ollut pienintäkään ongelmaa peilien kanssa koko menneenä talvena. Koko talvi niitä on käännelty päivittäin katkaisimesta, kun on niin ahdas parkkipaikka kylmätallissa. :)