Volkswagen Golf Comfortline 1 6 TDI 77kw Bluemotion Technology 4-ov
27/01/2014 Mittarilukema: 33960 km
Tilattu: 26.9.2012
Valmistettu: 6.11.2012
Saapunut maahan: 21.11.2012
Saapunut myyjäliikkeeseen: 28.11.2012
Otettu käyttöön 4.1.2013, mittarilukemalla 9 km
Jätetty vaihtoautoriviin 27.1.2014
- Pure White -normaaliväri
- Mel Stripe -kangasverhoilu, titaaninmusta
Continental ContiViking Contact 5 -kitkarenkaat 15" tarvikealuilla.
W90 6XQ Comfort-paketti
- Täysautomaattinen ilmastointilaite Climatronic. Lämpötilansäätö
kahdelle alueelle.
- Pysäköintitutka Park Pilot. Pysäköintitutkat edessä ja takana.
Etäisyysnäyttö ja äänimerkki.
- Nahkaverhoiltu monitoimiohjauspyörä ja vaihdetangonnuppi.
- Automaattinen ajovalojen kytkentä, saattovalot, sadetunnistin,
automaattisesti himmentyvä sisäpeili, sähköisesti sisäänpäin
taittuvat ulkopeilit, ympäristövalaistus ja peruutettaessa alas
kääntyvä oikea ulkopeili.
W40 PXB Xenon-paketti
- Dynaamiset Bi-Xenon -ajovalot. Ajotilanteen mukaan säätyvät.
Kulmavalotoiminto. LED-päiväajovalot.
- Avaimeton lukitus- ja käynnistysjärjestelmä Keyless Access.
- Monitoiminäyttö Premium. Värinäyttö.
8G1 Kaukovaloautomatiikka Light Assist
7X5 6XR Pysäköintiavustin Park Assist 2.0
ZCA Radiojärjestelmä Composition Media Bluetooth
WW2 Webasto-lisälämmitin kauko-ohjaimella ja ajastimella
PB1 Urheilulliset etuistuimet
0NA Ilman malli- ja moottorimerkintää
Oma autoyksilö saapui eilen myyjäliikkeeseen ja tänään oli tilaisuus käydä katsomassa. Tutustumista varten auto oli tuotu halliin, josta se siirtyy luovutushuollon kautta vielä logistiikkakeskukseen odottamaan. Taas on todettava, että erinomaista palvelua on tällä vaihtokierroksella saanut.
Ohessa pari erittäin heikkotasoista ipad-kuvaa. Lähinnä tuo kuva edullisemmista sporttipenkeistä voi herättää kiinnostusta. Noista ei juuri kuvia ollut netissä ainakaan vähän aikaa sitten. Todella suositeltava ja edullinen lisävaruste.
Autossani on sellainen yksilöllinen piirre, että siinä on xenon-paketin myötä xenonit, mutta myös edullisempi kaukovaloautomatiikka. Tällaista yhdistelmäähän ei ole mahdollista tilata. Omalla kohdallani se onnistui, kun auto oli alunperin tilattu halogeeneilla ja niihin kuuluva avustin jäi xenon-paketin lisäämisen jälkeen "roikkumaan" tilaukseen. Sopii minulle :) Dynaaminen avustin kaistavahteineen on varmasti hyvä, mutta itselle aivan liian kallis.
Moottorin äänetkin pääsi kuulemaan; diiselseiska-koeajoautoilla en ole ajanut. Paljon hiljaisemmalta kuulosti kuin Ocun 2.0 TDI CR.
Positiiviset tuntemukset jäi tästä yksilöstä. Reilu kuukausi vielä odottelua...
Valkoinen sopii hyvin uusimpaan Golf-malliin. Ovatko takavalot led-tekniikalla vai perinteiset? Hieno design takavaloissa ja muutenkin riittävä varustelu. :)
Hyvältähän se näyttää :)
Oliko nuo penkit minkälaiset vakiopenkkeihin verrattuna.
Sinullakin varmaan tulee pitkä loppuvuosi odotella että pääsee ajamaan uudella autolla ;),kun se on nyt jo nähtävillä.
Päiväajovalot on ledit, kun tuossa on xenonit. Takavaloista tuli vilkaistua vain tuo kuvio enkä tutkinut valotekniikkaa tarkemmin.
Seiskagolfin Comfortline ja Highline -penkit on testattu koeajoilla eikä Comfortlinenkaan osalta minulla ole valittamista, vaikka moni on niitä penkkejä vähän moittinut. Sanoisin, että nämä lisävarusteiset edullisemmat sporttipenkit on Highline-penkkejäkin paremmat istuinmukavuudeltaan. Ulkonäöltään verhoilu Highlinessa on parempi, mutta nämä on varmasti huolettomammat käytössä. Suosittelen tätä edullista lisävarustetta Comfortlinen tilaamista harkitseville.
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 29.11.12 - klo:21:43
Autossani on sellainen yksilöllinen piirre, että siinä on xenon-paketin myötä xenonit, mutta myös edullisempi kaukovaloautomatiikka. Tällaista yhdistelmäähän ei ole mahdollista tilata. Omalla kohdallani se onnistui, kun auto oli alunperin tilattu halogeeneilla ja niihin kuuluva avustin jäi xenon-paketin lisäämisen jälkeen "roikkumaan" tilaukseen. Sopii minulle :)
...
Kyllä hinnaston mukaan tuollainen yhdistelmä on tilattavissa:
Kaukovaloautomatiikka Light Assist. Tilattava myös peilipaketti tai Comfort-paketti. Ei Trendline
Comfortline, Highline
Autoveroton hinta (sis. alv 23%) 145 â,¬
Hyvältä näyttää Golf valkoisena :)
Ja dynaamisten Bi-xenoneiden kohdalla lukee sitten "ei kaukovaloautomatiikkaa Light Assist". Tämän tilauksen läpimenoa on liikkeessäkin ihmetelty. Liikkeiden ohjelmisto ei päästä tuollaista tilausta läpi eikä päästä netin autonrakennuskonekaan. Mutta automatiikan symboleita pääsin mittaristossa ihmettelemään. :)
Tykkään väristä. Valkoista ei ole aiemmin ollut ja kun se oli jo Ocuun harkinnassa, oli tässä värivalinta helppo. Kotona piti vaan kerran todeta, ettei ole syytä kasvattaa välirahaa värilisällä. Ja hyvä kuulemma nyt tuollaisena. :) Olen vaan kovin laiska pesemisessä eli pesettämisessä... ::)
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 29.11.12 - klo:23:18
Ja dynaamisten Bi-xenoneiden kohdalla lukee sitten "ei kaukovaloautomatiikkaa Light Assist". Tämän tilauksen läpimenoa on liikkeessäkin ihmetelty. Liikkeiden ohjelmisto ei päästä tuollaista tilausta läpi eikä päästä netin autonrakennuskonekaan. Mutta automatiikan symboleita pääsin mittaristossa ihmettelemään. :)
Tykkään väristä. Valkoista ei ole aiemmin ollut ja kun se oli jo Ocuun harkinnassa, oli tässä värivalinta helppo. Kotona piti vaan kerran todeta, ettei ole syytä kasvattaa välirahaa värilisällä. Ja hyvä kuulemma nyt tuollaisena. :) Olen vaan kovin laiska pesemisessä eli pesettämisessä... ::)
Pdf hinnastossa näköjään oli tuollainen maininta, tosin sitä ei ollut xenon-paketin kohdalla joten olisiko ne mahdollista saada yhdessä? Oli miten oli, niin jos tuollainen rajoitus on niin kyse täytyy olla maahantuojan politiikasta kerta tehdas sellaisen pystyi toimittamaan. Hyvä että sait sen autoosi, on varmasti kätevä varuste :)
Hieno auto tulee sulle. Kyllä valkonen on vaan hieno väri. Peukkua.
Tuo perän muotoilu on sellainen että mielestäni vaatii takaikkunan tummennuksen. Sieluni silmin näen että se tekisi siitä vähemmän koppimopomaisen. Itselläni tummennukset to-do listalla. Valkoinen väri sopii kyllä uuteen Golffiin.
Kiitos kommenteista. :) Tummennukset on tulossa tähän autoon keväällä jos / kun saan aikaiseksi laitattaa.
Onnittelut uutukaisesta! :) Joko polttelee odottamisen tuska? Tuttavallani odottamisen tuska on suuri kun omansa luovutus tosiaan vasta tammikuun alussa eikä tiedä vielä aivan tarkkaa päivää...
Onko comfortissa nykyisin vakiona 15" alut? Näyttää ainakin äkkiseltään 15-tuumaiselta.
Kuten joku ylempänä totesikin, niin takalasien tummennus on hb-Golfissa "must" ulkonäön osalta.
Kiitos onnitteluista!
Sopivat odotustunnelmat on. Eli pientä odotusta ilmassa, mutta hyvin malttaa odotella vielä muutamat viikot. ;) Vietetään nyt rauhassa joulua ensin. :)
Comfortilinekin on valitettavasti vain 15" aluilla ja lisähinta 16" oli mielestäni sen verran suolainen, että mennään näillä.
Tummennukset on keväällä tulossa. Valkoinen auto tummennuksilla on toimiva yhdistelmä, vaikka vastakkaisiakin mielipiteitä on kuultu. ;)
Tulikos sinun autoosi sellainen juomatelineeseen istuva kannellinen kuppi vai onko se lisävaruste? Mietin että pitääkö sellaista osata vaatia kun menee autoa noutamaan.
En tiedä, kun ei ole vielä luovutettu. Autoon tutustuessani en kyllä huomannut, että sisätiloissa olisi ollut sellaista. Hieno auto muuten sinullekin tulossa. :)
Vaihtoauto luovutettu ja Golfin kesärenkaat haettu kotiin. Luovutusta odottellen. Perjantaina 4.1.2013 on se päivä.
Lähellä siis ollaan jo! Olet jo tavallaan hakenut osan uutta autoasi kotiin kun toit kesärenkaat! ;D
Viimeiset päivät tuntuvat viikoilta, tiedän...
Tänään oli paremmin aikaa roudata noita renkaita varastoon. Ei mielipuuhaani ja nyt säästyn luovutuspäivänä siltä. ;) Maltilla mennään edelleen; sopiva odotusfiilis päällä.
Mää saan 03.01. :-X olo on iha normmaali,mitä siinä ois semmosta että olo ois joteki erikoinen :-\
Tämä tuli sitten ajoon tänään puoliltapäivin. Luovutus, kuten palvelu muutenkin sujui hyvin. Kerrankin tarvitsi hiukan käyttöopastusta alkuun ja oli oikeasti kysyttävääkin.
Onneton tilapäisvarapyörä jäi sovitusti liikkeeseen ja kyytiin tulee kaiken varalta Ocun paikkausvälineet. Saa hiukan lisää tavaratilaa.
Ensimmäiset kymmenet kilometrit ovat kertyneet kuraisissa keleissä kaupunkiliikenteessä. Auto tuntuu toisaalta hyvällä tavalla tutulta ja silti myös uutuuden tunnetta on riittämiin. Kaupunkiajettavuus on erinomainen. Ennakolta mietityttänyt 1.6 tdi on kaupunkiajossa aivan riittävä, jopa terhakka. Myyjä lupaili, ettei olisi tarvetta öljynlisäyksiin. Pullon antoi kuitenkin mukaan. Kulutuksen pitäisi pudota ensimmäisten tankillisten jälkeen.
Ergonomia vaikuttaa hyvältä, samoin lisävarusteiset edullisemmat sportpenkit. Valikoissa on tosin vielä opeteltavaa eikä lopulliset penkinsäädötkään ole vielä löytyneet. Puhelimen ja bt-audion yhteispelissä on ongelmia. Johtuukohan vanhasta e72: sta...? Onko muilla ollut ongelmia ?
Kessy tuntuu heti mainiolta varusteelta. Joku on ollut siitä tietämätön ja virtalukon paikka on naarmuilla. Myyjä lupasi, että muovi vaihdetaan. Samalla koodataan webaston ajonaikainen käyttö pois. Se ei onnnistu valikoista.
minäkään en ole löytänny valikosta että saa pois ton ajonaikasen lämmittämisen,pitääki ottaa asiaksi ja käydä koodaamassa ::)
Turvallisia ajokilometrejä. On kyllä hieno laitos. Peukkua.
Onnittelut! Kovaa ajoa ;D
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 04.01.13 - klo:14:14
Kessy tuntuu heti mainiolta varusteelta. Joku on ollut siitä tietämätön ja virtalukon paikka on naarmuilla. Myyjä lupasi, että muovi vaihdetaan. Samalla koodataan webaston ajonaikainen käyttö pois. Se ei onnnistu valikoista.
Nyt on montaa tietoa foorumilla, vkjoen mukaan tuon webaston automaattikäytön saa valikoista itse pois ???
Onnittelut myös täältä päin uudesta autosta. :)
Kiitos kaikille onnitteluista ja kommenteista. :)
Tässä kuvia luovutuspäivältä tuolloin hiukan ja nyt jo enemmän likaantuneesta autosta.
BT-ongelmaan saattoi löytyä jo syy omasta osaamattomuudesta.
Webastoasiaa en ole selvitellyt itse, mutta myyjä yritti katsella valikoista ja totesi, että menisi huoltopuolen kautta.
Lisäkommenttina ajokokemuksiin, että auto on kitkarenkailla erittäin hiljainen.
Onnea uudesta autosta! Hyvältä näyttää etenkin sisusta. :)
Itseä vähän häiritsee kun tässä seiskagolffissa ei näköjään ole LED-rekisterikilvenvalot vakiona edes Xenonien kanssa, kun taas nykyisin ne tulee Passatissa ihan halogeenienkin kanssa. Ne vissiin lisätään sitten mallivuoden 2014-autoihin. :P
Onnea uudesta autosta! hyvältä näyttää
Onnittelut uudesta Golfista, värikin on erittäin onnistunut ;)
Onnitelut täältäkin, hyvältä näyttää!
Varsinkin tuo ohjaamokuva näyttää hienolta.
Kesäksi ehkä pykälää isompaa vannetta alle? Nyt auto on sivuprofiilista hieman raskaan näköinen tuolla rengastuksella.
Onnittelut, hieno Golf!
Nyt vasta huomasin, että tämähän on luovutettu Ã...bo VW:llä. Bongataanko jatkossakin alueella?
Kyllä. Yllättäen kotikaupungin suuresta liikkeestä sai parhaan tarjouksen. Hyvä niin. :)
Tämä auto tulee liikkumaan paljon "kotiradallasi" ja viettää alkuviikot Helsingissä.
Kiitos taas uusistakin onnitteluista. :)
Climan vannekommentti on täyttä asiaa. Ei 15" oikein ole ulkonäöllisesti nykypäivää ainakaan kesärenkaissa ja 16" / 17" sekä tummennukset tekisi hyvää. Tulossa on ainakin jälkimmäiset. Palaan tähän vanne/varusteasiaan vielä myöhemmin.
Ajoja kertynyt vasta 45 km. Kohta pitää mennä tutustumaan autoon lisää...
On totta,että pienet pillerit (vanteet) ei kenenkään itsetuntoa nosta. onnittelut hienosta valinnasta 8)
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 04.01.13 - klo:18:37
Kyllä. Yllättäen kotikaupungin suuresta liikkeestä sai parhaan tarjouksen. Hyvä niin. :)
Tämä auto tulee liikkumaan paljon "kotiradallasi" ja viettää alkuviikot Helsingissä.
Täytyypä olla silmä kovana liikenteessä :)
Hyviä tarjouksia ovat paikallisesta palatsista saaneet muutkin (itseni lisäksi) viime aikoina.
Kun meinasit lasit tummentaa, kysyitkö liikkeen kautta hintaa?
Lainaus käyttäjältä: teemur - 04.01.13 - klo:14:29
Nyt on montaa tietoa foorumilla, vkjoen mukaan tuon webaston automaattikäytön saa valikoista itse pois ???
Kyllä varmasti saa päälle ja pois, kun tuo toiminto kerran omankin auton valikosta löytyy! Ja myös ohjekirjan sivulla 253 asia kerrotaan. Toki myyjät ja maahantuojan asiakaspalvelu olivat kertoneet toisin, mutta muuttivat mieltään, kun asian heille kerroin.
Climatronicissa valinta löytyy Climatronicin SETUP-painikkeen takaa, kun SETUPin jälkeen valitsee oikeasta alareunasta kaksi hammasratasta eli asetukset. Kylläkin nuo hammasrattaat jäävät helposti huomaamatta.
Samaan valikon kohtaan pitäisi päästä ohjekirjan mukaan myös reittiä Infotainment -> Menu -> Air Conditioning -> Asetukset (= kaksi hammasratasta). Sitten vain Webaston automaattitoimintoon ruksi tai ruksi pois. Tätä ohjekirjan kohtaa en kylläkään ole itse todentanut.
:'( mulla ei oo noita kun on manuaali ilmastointi ja perusradio. Soitin huoltoon ja ei sielläkään osattu sanoa saako pois.
^ Valitettavasti en osaa vastata manuaali-ilmastoinnin osalta siihen, löytyykö jostakin automaattisen lisälämmityksen ON-OFF-valinta. On ihme, jos ei löydy, mutta jos ei löydy, kyseessä on ihme :) Kehtaisikohan sitä mennä räpläämään johonkin Volkkarikauppaan manuaali-ilmastoinnin ohjausvalikoita. Nimittäin myyjiltä tai huollolta ei kannata kysyä, koska siellä ei tiedetä.
Luovutuksen polttoaineet ovat niin vähissä, että lämmitin ei enää toimi, mutta mielestäni löysin tuon kohdan autostani heti valikkoa selatessani. Myyjän kommentti oli suoraan se, että pitää tehdä huollossa. Kiitos kommenteista, vaikka ongelma taisi ratketa jo ennen niitä.
Bt:n ongelma ratkesi, syynä oli puhelimeni tai oikeammin sen käyttö. Ensimmäistä kertaa bt-systeemi autossa ja hyvältä vaikutaa. Samoin äänenlaatu soittimessa on maallikolle oikein riittävä.
Bi-xenonit vaikuttavat hyviltä, paljon Ocun lähixenoneita ja halopitkiä paremmilta. Vielä en tosin ole ollut hyvissä testailuolosuhteissa. Autossani on edullisempi kaukovaloapu, jota ei pitäisi xenoneihin hinnaston mukaan edes saada. Sen toimivuutta en ole vielä päässyt kokeilemaan. Merkkivalo kyllä ilmestyy mittaristoon.
Tummenukset tuo on tarkoitus laitattaa. Varmaan Lustigilla tai vastaavalla. Myyjäliikkestä en kysynyt enkä tehdastummennuksia harkinnut. Vanneasia on sitten epäselvempi juttu. Minusta 16" on tällaiseen perusautoon normikoko ja tasapainoisen, vaikkakin tylsän näköinen. Kuitenkin 16" on mielestäni lisävarusteena älyttömän hintainen. Ennemmin olisin ottanut sitten 17", mutta sport-alustoineen hintaa olisi tullut jo aika paljon lisää. Olisinko kuitenkin ottanut sillä rahalla ergoactivet, aktiivisen vakkarin tai dynaamisen kaukovaloavun...? Nyt minulla siis on kesälle 15" alut comfortlinen vakiot. Joko menen ulkonäöstä huolimatta niillä tai ostan isompaa tilalle, jos sopiva paketti sopivaan hintaan löytyisi. Ajojeni määrä ja luonne saa myös hiukan miettimään 17" mielekkyyttä taloudellisuuden ja mukavuuden kannalta.
Lisävarusteasiaan vaikutti paitsi budjettini rajallisuus, myös se - ottamatta kantaa muiden hienoihin tilauksiin - paljonko olen valmis maksamaan kolopallosta. 30.000 e on tällainen budjetti- ja psykologinen raja itselleni ja sen alle jäätiin. Nuo edellisessä kappaleessa luettelemani varusteet olisivat kaikki houkuttaneet, mutta jos budjetti olisi niiden ruksittamisen sallinut, olisi ollut kokonaishinta sitä luokkaa, että sillä rahalla olisi tullut jotain muuta kuin golf.
Mielestäni olet valinnut autosi järkevillä lisävaruistella. Monessakin mielessä.
Vanneasiasta vielä: jos päädyt 16" kesärengastukseen niin vaihdathan nuo orginaalialut talvirenkaisiin. ;)
"Lisätutkimusten" jälkeen näyttää selvältä, että Golf 7:n tehdas-Webaston automaattisen lisälämmitystoiminnon PÃ,,Ã,,LLE-POIS-valintamahdollisuutta ei ole manuaali-ilmastoinnin Webaston ohjausvalikossa. Climatronicissa kyseinen valinta sisältyy Climatronicin asetuksiin, jotka löytyvät SETUP-painikkeella esiin tulevan oikean alakulman ¤¤-toimintopinnan kautta.
Kuten jo muualla sivustolla olen kertonut, selvittelin ennen auton ostoa Golf 7:n tehdas-Webaston ominaisuuksia useista lähteistä. Vaikka etukäteen kaikista lähteistä saamieni (väärien) tietojen perusteella tehdas-Webaston automaattista lisälämmitystoimintoa ei ollut määrä saada pois edes Climatronicin yhteydessä, tehdas-Webaston ruksaaminen lisävarusteeksi oli itselleni itsestäänselvä vaihtoehto. Keräsin laajalti käyttökokemuksia lisälämmityksen automaattitoiminnosta, ja kuten tältäkin sivustolta käy ilmi, mielipiteet vaihtelevat suitsutuksesta täystyrmäykseen. Kaiken aineiston pohjalta päädyin siihen, että automaattitoiminto saa olla minulla käytössä aivan tehtaan asentamalla tavalla. Ajattelin, että en voi ostaa enkä käyttää mitään autoa, jos kaikki mahdolliset vikalähteet pitää eliminoida: moottori, ohjaus, jarrut, automaatti-ilmastointi, Webasto, ... Mutta joku toinen voi päätyä perustellusti toiseen johtopäätökseen - niin tai näin, kummassakin vaihtoehdossa on etuja ja haittoja.
Lainaus käyttäjältä: vkjoki - 04.01.13 - klo:20:22
Kyllä varmasti saa päälle ja pois, kun tuo toiminto kerran omankin auton valikosta löytyy! Ja myös ohjekirjan sivulla 253 asia kerrotaan. Toki myyjät ja maahantuojan asiakaspalvelu olivat kertoneet toisin, mutta muuttivat mieltään, kun asian heille kerroin.
Climatronicissa valinta löytyy Climatronicin SETUP-painikkeen takaa, kun SETUPin jälkeen valitsee oikeasta alareunasta kaksi hammasratasta eli asetukset. Kylläkin nuo hammasrattaat jäävät helposti huomaamatta.
Samaan valikon kohtaan pitäisi päästä ohjekirjan mukaan myös reittiä Infotainment -> Menu -> Air Conditioning -> Asetukset (= kaksi hammasratasta). Sitten vain Webaston automaattitoimintoon ruksi tai ruksi pois. Tätä ohjekirjan kohtaa en kylläkään ole itse todentanut.
On tuo uskomatonta mutta totta että myyjät jne eivät tiedä tuotteesta yhtä hyvin kuin asiakas. Luokatonta touhua.
Itse pyrin välttämään lyhyissä pätkäajoissa webaston automaattista kytkeytymistä päälle ja otan sen valikkoasetuksista silloin pois. Olen kuullut monilta tältä areenalta että ei tee hyvää lämmittimelle eli aiheuttaisi piankin ongelmia, eikä jaksaisi sen takia nyt korjaamolle ravata.
Ai niin Ocu_P:lle vaan onnittelut viel kerran! VII on nätimpi kuin VI!
Lienee totta,että lyhyt kytkeytyminen ei tee hyvää??.Mutta miksi ihmeessä tehdas ei ois tehenny mitään sen eteen jos noita webastoja joutus vaihtaan uusiin nokeentumisen takia kun vielä ite he joutuu kaiken tavallaan kustantaan takuunpiirissä?
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 05.01.13 - klo:09:36
On tuo uskomatonta mutta totta että myyjät jne eivät tiedä tuotteesta yhtä hyvin kuin asiakas. Luokatonta touhua.
Itse pyrin välttämään lyhyissä pätkäajoissa webaston automaattista kytkeytymistä päälle ja otan sen valikkoasetuksista silloin pois. Olen kuullut monilta tältä areenalta että ei tee hyvää lämmittimelle eli aiheuttaisi piankin ongelmia, eikä jaksaisi sen takia nyt korjaamolle ravata.
Ai niin Ocu_P:lle vaan onnittelut viel kerran! VII on nätimpi kuin VI!
Kokemusperäisesti aiemman auton perusteella uskallan sanoa, että ei niitä ongelmia välttämättä nyt piankaan tai vuosiinkaan aiheudu, vaan saattaa kestää pelkkää automaattikäyttöäkin vuosikaudet. Mutta pätkäajossa automaattitoiminto on ihan turha ja olen sen itse kytkenyt pois kaupunkiajoja ja pikkupakkasten aikaan muutenkin.
Sitten kun pakkasta alkaa olla useampi aste, maantielle lähtiessä lienee hyvä muistaa kytkeä automaatti päälle. Vaikka PTC:n avulla lämpöä puskeutuisikin kabiiniin, ei kylmällä kelillä moottori saavuta välttämättä missään vaiheessa normaalia käyttölämpötilaansa, mikä tuskin ainakaan moottorin toimintaa ja polttoainetaloutta parantaa. Jos ei pahemmin toistuvasti ajele alle 10 minuutin pätkiä, voi lämppärin unohtaa automaattiasentoon.
Oikein on komia ja varustekattaukseltaan fiksu tuo ketjun varsinaisena aiheena oleva auto, vaikka onkin tilattu pelkällä pohjamaalilla. ;)
Lainaus käyttäjältä: Seppo - 05.01.13 - klo:10:12
Kokemusperäisesti aiemman auton perusteella uskallan sanoa, että ei niitä ongelmia välttämättä nyt piankaan tai vuosiinkaan aiheudu, vaan saattaa kestää pelkkää automaattikäyttöäkin vuosikaudet.
Käyttöä Octaviassa about 6 kk/ vuosi aamulla 15-45 min lämpötilasta riippuen, päivällä 3-6 kpl kaupungissa omineen starttausta - välillä käyden täyteen lämpöön, välillä ajoa vain muutama minuutti.
Tehdasasennus weba meni vaihtoon - takuuseen - 23 kk ikäisenä käynnistysongelmien vuoksi.
En löytänyt käyttöohjeesta suoraan vastausta webastokysymykseen. Mainitulla sivulla 253 puhutaan sisäilmankierrosta. Käyttöohjekirjan informatiivisuus kärsii pahoin siitä, että mitä kummallisimpia varoituksia on tavallistakin enemmän ja niiden sekaan olennainen hukkuu.
Ohessa kuvat autoni valikoista, joista automaattitoiminnon käsittääkseni saa pois. Nyt pääsee testailemaan, kun auto on alkutankattu ja webasto taas käytettävissä. Reilun sadan kilometrin kohdalla range oli 10 km, mutta tankkiin meni 47 litraa. Tankin pienentyminen on kyllä huono uudistus.
Itse aion siis kytkeä automaattitoiminnon pois. Automaattinen käynnistyminen on aivan turhaa käryttelyä varsinkin lyhyessä ajossa nollakelillä.
Varusteista vielä sellainen kommentti, että park assistin tilaaminen tuntui vähän turhalta, mutta oli niin kohtuuhintainen, että otin mukaan. Eilisen testauksen perusteella itse avustin jäänee vähälle käytölle, mutta sen mukana tulee parkkitutkat äänineen ja näyttöineen myös sivuille. Tämä vaikuttaa hyvältä, joten sillä perusteella varuste on mielestäni tuon hintaisena suositeltava.
^ Siis sinullekin Volkkarin edustaja kertoi, että Webaston automaattitoiminnon poistaminen vaatii huollossa tehtävän uudelleenkoodauksen, vaikka noissa kuvissa näkyy selkeästi mahdollisuus ruksata Webaston automaattinen lisälämmitystoiminto päälle tai pois!
Ja kuten mainitsit, valitettavasti ohjekirja on tältä osin sekava, puutteellinen ja virheellinen.
Hieno on uutukainen! Onnittelut :)
onnittelut uudesta autosta! :)
Lainaus käyttäjältä: vkjoki - 05.01.13 - klo:16:13
^ Siis sinullekin Volkkarin edustaja kertoi, että Webaston automaattitoiminnon poistaminen vaatii huollossa tehtävän uudelleenkoodauksen, vaikka noissa kuvissa näkyy selkeästi mahdollisuus ruksata Webaston automaattinen lisälämmitystoiminto päälle tai pois!
Ja kuten mainitsit, valitettavasti ohjekirja on tältä osin sekava, puutteellinen ja virheellinen.
Kyllä. Myyjä vielä ensin varoitteli välttämään webaston lyhytkäyttöä kartstoittumisen vuoksi. Sitten hän totesi, että tämä automaattikäyttö kannattaa kyllä pitää toiminnassa, mutta halutessasi sen voi ottaa pois huollossa. Että sellaista... Nyt toiminto pitäisi olla poiskytkettynä. Valikoista ihan itse.
Lainaus käyttäjältä: Seppo - 05.01.13 - klo:10:12
vaikka onkin tilattu pelkällä pohjamaalilla. ;)
:D :D On siis ollut aikaisemminkin mielessä, että valkoisen auton voisi joskus hankkia ja se oli nyt helppo valinta minulle tämä pohjamaali. Vaimo ei tosin ole ihan samaa mieltä ja hänen mielestään ainakin tummennukset kaipaa viimeistelyksi. Itselleni myös "ilman lisähintaa" oli tärkeä valintaperuste värille. Olisin mieluummin ottanut esim. ergoactivet tai ne puhutut 17":t värilisähinnalla. Ei edes ollut selkeää ajatusta, minkä värin olisi ottanut ellei valkoista. Se on arka kuralle, mutta ei niinkään naarmuille. Mitään naarmuarkaa väriä en halua.
Hylkiön seiska on muuten upean värinen, joten jos nyt tilaisin, harkitsisin sitä väriä. Vaimoa sekään väri ei taitaisi miellyttää enempää, mutta onneksi voin kuulemma päättää nämä (epäkiinnostavat) autoasiat omatoimisesti. :D
Ja Climan vannekommenttiin vielä. Kyllä, niin on nimenomaan ajatus, että mahdollisten vannepäivitysten myötä orkkis 15" tulisi talvivanteiksi. Jos ostoksille lähden, ulkonäön kannalta houkuttaisi kyllä ottaa kesälle 17", mutta tämä jää nähtäväksi. Näillä mennään toistaiseksi.
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 05.01.13 - klo:19:07
Hylkiön seiska on muuten upean värinen, joten jos nyt tilaisin, harkitsisin sitä väriä. Vaimoa sekään väri ei taitaisi miellyttää enempää, mutta onneksi voin kuulemma päättää nämä (epäkiinnostavat) autoasiat omatoimisesti. :D
Ja Climan vannekommenttiin vielä. Kyllä, niin on nimenomaan ajatus, että mahdollisten vannepäivitysten myötä orkkis 15" tulisi talvivanteiksi. Jos ostoksille lähden, ulkonäön kannalta houkuttaisi kyllä ottaa kesälle 17", mutta tämä jää nähtäväksi. Näillä mennään toistaiseksi.
Tuohon uuteen Golfiin sopii valkoinen todella hyvin. Toinen hyvä väri onkin juuri mainitsemasi Hylkiön Golfissa. Harmittavan suppea värikartta näissä VAGeissa vaan on :( Valkoisessa Golfissa olisi varmaankin hienon näköinen, jos alamaskissa olevat korinväriset "rimat" maalaisi mustaksi. Valkoisessa toimisi parhaiten.
Vanneostoksille sitten myös kesäksi, niin ulkonäkö paranee.
Onnea silti upeasta ostoksesta, toivottavasti tulee ongelmattomia kilometrejä sinulle ja Autollesi! :)
Hieno Golf.
Onnittelut ja turvallisia kilometrejä.
Kiitos taas uusista kommenteista. :)
Hetki sitten hiukan pidennetty kauppareissu -7 asteen lämpötilassa. Ja tarkoituksena oli tarkkailla lämmitysominaisuuksia sekä webaston toimintaa. Tai siis toimimattomuutta. En käyttänyt webastoa esilämmitykseen ja ajon aikainen käyttö oli kytketty pois valikoista. Näin oli myös käytännössä eli webaston todella saa itse kytkettyä pois toiminnasta. Tällä asetuksella itse jatkan ja käytän laitetta omatoimisesti tarpeen mukaan. Ilman lisälämmitintä auto tuntuu selvästi lämpimämmältä kuin ex-Ocu ilman lisälämmitystä oli.
Kulutuslukemat ovat vielä olleet ajotietokoneen perusteella selvästi korkeampia kuin Ocussa, jossa tosin oli optimismia 3-4 desin verran. Katsotaan, miten kehittyy sisäänajon myötä. Pari vuotta taaksepäin muistellen Ocu saavutti odotuksiakin paremman taloudellisuustasonsa noin 3.000 km ajettuna.
Mitään sisäänajo-ohjeita en muuten liikkestä saanut ja kun erikseen kysyin, myyjä totesi, että normiajoa vaan. Sillä mennään, vaikka taisihan tästäkin aiheesta olla oma pitkä topicinsa...
Bi-xenonit on jo ensivilkaisulla hyviksi havaittu, mutta huomisaamuna pääsee / joutuu tutustumaan niihin tarkemmin ensimmäisellä pidemmällä matkalla. Light Assisistiin tutustumista odotan mielenkiinnolla. Siitä ei ole vielä mitään kokemusta. Hiukan tavanomaista kiinnostavampi maanantaiaamun työmatka siis tiedossa.
^ Kirjoitin tuonne Golf 7:n Webastoaiheen alle omia kokemuksiani tehdas-Webaston automaattitoiminnon ominaisuuksista:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=11738.msg306963#msg306963 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=11738.msg306963#msg306963)
Meidän seiskalla on nyt ajettu reilut 400 km, johon sisältyy yksi matka-ajopätkä. Muutamia lisähuomioita.
Webasto on äänekäs, mutta vaikuttaa lämmittävän sekä moottoria että sisätiloja tehokkaasti. Paremmin kuin ex-Ocun tehdaswebasto. Näyttää myös toimivan paremmin yhteen Climatronicin kanssa.
Valot ovat erittäin hyvät ja myös LightAssist-kaukovaloapu toimi moottoritieajossa aivan kelvollisesti. Kriittinen arvioija olisi löytänyt kommentoitavaa siitä, että ajoittain pitkät menivät turhaan pois päältä, mutta itse käytän mieluummin automaattia tuollaisenaankin kuin vaihdan itse.
Ajettavuus tuntuu myös mainiolta. Tämähän on siis yksinkertaisella takajousitusrakenteella oleva auto ja rakenteen mahdollisesta vaikutuksesta ajokäytökseen on käyty keskustelua foorumilla välillä vilkkaastikin. Itselläni ei ole ainakaan toistaiseksi pahaa sanottavaa. Ratikkakiskojen ylitykset sekä poikittaissaumojen ylitykset myös moottoritiellä sujuvat täysin moitteetta. Pienenä kauneusvirheenä havaitsin yhdessä pitkittäissuuntaisesti paikatussa kohdassa moottoritiellä jonkin verran hakemista. Ocussa en muista tällaista havainneeni, mutta nyt oli varmaankin tarkempi tunnustelu päällä. Voi toki johtua myös renkaista. Kokonaisuutena suuntavakavuudessa ei ole moittimista, joten enpä uhraa tuolle enempiä ajatuksia tässä vaiheessa. Hyvistä jarruista pitää vielä mainita erikseen.
Kulutus on laskemaan päin sisäänajon edetessä. Reipasvauhtisella 160 km moottoritiematkalla ja loppumatkan kaupunkiruuhkassa kulutus oli ajotietokoneen mukaan 5,1 L / 100 km. Toivottavasti tuossa ei ole optimismia ja tuosta vielä lukemat paranisivat.
Vaimo kokeili eilen seiskalla ajoa ensimmäistä kertaa. Ei ollut alkuun kovin innostunut kokeilusta, mutta ajoi lopulta pidemmän lenkin, kun alkoi pitää autosta niin kovasti. :) Lyhyelle kuljettajalle pitkäliikkeinen kytkin on hankala, mutta tilanne on kuulemma Golfissa paljon parempi kuin Ocussa, esim. ohjauspylvään alaosasta puuttuu "pahkura", joka haittaa penkki lähelle säädettynä. Ajoasennosta muodostui nyt lopulta varsin hyvä ja sporttipenkki sai häneltäkin erityiskiitosta. Ja vaimon ajaessa on kuljettajan takana tilaa kuin Superbissa. :D
^ Hyvä, hyvä - tässä muutama kommentti:
- minusta tuntuu, että auton automatiikka käyttää Webastoa varsin säästeliäästi, siis Webasto toimii vain silloin, kun lisälämpöä todella tarvitaan - tämä säästeliäisyys johtuu varmaan siitäkin, että Golf 7:n uusi lämmitinkonstruktio on niin tehokas
- auto käyttäytyy varmasti hienosti myös yhdystukiakselisena - luulenpa, että sitä ei todellakaan tarvitse murehtia
- 400 km:n ajon jälkeen voi olla aika hankala sanoa kulutuksen noususta tai laskusta mitään
- minä kyllä lisäisin ajotietokoneen antamaan keskikulutusalukemaan 7 %, kunnes käytettävissä on itse määritetty virhe-% - neljästä peräkkäisestä tankkauksesta tai 2 000 km:n ajosta saa jo aika luotettavan tiedon todellisesta kulutuksesta (huom. manuaalisesti käynnistetyn Webaston kulutus menee ajotietokoneen ohi)
- manuaalisesti käynnistetyn Webaston kulutuksen pystyy arvioimaan kohtalaisen hyvin itsekin, kun ottaa huomioon, että Webasto kuluttaa täydellä teholla 0,6 l/h ja osateholla 0,3 l/h - viime talvena käyttökertakohtainen Webaston kulutus oli minulla 0,35 l/h
Muissa Golf VII-ketjuissa on jo ollut puhetta radion kuuluvuusongelmista erityisesti Composition Media BT-laitteissa. Tänään laitettiin tähän yksilöön uudet antennivahvistimet ja vaihdettiin ohjauspylvään kotelo, joka oli naarmutettu avainella ennen luovutusta. Autossa on siis kessy ja oikein mainio varuste onkin. :)
Tarkoituksena on kirjoittaa jossain vaiheesa perusteellinen teksti auton ominaisuuksista ja käyttökokemuksista, mutta nyt voi lyhyesti sanoa, että on vastannut odotuksia. Webaston toiminta sekä lämmitys muutenkin on ylittänyt odotukseni. Samoin sistuksen yleisilme. Siitä tulee heti hyvä ajofiilis.
Ajossa tuntuma on erittäin hyvin käteensopiva ja samoin ajettavuus matka-ajossa. Ohjaustuntumassa saattaa hetkellisesti olla kauneusvirhettä, mutta niin harvoin, ettei se harmita ollenkaan.
Lähixenonit on hyvät ja edullisempi kaukovaloapu toimii; tosin paremmin pääsisi testaamaan motarin ulkopuolella, jossa ei ole vielä juurikaan pimeällä tullut ajettua. Kaukovalot on jonkinlainen pettymys. Samoin kulutus, joka on kyllä kehittymässä parempaan päin. Ja vielä kun se radio saataisiin kuulumaan kunnolla.
Soittelivat oma-aloitteisesti Turun VV:ltä ja kyselivät, onko radio tullut kuntoon. Vastasin, että olikin mielessä ottaa yhteyttä, kun ihan ennallaan on.
Mitään ei kuulemma ole juuri nyt tehtävissä, mutta ovat yhteydessä tehtaaseen ongelman ratkaisemiseksi. Koskeekohan tämä huono kuuluvuus kaikkia Composition Media BT -lisävarusteradioita?
minulla ainakin myös samassa systeemissä huonompi kuuluvuus kuin edellisessä autossa (RCD310, Scirocco)
Tänään kotimatkalla 4000km täyteen ja rengaspainevaroitus ilman ulkoisesti tai ajossa havaittavaa syytä. Pitää varmaan huomenna käydä katsomassa paineet.
Mitään erityistä uutta ei ole matkan jatkuessa ilmennyt. Autoon voi olla erittäin tyytyväinen lukuunottamatta kulutusta, joka on edelleen ollut odotuksiin nähden pettymys. Pieni toki kokonaisuutena arvioiden.
En tiedä, vaikuttaako pakkaskelit kulutukseen enemmän kuin esim. ex-ocussa. Vähän siltä tuntuu. Lämpötilan ollessa nollan vaiheilla kulutus on yleensä ollut ihan selvästi pienempi. Niin tänäänkin ja sääsäväisellä ajotavalla sain jo ihan lupaavia lukemia aikaan. Eivät mitään aivan ihmelukemia tosin nuokaan. Ajotietokone tuntuu varsin tarkalta. Kohta tulee 7000 km täyteen. Sisäänajot on siis ajettu eikä oikeisiin kevätkeleihinkään voi enää pitkää aikaa olla. Sitten saa lopullisen selvyyden kulutustasosta.
Ajettavuus tuntuu edelleen erittäin hyvältä. Ainoa ongelmakohta, jonka pystyn mainitsemaan, on moottoritien pitkittäispaikatut kohdat. Edelleen niissä huomaa pientä hakemista, jota en muista ex-Ocussa olleen.
Contin kitkat ovat olleet erinomainen rengasvalinta. Tuskinpa enää nastoja hankin. Tämä sopii siihenkin, että pitoaika tuntuu vakiintuneen noin kahteen vuoteen. Ei ehdi mennä kitkatkaan vanhoiksi. :)
Radion päivitystä edelleen odotellessa... :( Ohjauksen en koe sellaista kaipaavan. :)
Katseltuani kuviasi Pure White Gofistasi niin ei voi muuta sanoa,hyvältä näyttää ;)
Vielä kun olisi kunnon vanteet, kuten sulle on tulossa... ::)
Ensimmäinen toimintahäiriö Golfissa. Ajotietokone alkoi sekoilla ja reilun tunnin ajojen keskikulutus nousi kilometrin matkalla 4,5:sta 40,9:iin mikä ilmeisesti maksimi. :o Sama toistui parilla sammutus-lukitus-käynnistys yrityksellä, mutta viimeiseksi tarkoitetulla yrityksellä palasi normaaliin. Sen ajon lopuksi flekti jäi pyörimään, joten olisikohan dpf sekoittanut ajotietokoneen...? Lämmöt ja nesteet ok, pitää tarkkailla tilannetta... Start-stop ei myöskään aktivoitunut tilanteessa. Dpf tässä varmaan on taustalla.
E: Kyllähän tuo nyt toimii taas normaalisti ja s/s myös. Sinänsä ilmeisesti harmiton häiriö, mutta periaatteessa ärsyttävää nollata ajotietokoneen tiedot tuollaisen takia. Pitkän muistin kulutukseenkin ehti tulla yli litra sekoilulisää.
^ Eipä ole tuollaista tapahtunut Volkkareissani, Toyotoissani, Volvoissani eikä Fordeissani. Veikkaan, että ilman kulutustietojen nollaustakin näytöt olisivat palanneet jossakin vaiheessa oikeiksi. Seuraavassa huollossa pyytäisin päivittämään ajotietokoneen softat.
Ei minullakaan ole koskaan aikaisemmin tapahtunut tällaista. Ei ne näyttäneet nollautuvan itsestään, vaan jatkoivat virheellisiksi nouseista lukemista. Tankillisen muistia en nollannut eli sen osalta voin seurata tilannetta.
Tämä ongelma pitää hoitaa kuntoon ennen seuraavaa huoltoa, joka on 23000 km kuluttua. Viimeistään radion softapäivityksen yhteydessä.
Ymmärrän, että tämä voi tuntua epäolennaiselta asialta jonkun mielestä, mutta itse käytän ajotietokonetta varsin paljon ja keskikulutuksia varsinkin tulee seurattua. Pidänkin monipuolista ja helppokäyttöistä ajotietokonetta (toimiessaan) yhtenä seiskan hyvistä ominaisukksista. :)
^ Kyllä minulla "seuraava huolto" olisi ensi viikolla ja aiheena olisi tuon softan päivitys :)
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 31.03.13 - klo:18:23Sinänsä ilmeisesti harmiton häiriö, mutta periaatteessa ärsyttävää nollata ajotietokoneen tiedot tuollaisen takia. Pitkän muistin kulutukseenkin ehti tulla yli litra sekoilulisää.
Volvolla raskaassa kalustossa (ainakin linja-autot) tuo on suhteellisen tavallista. Paitsi että kumpikaan (lyhyt/pitkäaikainen) kulutustieto ei palaudu realistiselle tasolle odottamalla tai muuten kuin nollaamalla. Vain tehtaalla valmistuksen yhteydessä nollattu todellinen kokonaiskulutus (litramäärä, kilometrit ym.) pysyy normaalina. Käytännössä tätä ilmenee esimerkiksi lyhytaikaisen tiedon nollauksen jälkeen n. 200 km ajon jälkeen, kun auto on ollut sammutettuna vaikkapa 1-3 tuntia. Sammuttaessa keskikulutus näytön mukaan saattanut olla 23 l/100 km, uudelleen käynnistäessä lukema pompannut 30 litran "paremmalle" puolen :)
Vai sellaista ammattiliikenteen kalustossa...
Tässä siis kilometrin ajon aikana tunnin ajojen keskikulutus kymmenkertaistui, tankillisen kaksinkertaistui ja pitkään muistiin tuli litra lisää keskikulutukseen. Kaikki tietenkin suhteessa taltioituneeseen ajomäärään. Mikään muisti ei korjaantunut kuin nollaamalla ja tankillisen annan siis olla seuraavaan tankkaukseen saakka.
Viikko sitten kävin huollossa ihmettelemässä ajotietokoneongelmaa ja kyselemässä radion päivityksestä. Viimeksi mainitun sanottiin edelleen olevan "tulossa". Ajotietokoneongelmaa ei tunnettu eikä oikein vaikutettu edes ymmärtävän... Sanottiin, että katsotaan vasta radion päivityksen yhteydessä.
Tänään ajotietokoneen sekoilu uusiutui. Kilometrin matkalla tuli pari litraa lisää 170 km ajojen kulutukseen. >:( Tärkeintä, että kelien lämmettyä tosiasiallinen kulutus on kohdallaan ja paranee koko ajan.
Mutta huollossa pitää poiketa uudestaan... :( Tällaisena ajotietokoneen pitkät muistit ovat käyttökelvottomia.
Minkälainen päivitystä vaativa ongelma Golfin radiossa on ? Ensi viikolla saan omani, niin alkaa kovasti kiinnostaa Golfin asiat.
Radion kuuluvuus on ajoittain surkea. Tuntuu kuin taajuus ei olisi aivan kohdallaan. Käsittääkeni ongelma koskee vain Composition Media BT-laitteita.
Onkohan sama ongelma vielä tilausputkessa valmistamatta olevissa autoissa ;D?
Mulla on tuo vakioradio eikä sitä ainakaan vaivaa kuuluvuusongelmat 8)
Niin olen käsittänyt, ettei koske perusvarusteisia autoja. Onhan tästä foorumilla ollut aika paljon juttua. Ongelman ärsyttävyyttä lisää se, että liittyy tosiaan lisävarusteeseen, josta on maksanut.
Minulle on vaihdettu antennivahvistimet; tuloksetta. Ongelmaa yritetään korjata ohjelmistopäivityksellä, joka ei ole vielä valmistunut.
Golf vietti päivän myyjäliikkeen huolto- ja pesupuolella.
Helmakoteloihin ja ovien alareunohin oli tehtaalla roiskunut suoja-ainetta, johon lika tarttui tehokkaasti. Huomasin ongelman vasta, kun auto ei tullut pesuissa puhtaaksi. Aluksi aine oli kirkasta eikä erottunut. Selvä asiahan tuo sinänsä on, mutta silti pisteet liikkeelle, että liuotus ja pesu tehtiin veloituksetta, vaikka reklamoin vasta auton ollessa kolme kuukautta vanha.
Toinen huollon aihe liittyi tuohon ajotietokoneen sekoiluun. Varsinaista syytä siihen ei löytynyt, mutta softapäivitykset tehtiin. Ongelmaa oli tutkittu pitkähköllä koeajolla, joten puhtaalla autolla en kotiin päässyt. Siitä huolimatta matka Golfilla jatkuu hyvillä mielin. :)
Yksi päivä ohjelmistopäivityksestä ja 630 km edellisestä ongelmasta...
Siinäpä sitten on näitä pikkudiiselin pieniä kulutuslukemia. >:(
Nyt saavat kyllä selvittää, mikä tätä vaivaa. Varsinkin, kun tilanteeseen liittyy hurjaa hiukkaspolttoon viittaavaa käryämistä ja flekti jää ajon jälkeen huutamaan niin pitkäksi aikaa, että voisi kuvitella sen syövän akun tyhjiin...
Kesärenkaat tänään alle molempiin autoihin. 9300 km tuli ajeltua Golfin ensimmäisellä vajaalla talvirengaskaudella. Nyt alla pyörii Comfortlinen vakiovanteet; "muodikkaassa" 15" koossa. Ensimmäistä kertaa alla olleista kitkoista jäi tosi hyvät kokemukset eikä ainuttakaan vaaranpaikkaa niihin liittyen esiintynyt. Eipä taida nastoihin olla minun osalta paluuta... Talouden toinen auto on sitten eri asia.
Ajotietokoneen sekoilu on toistunut edellisen maininnan jälkeen pari kertaa. Tänään auto oli taas tutkittavana huollossa. Ongelman syy ei tunnu selviävän, mutta huollolle pisteet kuitenkin paneutumisesta asiaan ja palvelusta.
Tämänpäiväisen huoltokäynnin yhteydessä pääsin tutustumaan myös up!:iin, joka (jonkin merkkisenä) voisi olla ehdokas talouden toiseksi autoksi jossain vaiheessa. Sijaisautokokemuksia kirjoitan varmaan jossain vaiheessa ko. topiciin.
Tänään 14000 km täyteen. Matka jatkuu. :)
Eihän tämä seiska mikään jumalauto ole. Radio kuuluu edelleen huonosti ja ajotietokone sekoilee ajoittain. Näihin ei ole vieläkään huollolla ratkaisuja. Palvelu on kyllä pelannut asiallisesti. Viimeisten viikkojen aikana ärsyttävät narinat ja natinat ovat alkaneet vaivata esim. parkkipaikkojen painanteisiin ajettaessa. Tähän on kuulemma ratkaisu olemassa ja huoltoon ollaan jälleen menossa. Toivottavasti tulee kuntoon.
Muuten autoon voi olla varsin tyytyväinen. Ajettavuudessa ja kuljettajan olosuhteissa ei juuri ole sijaa moitteille. Sporttipenkit ovat minulle selkävaivaisena erinomaiset. Kun kulutus pyörii tasan vitosessa niin ajotietokoneen kuin tankkauslaskelmienkin mukaan, voi olla kesäkeleillä tyytyväinen siltäkin osin. Ajohan minulla on ruuhkatonta taajamaa ja reipasta motaria.
Vaihtokuumetta ei ole toistaiseksi herännyt ollenkaan. Tavaratila voi vielä nousta kynnyskysymykseksi tai tekosyyksi...? ::)
Variantiin otin tuon saman radion ja rohkenen kysyä, että tuliko radioon koskaan sitä ohjelmistopäivitystä ja vaikuttiko se mitenkään kuuluvuusongelmiin?
Ei ole "vielä" :o tullut. Päivitystä edelleen odotellessa... ::)
Seiskalla on nyt takana reilut 20.000 km ja edelleen positiivisin mielin. :)
Aiemmin mainitut ongelmat esiintyvät edelleen ajoittain, mutta muuten meno maistuu. 1.6 TDI on ihan kelpo perusmoottori, mutta silti joko kulku saisi olla reippaampaa tai kulutuslukemat vieläkin pienempiä. Nyt pitkään kulutus pysynyt tankkauksista laskettuna tasan vitosessa tai desin alle. Lomareissuihin osui 4,42 L / 100 km ja 4,63 L / 100 km ennätystankilliset. Hyvä näin, mutta parempaakin olisi voinut tältä osin toivoa. Käyttökokemuksiin palaan vielä myöhemmin.
Mutta, kyllä... Kuten olen muihin topiceihin kirjoitellut, liityn Markku J:n. teemur:n, Myhkyn (ja olinko lukevinani että digiGolfinkin) joukkoon eli tähänkin Seiskaan kohdistuu vakavia, vähintään 50 - 50 tasoisia vaihtosuunnitelmia. Syynä on se, että tavaratilasta saa oikeasti hyvän tekosyyn vaihdolle. Tilanahtautta oli jo kahdestaan tekemillämme lomareissuilla ja jatkossa tilantarve lisääntyy syystä, johon liittyy oma ketjunsa off topicin puolella. :) Turha tätä Golfia on reissaavan perheen autoksi kuvitella eikä se tavaratilan kasvu VI Golfiin verrattuna missään näy. Sisätilat olisivat sen sijaan oikein kelpoiset, mutta se ei taida riittää...
Eli harkinnassa on -14 kilpiin konsernifarkkua (edelleen dieselmanuaalilla) ja ehkä ulkopuolisina (epätodennäköisinä) yllättäjinä Auris hybridifarkku ja Civic dieselfarkku. Harkinnassa ja tarjouskilpailussa on kolme konsernimerkkiä. Audiin ei budjetti riitä :( eli se merkki jää vieläkin kokeilematta. Skodia ollut kaksi, Volkkareita kaksi ja Seateja yksi... Nimimerkkikin voi kohta olla taas ajantasalla tai sitten ei... Räsänkin hinnoittelua olen pohtinut ja laskeskellut ja Leon farkun hintoja odotellut. Katsotaan... :)
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 14.08.13 - klo:20:05
>Nyt pitkään kulutus pysynyt tankkauksista laskettuna tasan vitosessa tai desin alle.
Siis ihan samoja lukemia kuin II Octavia vastaavalla koneella/vaihteisolla.
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 14.08.13 - klo:20:05
Eli harkinnassa on -14 kilpiin konsernifarkkua (edelleen dieselmanuaalilla) ja ehkä ulkopuolisina (epätodennäköisinä) yllättäjinä Auris hybridifarkku ja Civic dieselfarkku.
Noita itsekin harkinneena kävin kokeilemassa sigun MB:n ja sinne ne kaupat sitten tuli tehtyä.
Toki sen tavaratila ei yllä III Octavian Combin tasolle, mutta varsin hyvin tilaa laajassa kontissa on.
Lainaus käyttäjältä: Taky - 15.08.13 - klo:10:30
Siis ihan samoja lukemia kuin II Octavia vastaavalla koneella/vaihteisolla.
Noita itsekin harkinneena kävin kokeilemassa sigun MB:n ja sinne ne kaupat sitten tuli tehtyä.
Toki sen tavaratila ei yllä III Octavian Combin tasolle, mutta varsin hyvin tilaa laajassa kontissa on.
Menee kyllä minulle kuitenkin turhan kalliiksi tuo B niillä varusteilla, jotka siihen haluaisin. ::)
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 14.08.13 - klo:20:05
Mutta, kyllä... Kuten olen muihin topiceihin kirjoitellut, liityn Markku J:n. teemur:n, Myhkyn (ja olinko lukevinani että digiGolfinkin) joukkoon eli tähänkin Seiskaan kohdistuu vakavia, vähintään 50 - 50 tasoisia vaihtosuunnitelmia. Syynä on se, että tavaratilasta saa oikeasti hyvän tekosyyn vaihdolle. Tilanahtautta oli jo kahdestaan tekemillämme lomareissuilla ja jatkossa tilantarve lisääntyy syystä, johon liittyy oma ketjunsa off topicin puolella. :) Turha tätä Golfia on reissaavan perheen autoksi kuvitella eikä se tavaratilan kasvu VI Golfiin verrattuna missään näy. Sisätilat olisivat sen sijaan oikein kelpoiset, mutta se ei taida riittää...
Jotku ne vaihtaa seiskaa pois ja jotku sitä odottaa malttamattomana ajoon ;D
Kannattaa odottaa kyllä. :)
Kyllä tällä kelpaisi ajella, siitä ei ole kyse...
Golf VII:n ostaessani tiesin tarkalleen, minkä kokoinen Golf VII HB:n tavaratila on, ja minun tarpeisiini riittäisi pienempikin. Ja enemmän tilaa jos satunnaisesti tarvitsen, penkkejä kumoon vain. Omaan autoilufiilikseeni kuuluu tunne, että en vedä perässä mitään farkun tai sedanin perälaatikkoa, vaan auton takaylityksen pitää olla mahdollisimman pieni. Kuulun siis HB fan clubiin. Ja jos taas tarvitsisin HB:tä enemmän tavaratilaa, menisin Variantikauppaan enkä välittäisi tuosta kuvaamastani fiilisasiasta.
Lainaus käyttäjältä: vkjoki - 15.08.13 - klo:11:02
Golf VII:n ostaessani tiesin tarkalleen, minkä kokoinen Golf VII HB:n tavaratila on, ja minun tarpeisiini riittäisi pienempikin. Ja enemmän tilaa jos satunnaisesti tarvitsen, penkkejä kumoon vain. Omaan autoilufiilikseeni kuuluu tunne, että en vedä perässä mitään farkun tai sedanin perälaatikkoa, vaan auton takaylityksen pitää olla mahdollisimman pieni. Kuulun siis HB fan clubiin. Ja jos taas tarvitsisin HB:tä enemmän tavaratilaa, menisin Variantikauppaan enkä välittäisi tuosta kuvaamastani fiilisasiasta.
Samaa mieltä vkjoen kanssa, itsekin tiedän minkä kokoinen on golffin tavaratila, ja tiedän että se riittää minulle,
Meillä on sitten hieman eri (teko)syyt vaihtopohdiskelulle.
Itseäni lapsettaa edelleen sen verran kaipaan autoilulta viihdyttäviä ja kiihdyttäviä hetkiä. Jo tuo allekirjoituksen A3 sportback riittii tiloiltaan kolmen hengen perheeni lapin reissuun (jopa rattaat ja skimbavehkeet mukana) ja sillä oli myös hauskaa ajella. Jälkikäteen ajatellen se on ollut paras autoni ja olisi pitänyt pysyä siinä, eikä vaihtaa ensin "järki"-golf farmariin ja siitä pienen tehonlisäyksen ja ajamisen ilon perässä nykyiseen Golfiin. Kerran tässä vain elää joten kai sitä voisi itselleen tehokkaan / nelivetoisen auton suoda.
Golf Gti olisi ehkä SE auto minulle, mutta tuntuu typerältä ostaa pari vuotta vanhaa autoa jos RS toisi uutena ja samalla rahalla lähes saman ilon. Lisätiloilla en tee juuri mitään ja täytyykin miettiä tuo RS liian iso minun makuuni.
Ã,,lä turhaan perustele itsellesi jotain autoa liikaa järkisyillä. Vaimolle niistä voi höpöttää mutta parasta taitaisi olla ostaa kerralla sellainen auto sillä haluaa ajella ihan muuten vaan ja suu virneessä, ei siksi että pitää mennä jonnekin.
Onhan tämä Golf silti oikeasti helvetin hyvä auto, ei siitä mihinkään pääse.
Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 14.08.13 - klo:20:05
Eli harkinnassa on -14 kilpiin konsernifarkkua (edelleen dieselmanuaalilla) ja ehkä ulkopuolisina (epätodennäköisinä) yllättäjinä Auris hybridifarkku ja Civic dieselfarkku. Harkinnassa ja tarjouskilpailussa on kolme konsernimerkkiä. Audiin ei budjetti riitä :( eli se merkki jää vieläkin kokeilematta. Skodia ollut kaksi, Volkkareita kaksi ja Seateja yksi... Nimimerkkikin voi kohta olla taas ajantasalla tai sitten ei... Räsänkin hinnoittelua olen pohtinut ja laskeskellut ja Leon farkun hintoja odotellut. Katsotaan... :)
Kannattaa harkita tarkkaan Auris ja farkkuCivikki. Hybridiauriksessa saat kohtuullisen kulkevuuden mutta varsinaista tuntuvaa ripeyttä et. Aika samoissa 1,6 tdi:n kanssa. Koska olet kallistunut dieseliin, pysy sellaisessa tai sitten bensaturbo. Auriksen askeettiseen sisustukseen hyppääminen seiska-Golfista on varmasti sama kuin muuttaisi Hiltonin sviitistä kesähostelliin. Kulutus hybridissä liikkuu 5,5 satkulle ajoi miten ajoi. Civikki taas on hb:na nätti, mutta uusi farkku näyttää omituiselta ja siten ehkä Golfin ajattomaan muotokieleen tottuneelle liikaa.
Eli suosittelisin sinulle vanhasta tottumuksesta vagia, joko varianttigolffi, combiocu tai tuleva stleoni.
Paljon hyviä kommentteja... :)
Lainaus käyttäjältä: Taky - 15.08.13 - klo:10:30
Siis ihan samoja lukemia kuin II Octavia vastaavalla koneella/vaihteisolla.
Niinpä. Sitä juuri tarkoitan. Kevyemmältä ja uudempaa tekniikkaa edustavalta mallilta voisi odottaa hiukan kehitystä.
Lainaus käyttäjältä: vkjoki - 15.08.13 - klo:11:02
Golf VII:n ostaessani tiesin tarkalleen, minkä kokoinen Golf VII HB:n tavaratila on
Lainaus käyttäjältä: Henri S - 15.08.13 - klo:11:11
Samaa mieltä vkjoen kanssa, itsekin tiedän minkä kokoinen on golffin tavaratila, ja tiedän että se riittää minulle,
Minä en itse asiassa tilatessani tiennyt, kun ennakotilasin. :) Pohdin kyllä silloin asiaa ja juuri tämä puoli mietitytti. Sellainen se ihmismieli taitaa olla, että kun oli kova kuume Seiskaan, oli sellainen "kyllä sillä pärjää nyt ja jatkossakin" -asenne. Kesäloman jälkeen ja tulevat tilantarpeet mielessä, ajatukset ovat muuttuneet. ::) Se on totta, että HB on mukavan kompakti ja meille kahdestaan tavaratilakin juuri riittäisi. Olen kuitenkin ex-autoissani tottunut suuriin kontteihin, joten ajatella lapsiperheellisen arkea tällaisella. :o Ennenkaikkea pitkiä kotimaanreissuja, joita tulee lukuisia vuodessa. Ja tekosyynähän tämä on maailman paras ja hyväsyttävin... ;D
Lainaus käyttäjältä: Myhky - 15.08.13 - klo:11:14
Itseäni lapsettaa edelleen sen verran kaipaan autoilulta viihdyttäviä ja kiihdyttäviä hetkiä.
ja täytyykin miettiä tuo RS liian iso minun makuuni.
Vaimolle niistä voi höpöttää mutta parasta taitaisi olla ostaa kerralla sellainen auto sillä haluaa ajella ihan muuten vaan ja suu virneessä, ei siksi että pitää mennä jonnekin.
Onhan tämä Golf silti oikeasti helvetin hyvä auto, ei siitä mihinkään pääse.
Hauskat ja tehokkaat vaihtoehdot houkuttelee minuakin yhä enemmän. :) Persdyno on tullut nollattua 1.6 TDI:llä ja sitä edellisesäkin vaihdossa tehot tuli alaspäin. RS ja FR ovat mukana harkinnassa on tosin myös 1.6 TDI:täkin, jotka saisi sitten paremmin mukavuusvarustein. Joka tapauksessa dieselmanuaali tulee. Leon farkku FR houkuttaa, mutta siinä on varustepuutteita (xenonit, kessy) eikä tehdaswebastoa saa. :(
Ocu on minullekin ulkomitoiltaan maksimikokoluokkaa.
Joo, minun tapauksessa vaimolle mahdollisimman ytimekäs hankintaluvan tiedustelu, jos sellaisen meinaa saada. Häntä ei aihe pahemmin kiinnosta... ::)
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 15.08.13 - klo:11:14
Kannattaa harkita tarkkaan Auris ja farkkuCivikki. Hybridiauriksessa saat kohtuullisen kulkevuuden mutta varsinaista tuntuvaa ripeyttä et. Aika samoissa 1,6 tdi:n kanssa. Koska olet kallistunut dieseliin, pysy sellaisessa tai sitten bensaturbo. Auriksen askeettiseen sisustukseen hyppääminen seiska-Golfista on varmasti sama kuin muuttaisi Hiltonin sviitistä kesähostelliin. Kulutus hybridissä liikkuu 5,5 satkulle ajoi miten ajoi. Civikki taas on hb:na nätti, mutta uusi farkku näyttää omituiselta ja siten ehkä Golfin ajattomaan muotokieleen tottuneelle liikaa.
Eli suosittelisin sinulle vanhasta tottumuksesta vagia, joko varianttigolffi, combiocu tai tuleva stleoni.
Taidan tosiaan pysyä vagissa. Epäilyttää tottusiko sitä japanilaiseen ja oikeastaan luotettavuus ja takuu on suurin houkutus niissä.
Vaimon vanhemmilla on uusi Auris. Asiallinen peli, mutta kojelauta kieltämättä ankea. Golfiin verrattuna jo Ocun ja Leonin sisustus on selvä askel taaksepäin. VII on todella hieno sisältä ja se pitää VII variantin mukana pohdiskeluissa. Samoin travelpakettiin kuuluvat varusteet, joita ei varmaan tulisi muihin vaihtoehtoihin. Ilman sporttipenkkejä en uutta autoa ota ja Ocun sellaiset ei kuvien perusteella vakuuta.
Ei varmaan perustu järkisyihin, mutta jotenkin en miellä bensaturboa vaihtoehdoksi itselleni. Hybridissä houkuttaisi aivan uusi tekniikka ja automaatti sitten kuin kaupanpäälle.
Tiistaina 22000 km täyteen.
Tänään tämäkin Seiska sai lähtöpassinsa. Auton löytää tammikuussa Autotalo Lohjan vaihtoautorivistä vajaat 35000 km ajettuna.
Jotain käyttökokemuksia tähän ketjuun varmaan vielä tulee ja huollossakin pitää käydä.
Eilen ennakoivasti kitkat alle 16000 km:n kesärengaskauden jälkeen. Mukavan hiljainen on seiska on erityisesti näillä renkailla. :)
Ensimmäisellä motarimatkalla havaitsin taas hyvin vähäistä levottomuutta. Näistä renkaista (Conti) se kuitenkin johtuu, kun kesärenkailla en mitään vastaavaa havainnut. Kokemuksieni mukaan tästa yksinkertaisemmasta taka-akselistorakenteesta ei siis ole mitään haittavaikutusta ajo-ominaisuuksiin. Tästähän kovasti keskusteltiin forumilla mallin tultua markkinoille. Kokonaisuutena ajettavuus on erinomainen kesärenkain ja kyllä sen voi katsoa samaan yltävän talvirenkainkin.
Reilut 25000 km ajeltuna, joten huolto pitää jossain vaiheessa varata. Tehdasöljyillä on menty tähänasti ilman lisäyksiä, mutta sen verran on pinta laskenut, että lisäys voi tulla ajankohtaiseksi vielä ennen huoltoa.
Säiden viilennyttyä ajotietokone ja hiukkassuodatin ovat taas aloittaneet sekoilunsa. :o Pieni, mutta ärsyttävä ongelma eikä apua taida vieläkään löytyä. Ã,,rsyttävintä on, että range-tieto menettää kokonaan merkityksensä.
Eikö kenelläkään muulla ole ollut vastaavaa?