Mulla on tommonen 2008 Altea jossa toi RNS-510.
Onko laitteeseen saatavissa minkään näköstä firmis päivitystä?
Ratissa ei toimi kuin volume säädöt, onko muut mahdollista saada toimimaan?
Autossa on peruutustutka, onko sitä etäisyyskuvaa mahdollista saada laitteeseen?
RNS-510:iin on toki firmwarepäivityksiä, mutta pitäisi alkuun tietää missä versiossa laite on nykyisellään? Myös laiterevisio vaikuttaa siihen, uskaltaako aivan uusimpia firmiksiä siihen yrittää.
Asennus vaatii myös koodausta, jotta laite osaa keskustella auton CAN-väylän kanssa. Navigaattoritiedot saadaan tällöin näkymään oikein myös mittaristolla ja mm. se (alkuperäinen) peruutustutkakin näkyy graafisena esityksenä ruudulla, kuten myös automaatti-ilmastoinnin näyttö.
Laitteesta löytyi seuraavanlainen tarra:
5P0 035 680 A
HW: 05
SW: 1036
Tästä seuraa sitten seuraava kysymys:
Missä tota pystyis käydä koodauttamassa tai oisko pk-seudulla ihmisiä jotka vois korvausta vastaan tätä harjottaa?
Siinä laitetarrassa lukevat tiedot eivät välttämättä pidä paikkaansa, jos laitetta on jo aiemmin päivitelty. VCDS-skannaus kertoisi varmimmin totuuden. Samalla työkalulla hoituisi se koodauskin. Varsinainen firmispäivityshän menee paikalleen ihan lataamalla se verkosta (http://www.my-gti.com/3354/volkswagen-rns-510-firmware-upgrade-to-version-4020-4024-4026-4028) CD-imagena ja polttamalla sitten normi CD-R -aihiolle, joka ladataan soittimeen.
Itselläni tätä on tullut harrastettua volkkarin RNS-510:ssä, joten kannattaa tietenkin tarkistaa, että lataamasi levykuva toimii oikein myös Seatiin asennetussa soittimessa. Jos laiteversio on tuo A-kirjaimeen päättyvä, niin en ehkä uskaltaisi aivan näitä uusimpia 4xxx-alkuisia firmiksia siihen testailla.
Lainaus käyttäjältä: re2 - 08.11.12 - klo:18:46
Jos laiteversio on tuo A-kirjaimeen päättyvä, niin en ehkä uskaltaisi aivan näitä uusimpia 4xxx-alkuisia firmiksia siihen testailla.
Mitäs versioita tohon sitten uskaltaisi kokeilla, tai mikä versio voisi toimia?
Tuo tarran osanumeron päättyminen A:n ei kerro mistä raudasta on kyse koska tarroja väärennellään jatkuvasti. Laitteen kertoma C koodi kertoisi mikä rauta on kyseessä.
Kaikki sama mitä on aiemmin kirjoitettu muita RNS-510:aa käsitteleviä asioita pätee tässäkin eli aloittaisin lukemalla muut kirjoitukset, noihin kysyttyihin asioihin kun löytyy jo vastauksia sieltä.
Mutta kerrataan :)
Peruutustutkat saa ruudulla näkymään vain jos tutkan osat ovat OPS (alkuperäinen Optical Parking System) mallia - jos tuon ohjaimen vaihtaa niin joutuu usein vaihtamaan myös CAN Gatewayn uudempaan. Lisäksi RNS-510:n softa pitää tukea OPSää.
Ratin napeista pitäisi tietää mitä haluat toimimaan? Yleisin ongelma on, että laitteessa on väärät asetukset sisässä ja ei siksi tottele ratin nappeja - toisaalta kaikkia nappeja ei tueta kaikissa konfiguraatiossa.
Vanhemmissa versioissa on suuri riski, että softapäivitys rikkoo laitteen jos softa on väärä laitteelle tai laite on joku häkkeröity versio. Firmispäivitys on aina toiminut paremmin DVD:lle poltettuna ja jostain syystä suurin osa suosittelee DVD+RW levyjä. Ne ovat itsella varmimmin toimineet.